ARAŞTIRMA DOSYASI : Suriyeli Kürt Demokratik Partisi’nin Irak Kürt Bölgesi Temsilcisi Hoşeng Derviş il e Söyleşi

Hoşeng Derviş: “Dünya siyasetini yönetenler Suriye’yi parçalamak isterlerse parçalarlar. Bunun örneği var. Biz Kürtler kuşkusuz ki Suriye’nin birliğini istiyoruz.”

Kürtçe Adı Partiya Demokrat a Kurdî ya Sûrî olan Suriyeli Kürt Demokratik Partisi’nin Irak Kürt Bölgesi Temsilcisi Hoşeng Derviş ile Kürt Yüksek Konseyi’nin Suriye Ulusal Koalisyonu ilişkileri ve Muhalefetin geleceğini konuştuk.

Bize kendinizi tanıtabilir misiniz?

Hoşeng Derviş: Ben Hoşeng Derviş. Suriyeli Kürt Demokratik Partisi Kürdistan Temsilcisi’yim.

ORSAM: Öncelikle partiniz hakkında kısa bilgi verebilir misiniz? Tarihi, teşkilat yapısı, lider kadrosu, güçlü olduğu bölgeler ve Suriye Kürtleri sorununa nasıl bir çözüm önerisi sunduğunuz konusunda bilgi verebilir misiniz?

Hoşeng Derviş: Partimiz 1975 yılında kuruldu. Ancak şu anda tüm Kürt partileri Konsey’in çatısı altında çalışıyor. Şeyh Baki partimizin kuruluşundan vefat edene kadar parti Genel Sekreterliği’ni yürütmüştür. Şimdi ise Genel Sekreterlik görevini oğlu Cemal Şeyh Baki yürütmektedir. Partimizin tepeden aşağıya doğru piramitsel yapısı; genel sekreter, siyasi büro (karar organı), bürolar ve teşkilattan oluşmaktadır. Teşkilat yapısı yeni kurulduğundan dolayı, hangi bölgelerde güçlü olduğumuz konusunda bir şey söylemek zordur. Kayıtlı sayısından yola çıkarak güçlü olduğumuz bölgeleri söylemek de zor zira sempatizan sayısı on binlerce olabilir. Bu nedenle güçlü olduğumuz bölge konusunda bir şey söylemek doğru değildir.

ORSAM: Suriye Kürtleri sorununa nasıl bir çözüm önerisi getiriyorsunuz?

Hoşeng Derviş: Bizim çözüm önerilerimiz aşamalıdır. Bu aşamalar uluslararası etkenler, Irak Kürdistan Bölgesi etkenleri ve iç etkenler başlıkları altında toplanabilir. Her zaman aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Çünkü bazı etkenler bize hükmediyor. Örneğin Suriye halk ayaklanmasından önce partiler federalizmden bile bahsedemiyordu. Bugün ise Suriye Kürt kamuoyu, bütün partiler, karar merkezleri rahatlıkla federalizmden bahsedebiliyor. Dolayısıyla dış etkenler belirleyici olabiliyor. Kuşkusuz biz de üyesi olduğumuz Konsey gibi federalizm düşüncesini benimsemekteyiz.

ORSAM: Olayların başlangıcından bu yana Suriye’deki ayaklanma hareketini nasıl değerlendiriyorsunuz? Suriye rejimiyle ve muhalefetle ilişkileriniz nasıl? Suriye’deki olayların nasıl sonuçlanacağını düşünüyorsunuz?

Hoşeng Derviş: Bizim diğer partilerle ilişkilerimiz çok güçlü. Muhalefet Konseyi çatısı altında toplandık ve ilişkilerimiz çok iyi. Arap muhalefet partileriyle ilişkilerimiz çok iyidir. İstanbul ve Kahire’de muhalefet partisi temsilcileriyle diyalog halindeyiz. Ne yazık ki hala bazı partiler çok sert ve yok edici üsluplar kullanıyor. Acı verici bir durum. Çok demokratik gözüken bazı Araplar, Kürtleri yok etmek istiyor. Haklarını göz ardı etmek istiyorlar. Araplar ve Kürtler olarak Suriye Hükümeti’nin yıkılması ortak isteğimizdir. Çünkü Suriye Hükümeti ambargo ve zulümlerde Arap ya da Kürt ayrımı yapmaksızın herkese uyguluyordu. Dolayısıyla Suriye Hükümeti gittikten sonra gereken konularda diyalog kurulur ve anlaşılır. Kürt Yüksek Konseyi eskiden sadece PYD ağırlıklıydı ve onları temsil ediyordu. Bugün ise rahatlıkla Kürt Yüksek Konseyi’nin bütün Kürt halkını temsil ettiğini söyleyebiliyoruz.

ORSAM: Suriye rejiminin son bir çare olarak kıyı bölgelerinde bir Alevi Devleti kurmaya yöneleceğini düşünüyor musunuz? Bu durumu Suriye Kürtleri olarak sizler nasıl karşılarsınız?

Hoşeng Derviş: Çok fazla senaryo konuşuluyor. Bu senaryoların bazıları bölge ülkeler tarafından hazırlanıyor. Dünya siyasetini yönetenler Suriye’yi parçalamak isterlerse parçalarlar. Bunun örneği var. Biz Kürtler kuşkusuz ki Suriye’nin birliğini istiyoruz. Mesela Sayın Celal Talabani ve Sayın Mesut Barzani nasıl Bağdat’ta siyasi kararlarda kendi ağırlıklarını koyuyorlarsa biz de Suriye’de kendi ağırlığımızı koymak isteriz. Sizin de bildiğiniz gibi bizim Suriye tarihinde çok etkin bir rolümüz vardır. Eğer büyük bir güç gelecekse ve Suriyeli Kürtlerin haklarını verecekse biz onunla beraberiz. Gelecekte daha farklı senaryolar da üretilebilir. Ne yazık ki Suriye’nin şu anki durumundan dolayı kesin bir şey söyleyemiyoruz.

ORSAM: Kürt Yüksek Konseyi’nin Suriye Ulusal Koalisyonu ile yürüttüğü görüşmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Koalisyon Kürtlerin taleplerinin ne kadarını karşılayabilir?

Hoşeng Derviş: Çok fazla diyalog kuruldu. Şahsi düşüncem onların kendilerini süper güç olarak görmedikleri yönünde. Önce her iki taraf arasında da uzaklaşma yaşandı. Sonrasında ilk kararın alınması için gruplar birbirine yakınlaştı. Öncelikli istenen; Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Suriye Cumhuriyeti olmasıydı. Diğer istek tek Suriye içinde çok milletli federal bir sistem olmasıdır. Düşünülen askeri, uluslar ve uluslararası konularda ortak bir karar alınması. Suriye Kürtlerinin ikinci millet olarak kabul edilmesi ve tüm konularda bilgilendirilmesi. Bir araya gelindiğinde görüldü ki Arap muhalefet partileri hala birleşememiş durumdalar. İngilizler Suriye Ulusal Koalisyonu ile oturunca bir şey yapılamadığını gördüler. Çünkü Kürtler ve Kürt Yüksek Konseyi olmadan bir şey yapmak imkansızdır. Çünkü Kürtler Suriye’nin ana parçalarından biridir.

ORSAM: Serikaniye olayları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hoşeng Derviş: Serikaniye küçük, emniyetli, sakin bir şehirdi. Hatta sıcak bölgeler için bir sığınak haline gelmişti. Serikaniye’de hiç ayaklanma da çıkmadığı için sakin bir yerdi. Serikaniye’de olan olaylar bizi oldukça rahatsız etmiştir. Türkiye’nin tavrı önceleri çok olumluydu. Bu tavır kamuoyunda da olumlu karşılanmıştı. Ama Serikaniye olaylarında bazı grupların Türkiye’yi kullanması kamuoyunda kuşku yaratmıştır. Biz Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Türkiye bizim çok yakın komşumuzdur. Sınırımız birdir. İster istemez iktisadi alışverişlerimiz ve ortak durumlarımız vardır. Türkiye milleti ile Suriye milleti arasında çok büyük bir yakınlık olduğunu söyleyebiliriz. Benim evim Kamışlı’dadır, amcalarım Mardin’dedir. Bu ortak tarih ve ortak konular iki milleti yakınlaştırır. Kuşkusuz Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleri üstünde ve Ortadoğu siyasetinin belirleme konusunda büyük rolleri vardır. Aynı zamanda İslam ülkeleriyle iyi ilişkileri ve İslami liderlik havası içinde oluşu göz ardı edilmemelidir. Türkiye, genel olarak iyi bir siyaset yürütmektedir. Ancak ne yazık ki Serikaniye olaylarındaki tutumu bizi kuşkulandırmıştır. Tavrı Serikaniye olaylarındaki gibi devam ederse uzaklaşmaya yol açar.

ORSAM: Türkiye bundan sonra, Suriye Kürtlerine yönelik nasıl adımlar atmalı? Türkiye’den ne tür beklentileriniz var?

Hoşeng Derviş: Gelecekte Suriye Kürtleri ve Türkiye ilişkilerinin çok iyi olacağını düşünmekteyim. Hem şahsım hem partim Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi sahadaki davranışlarının olumlu olduğunu görmekteyiz. Abdullah Öcalan ile görüşmelerin başlatılması umut verici bir durumdur. Amerika, Fransa, İngiltere’nin Kürt Yüksek Konseyi ve Suriye muhalefetiyle masaya oturması gerektiği gibi Kürt Yüksek Konseyi’nin de Türkiye ile masaya oturarak bir diyalog kurması gerekir. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın bir daveti geldi. Biz de Kürt Yüksek Konseyi olarak görüşmeye karar verdik. Erbil’deki Konsolosluk ile iletişimimiz var. Kuşkusuz ki Türkiye’nin Suriye meselesinde büyük rolü vardır. Görüyoruz ki Nusaybin halkı Kamışlı halkına çok fazla yardım etmektedir. Bu da Türkiye hükümetinin iyi niyeti ve hoşgörüsüdür.

ORSAM: Teşekkür ederiz.

* Bu söyleşi ORSAM Uzmanları tarafından 24 Şubat 2013 tarihinde Irak’ın Süleymaniye şehrinde gerçekleştirilmiştir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: