HUMUS’TA KATLİAMLARDA YER ALAN İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI

İRAN ANALİZ / Özgür Suriye Ordusu Kusayr Operasyonlar Birim Komutanı Kurmay Albay Fatih Hassun yaptığı açıklamasında Beşşar Esed güçlerinin, Hizbullah unsurlarının yanında İran Devrim Muhafızlarına bağlı militanların da bulunduğunu söyledi. Uçaklar, tanklar, füzeler ve ağır toplarla uzun süredir hedef alınan, ancak buna rağmen ele geçirilemeyen Humus, Kusayr bölgesini savunan direnişçilerin telsiz frekanslarında yoğun şekilde Farsça konuşmalara şahit olduğu, çatışmalarda Hizbullah militanlarının, Şebbihaların yanında İranlılarında öldürüldüğü kaydedildi.

Öte yandan Suriye Milli İttifakı başkanı George Sabra ise yaptığı konuşmasında Kusayr cephesinde yaşananlarla ilgili olarak bazı Lübnanlı yetkililer ile görüştüğünü söyledi. Bu yetkililerden bazılarının kendisine Kusayr cephesinin açılmasının İran kararı olduğunu aktardığını belirtti.

Bilindiği üzere 350 günden bu yana kuşatma altında bulunan, Hizbullah güçleri, Esed düzenli birlikleri ve Şebbiha terör unsurlarının birlikte saldırdığı Humus hala direnişçilerden alınamadı. Saldırıların çoğu püskürtüldü ve çok uluslu güçlere karşı Suriye direnişi ağır kayıplar verdirdi.

Sivil yerleşim yerlerinin, camilerin ve şehrin, ilçelerin ise ağır bombardıman sebebiyle neredeyse %90′ının yerle bir edildiğine dikkat çekiliyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken el-Irakiyye İttifakı Başkanı İyad Allavi yakın kaynaklar ise Maliki güçlerinin el-Havica kazasında işlediği katliamın Esed rejimine destek için yapılan adım olduğunu söyledi.

Latif Mustafa ise açıklamasında yaşnana katliamlardan ötürü Maliki’nin Irak’ın geleceği açısından tehlike arz ettiğini söyleyerek meclis tarafından gensoru verilmesini istedi.

Felluce’deki gösterileri düzenleyen alim Şeyh Halid el-Cumeyli ise katliamlar işleyen Nuri Maliki’nin İran milislerinden destek aldığını söyleyerek: “Maliki ve mezhepçi ordusu İran Kudüs Tugaylarından direk emir ve destekler ile katliamı işledi. Bunlar tıpkı Burma/Myanmar’da yaşananlar gibi Irak’taki Ehli Sünnet vel Cemaati etnik temizlik ile ortadan kaldırma projesini yürütüyorlar.” diyerek vahşetin boyutlarına ve benzerliğine dikkat çekti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: