ARAŞTIRMA DOSYASI : Suriye’den Türkiye’ye Gelerek Hatay’ın Reyhanlı İlçesine Yerleşen Rima ile Söy leşi

Diş Hekimi Rima, tüm ailesi rejime muhalif oldukları için baskılara maruz kalmış. Baskılar artınca önce Ürdün’e sonra Birleşik Arap Emirlikleri gitmiş. Devrimde her zaman yer almak istediği için, Amerika-Suriye Doktorlar Birliğiyle irtibata geçerek Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gelmiş.

ORSAM: Kendinizi ve Suriye’de iç savaş öncesi hayatınızı anlatır mısınız?

Rima: Ben Rima. Suriye köylerinin birinden geliyorum. Dedem köyün büyüklerinden sayılır. Misafirperverliğiyle meşhurudur, evi sürekli misafirler ile doluydu. Köyün problemleri her zaman dedemin divanında çözülüyordu.

Bir gün güvenlik güçleri dedemin divanına baskın düzenleyip, divanda bulunan yaklaşık elli kişiyi gözaltına aldı. Ailemizin tüm fertleri tutuklandı. Dedemin sorgulamasında sürekli “oğlun Muhammed nerede?” diye sordular. Dedem ise, oğlunun vilayete indiğini ve çocuklarını ziyaret etmeye gittiğini açıkladı. Güvenlik güçleri evi abluka altına aldıktan sonra aralarından bir ekip vilayete inip bizim evimize geldiler. Ben o zaman yedi yaşındaydım. Babamı gözlerimin önünde tutuklayıp götürdüler. Kimse ne olduğunu anlamadı. Ayrıca aranan amcama ulaşmak için, çocuklarını okuldan attılar. On beş yaşındaki amcamın oğlunun boynuna bir zincir bağlayarak köyün caddelerinde gezdirdiler. Daha sonra amcamın eşi de tutuklandı. Amcamın çocukları öksüz gibi kaldılar. Dayıları çocukları yanlarına aldılar. Ancak güvenlik güçleri dayılarını da tutukladı.

Babam yargısız iki yıl cezaevinde kaldı, daha sonra annemin bulduğu bir güçlü kişi sayesinde mahkemeye çıkarıldı. Babamın suçu rejim karşıtı olan amcamın hakkında bilgi gizlemekti. Ancak o zaman bir yasa çıkmıştı. Bu yasada “birinci dereceden olan akrabalar hakkında bilgiler gizlenebilir” ifadesi yer aldığı için babamın serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak babam bir yıl daha içeride kaldı. Tutukluluğu süresince babam pek çok hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldı. Tek suçu kardeşinin rejim karşıtı olmasıdır.

Tabi, bunlar olduktan sonra millet bizden uzak durmaya başladı. Kimse ziyaretimize bile gelmiyordu. Ziyaretimize gelenler ise ertesi gün sorguya alınıyorlardı. Hatta ailemizdeki kızlarla evlenmek bile yasaktı. Amcamın kızını isteyen biri üç gün boyunca tutuklu kaldı. Ona “Neden bu kızı seçtin? Başkası yok mu?” diye sorular yönelmişti.

Babam kısa sürede serbest bırakıldığı için çok şanslı sayılır. Diğer amcam ise on üç yıl cezaevinde kaldı. Serbest bırakıldığında gözleri zayıflamıştı ve pek çok hastalık geçirmişti. Hatta ailesini bile kaybetti. Kızı vefat etmişti, eşi başkasıyla evlenmişti. Çünkü herkes öldüğünü sanıyordu.

Üçüncü kardeşleri ise yedi yıl cezaevinde kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra Alzheimer hastalığı nedeniyle vefat etti. Dördüncü amcam ise güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Halalarımın eşleri bile kurtulamadılar. Birinin hala nerde olduğunu bilmiyoruz. Halam ise işinden atıldı. Şeker, tansiyon hastalığı sonrasında kör oldu. Oğlu ise felsefe bölümünden birincilikle mezun olmasına rağmen devlet kararı yüzünden hiçbir devlet kurumuna atanmadı. Dedemin bütün arazilerini yaktılar. Bütün mal varlığına el konuldu.

ORSAM: Suriye’de iç savaşta yaşadıklarınızı ve sizi Türkiye’ye getiren nedenleri anlatabilir misiniz?

Rima: Babam gece gündüz çalışarak amcalarımın çocuklarını yetiştirmeye çalıştı. Bu yüzden devrim başladığında amcamın çocukları yardım faaliyetinde yer aldılar. Doğal olarak bütün aile gençleri devrime katıldı, biz kızlar olarak gıda yardımı faaliyetine katıldık. Kardeşlerim ve amcamın çocukları devrim konseyine katılmak istemediler. Özgür Ordu’ya katıldılar.

Evimiz emniyet binası yakınında olduğu için, tüm silahlı çatışmalara tanık olduk. Her yer kan gölüne döndü. Parçalanan cesetler yerlere dağılmıştı. Bu yüzden şehrimizi terk ettik. Önce uçakla Şam’a daha sonra Amman’a gittik. Sonunda Amman’a vardık. Amman’da iki buçuk ay kaldık. Suriye’den Ürdün’e çok fazla baskı vardı. Bu yüzden iyi şekilde karşılanmadık. Bizlere çok kötü davrandılar. Ürdün Kralı, hiç kimse Suriyelilere kötü davranmasın diye talimat verince, kötü olaylar biraz da olsa yumuşadı. Alınan bir karar gereğince Ürdün’e göç eden tüm Suriyelilerin mülteciler komiserliğine kayıt yaptırması zorunluluğu getirildi. Kayıt yapan herkese 120 Dinar ödendi. O sıralarda kuvvetli fırtınalar başladı. Çadırların tümü fırtına altında kaldı. Bana göre mülteciler için en kötü yer Ürdün’dür. Diş hekimi olmamıza rağmen Ürdün’de iş fırsatı bulmadık. Uzman doktorlar ise hastanelerin acil bölümlerinde çalışmaya başladılar.

Dubai’ye geçmek için kız kardeşimin aracılığıyla bizlere davetiye gönderildi. Hemen Dubai’ye geçtik. Birleşik Arap Emirlikleri halkı Suriyelilere çok iyi şekilde davranıyordu. Hatta gezerken omzumda Suriye devrim bayrağını taşıyordum. Hiç kimse orada bizlere sıkıntı yaratmadı.

ORSAM: Peki, Türkiye’ye nasıl geldiniz ve buradaki durumu nasıl gözlemliyorsunuz?

Rima: Devrimde her zaman yer almak istediğimiz için, Amerika-Suriye Doktorlar Birliğiyle irtibata geçerek, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde on beş günlüğüne göreve gönderildik. Reyhanlı’ya vardığımızda sanki Suriye’ye geldiğimizi hissetmeye başladık. Reyhanlı’nın her yerinde Suriyeli aileler bulunuyordu. Hatta Reyhanlılı aileler, Suriyeli ailelerden sorumluymuşlar gibi hareket ediyorlardı. Türk halkı ve hükümeti tüm desteğini veriyordu. Reyhanlı ilçesinde bulunan hizmetleri büyük takdirle karşılıyorum.

Hastanelerde ise çok ağır vakalar gördüm. Çoğunun elini ya da ayağını kaybetmesi büyük üzüntü yaratmaktadır. Ayrıca bu vakaların çoğu çocuklardan oluşmaktadır.

Bu savaşın bir an önce bitmesine ümit ederek, bize yardımcı olanları unutmayacağımıza söz veriyoruz.

*Bu söyleşi, 20 Ocak 2013 tarihinde Lina Zekeriya Saguj tarafından Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilmiştir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: