FBI’nın izleme listesindeymiş

Öldürülen Boston Maratonu zanlısı Tamerlan Tsarnaev’in ABD istihbaratının ‘Potansiyel töreristler’ listesinde olduğu ve dikkatle izlenmesi gerekenler arasında gösterildiği ortaya çıktı.

Boston Maratonu saldırısı zanlısı olduğu iddiasıyla aranırken polisle girdiği çatışmada öldürülen Çeçen kardeşlerden büyük olana Tamerlan Tsarnaev’in ABD’de İç Güvenlik Servisi’nin ‘Potansiyel teröristler’ listesinde olduğu ve dikkatle izlenmesi gerektiği notu ile takip edildiği ortaya çıktı. Temarlan Tsarnaev’in daha önce de ABD İç İstihbarat Teşkilatı FBI tarafından Rusya’nın talebiyle 2011 yılında sorgulandığı ortaya çıkmıştı. Temarlan’ın bu sorgulamanın ardından söz konusu listeye girdiği öğrenildi.

ABD’li İstihbarat kaynaklarına göre Tamerlan 2011 yılında Rusya’ya bir seyahat gerçekleştirmişti ancak FBI’nın bu seyahatten de haberi olmamıştı. Kaynaklar bunun nedeni olarak da Tamerlan ile yapılan sorgulamanını ardından kendisi hakkında ciddi terör saldırısı oluşturacak bir kanıta ulaşılamamış olmasını gösterdi.

Listede 540 bin kişi var

Yaklaşık 540 bin ismin bulunduğu ‘Terörist Kimlik Verileri Listesi’nde ABD’de ve başka ülkelerdeki tehlike oluştarabilecek isimlerin yer aldığı da belirtildi. Bu sayının kabarıklığı nedeniyle ABD’li yetkililerin herkesi yakından takip edemediği ve Tsarnaev’in de bunlardan biri olduğu ifade edildi. Listeyi hazırlayan Ulusal Karşıterörizm Merkezi ABD’nin, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından kurulmuştu.

İsmi yanlış yazıldı iddiası

Saldırının ardından ortaya çıkan soru işaretleri FBI’yı da hedef haline getirdi. Özellikle Cumhurietçi vekil ve senatörleri suçladığı FBI yöneticileri dün Kongre’de kapalı bir oturumla soruları yanıtladı. Kurumun bir eksiği ve yanlışının olmadığını savunan FBI’nın Tamerlan’ın 2011’deki sorgalamanın ardından ‘Şüpheliler Listesi’ne girmesine rağmen Rusya’ya gidişi ve tekrar ABD’ye dönüşünü izleyemedikleri ortaya çıktı. Ajanlar bu skandala gerekçe olarak da Tamerlan’ın biletleme yapılırken isminin yanlış yazılmış olduğu iddiasına bağladı.

KUTU:

Müslüman öğrecileri Amerika’ya almayın

Saldırıların ardından ırkçı ve İslam düşmanı açıklamalar da birbiri ardına geliyor. Daha önce yine Foş TV’de ‘Bütün Müslümanları öldürülim’ çağrısı yapılırken dün de benzer bir skandala imza atıldı. Kanalın haber bültenine canlı bağlanan bir gazeteci ABD’de okuyan tüm Müslüman öğrencileri hedef fösterdi. Hızını alamayan ırkçı gazeteci ‘Bundan sonra ABD’ye hiçbir Müslüman öğrenci almayalım" dedi. Kanalın sunucusunun tepki vermemesi de dikkat çekti.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: