ARAŞTIRMA DOSYASI : 25.KARE / SÜBLİMİNAL TELKİN İLE ZİHİN KONTROLÜ

Dün çok güzel bir konferansa katıldım. Eminim bir çoğunuzun duyduğu, bildiği bir konuydu. Benim de ilk defa bu kadar derli toplu dinlediğim bir konu. Katılımcıların çoğunun " anne" olması hasebiyle , genel hatlarıyla ve çocuklara yönelik verildi mesajlar. Yine de çok aydınlatıcı oldu.

İnsan olarak en öncelikli mükellefiyetlerimizden biridir " farkındalık".. Neler olup bittiğini, dünyada ne gibi hesaplaşmaların olduğunu, insan olarak, birey olarak, toplum olarak üzerimizde oynanan oyunları " bilinçli" olarak takip etmek, farkında olmak.. Zira bilinç kadar bilinçaltımız da önemli .

İşte 25. kare ve subliminal telkin ile zihin kontrolü, bilinçaltının insan hayatında ne denli etkili olduğu anlaşıldıktan sonra toplumu istediği mecraya çekmeye çalışanların sistematik olarak yürüttükleri , tek dünya düzenine doğru adım adım hedeflerine yaklaştıkları pis ve sınır tanımaz bir plan.. Yani bilincimize dokunmadan, bazı mesajları telkin ediyorlar.. Bu

elbette bizi bilinçsiz hale getirmiyor, ancak herhangi bir şeye karar verirken, ister istemez ve farkında olmadan, karar verme mekanizmamızı etkiliyor.

Bilinçaltına gizli mesajlar gönderme olarak tanımlanan subliminal telkinin 3 şekilde uygulanması mümkün;

1- Dijital ses dosyalarına gizlenen işitsel mesajlar.. Dinlediğimiz müzik aralarına sıkıştırılan, kulağımızın duymadığı ancak beynimizin algıladığı frekansta verilenler..

2- Gözümüz saniyede 24 kare algılarken, 25 kare ile gözümüzün görmediği ancak bilinçaltımızın kaptığı görsel , flaş patlaması şeklinde anlık sinema veya televizyon görüntüsü şeklindeki mesajlar,

3- Tüketime yönelik ürünlerin logo ve reklamlarında, afişlerinde gizlenen gözün seçemediği ancak beynin algıladığı şekil, rakam ve kelimeler…

Dijital ses dosyaları bu amaç için en uygun olan yöntem.. Sıkı durun, Madonna’dan tutun da Beatles grubuna kadar, Michael Jackson da dahil bir çok sanatçının şarkılarında kullanılmış.

Beynin algıladığı , ancak kulağın duymadığı frekansta istenilen mesajlar gayet rahat verilebiliyor. şarkı sözleri içinde ;

– Yaşasın şeytan , o kendi dinini kurdu..
– Çünkü şeytan için yaşıyorum,
-İşte benim sevimli şeytanım… mesajları veriliyor.

Bunun en basit ve çoğumuzun yaşadığı durum da, pirinç almak için gittiğiniz marketten, kulağınıza gelen müzik sesiyle gevşeyip, koca alışveriş arabasını doldurup, pirinç almadan çıktığınız zamanlardır. Çünkü arka fondaki müzik içine " daha çok al, daha çok al " mesajı yerleştiriliyor..

25. kare yöntemi iseen tehlikeli ve yaygın olanı. Saniyede 24 kareyi algılayan beynimiz, araya sıkıştırılan 25 kare sayesinde verilen her mesajı hiç itirazsız kabul eder. Masum bir dizi seyrederken beynimiz nelerle doluyor farkında bile değiliz. İşin en acı tarafı ise, bu pis ve iğrenç planın asıl kurbanlarının çocuklarımız olması. Eğer çocuğumuz evde yalnız kalacaksa, defalarca " kapı çalarsa sakın açma, içeriye hiç bir yabancıyı alma " diye sıkı sıkı tembihler, ancak onu televizyon karşısında bu görünmeyen düşmanlarla baş başa bırakırız. Hatta biraz oyalansın da rahat rahat işimiz yapayım diyen anneler çizgi film karşısında oturan çocuğunun beyni ne gibi bombardımana tutuluyor haberi yok tabi ki..

Çizgi filmlerde uygulanan en iğrenç yöntemlerden biri, önce istenilen resmin ( bu genellikle cinsel bir uzuv oluyor ) çizilip, daha sonra etrafının çizimlerle doldurularak farkedilmez hale getirilmesinden oluşuyor. Göz bunu kesinlikle algılamıyor, ancak beyin ya da bilinçaltı, bu kareyi bir kenara depoluyor. En masum gördüğümüz , bir çok yetişkinin bile hala hatıralarında olan Tom ve Jerry, Alaattinin Lambası, Rapunzel gibi çizgi filmlerde bu mesajlar ne yazık ki oldukça bol miktarda.. Siz çizgi film kahramanını, dumanı üstünde çorba içerken gördüğünüzde, beyin, o dumanlardaki " seks" yazısını algılıyor, ancak gözünüz görmüyor.

Ancak görüntüyü dondurarak elde edilen bu karedeki çıplak kadın resmini, gözümüz değil ama bilinç altımız algılıyor..

Bir diğer yöntem ise, reklam vasıtasıyla beyne mesaj göndermek.. Reklam içine sıkıştırılan bir kelime, şekil ya da rakam nedeniyle, bilinçaltı o ürüne yönlendiriyor insanı. Film aralarına sıkıştırılan bu subliminal mesajlar sayesinde ( kola iç, popcorn ye mesajı ) satışların önemli ölçüde arttığı tespit edilmiş. Yani tercih hakkımız elimizden alınarak, belli ürünler için dayatma yapılıyor.

Bir kargo şirketinin logosu içinde saklanan ok işareti, o kargonun daha hızlı olduğu yönünde gizli bir uyarıda bulunuyor. ( E ile x harfi arasında gizlenmiş )

Bu logoda görünen a ve z arasındaki ok işareti, beyne " a’dan z’ye herşeyi burada bulabilirsin mesajı veriyor.

Ticari amaçla yapılan bu gizli telkinler bir yere kadar hoş görülebilir. Ancak, çizgi filmlerde ( özellikle Walt Disney yapımı olanlarda ), reklamlarda, müziklerde kullanılan bu gizli mesajlar , gelişme çağındaki çocukların beynine cinselliği, şiddeti yerleştiriyor. Bu mesajlar insanın kişiliğinde, sosyal ilişkilerinde, verdiği tepkilerde ve seçtiği hayat tarzında önemli rol oynuyor. Dünyanın çizdiği gidişata bakarsak, bu yöntemin ne gibi sakıncalar doğurduğunu gayet rahat görebiliriz..

Peki bilinç altı bu gizli telkini nasıl algılıyor ?

– Kendisine gönderilen her şeyi kabul eder. Eğer gözümüz görseydi, bir sahnede beliriveren kan ve şiddet ya da cinsel mesaj içeren görüntüyü çocuğumuzun görmemesi için hamlede bulunurduk elbette. Ancak görmediğimiz anlık flaş patlamaları için ne yazık ki hiç bir şey yapamıyoruz.

– Akıl yürütmez. Çünkü amaç zaten dayatmadır. Muhakeme yapmayı engellemektir.

– Hayal- gerçek ayrımını yapamaz olur.

– Beden fonksiyonlarını kontrol eder. Bilinç altımızın davranışlarımızı ne kadar etkilediği hepimizin kabul ettiği bir gerçek. Yükseklik korkusu, kapalı yerde kalma fobisi, köpekten, kediden veya başka bir varlıktan korkma… bütün bunlar geçmişte yaşanan ve hatırlamasak ta beynimizin kaydettiği olaylar nedeniyledir. İşte gizli verilen bu mesajlar da aynı etkiyi veriyor. insan bedeni beynin sakladığı bir görüntünün tetiklemesiyle farklı davranışlarda bulunabiliyor.. Yanlış hatırlamıyorsam, 17 yaşlarında erkek – kız ayrımı yapmadan 8 çocuğa tecavüz eden, bir çok tecavüze teşebbüs suçu bulunana genç, verdiği ifadede" ben kendimi tutamıyorum" diyor.

Çiçekler arasındaki kelimeye dikkat ediniz.. İşte çocukların beyni bunları kaydediyor..

1968 yılında bu yöntem yasaya aykırı bulunarak yasaklanmış .Çünkü dolandırıcılık olarak kabul edilmiş. ( ne basit bir ifade ! ) Halen 55 ülkede bu tür mesajlar kullanmak yasak. Hatta Rusya ‘da "Otur ATN izle " mesajı verildiği tespit edilerek, bu kanalın 2 ay lisansı iptal edilmiştir. Bizim yasalarımıza göre gizli telkinle mesaj uygulaması yasak. Ancak ne yazık ki, izlediğimiz dizi ve filmlerde, reklamlarda bu tür mesaj verilip verilmediğini denetleyecek bir kurumumuz yok.

Bıkmadan buraya kadar okuyanlar için diyebilirim ki, konu oldukça ciddi ve üzerine kitaplar yazılabilecek kadar derin. Elbette ki bu konuda ihtisas sahibi değilim. Maksat bir konuyu derinlemesine incelemek değil. Sadece kafanızda soru işaretleri oluşturabilmek ve cevap bulunabilmesi için sizi araştırmaya sevk edilmek. Bu konuda o kadar güzel yazılar var ki, merak edenler mutlaka o yazılara ulaşacaktır. Sıkmamak adına elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım. Çok fazla resim kullanmadım hem telif haklarından korktum, hem de bulduğum resimler yayınlayamayacağım kadar iğrençti.

Farkındalık , bilinçlenme ve bilinç altımıza sahip çıkma en büyük insanlık görevlerimizden diye düşünüyorum..

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

One thought on “ARAŞTIRMA DOSYASI : 25.KARE / SÜBLİMİNAL TELKİN İLE ZİHİN KONTROLÜ

  1. Özkan Ege Kasım 11, 2013, 11:37 am Reply

    Eline ve beynine sağlık. Çok iyi anlatmışsın. Bunları yazarken bilincinin çok açık olduğunu farkettim. Ama her insan bu yazdıklarını anlamaz yada anlamak istemez. Çünkü bunları anlamak için beyinlerin açık olması lazım.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: