İsrail, Mahkum X’in gizliliğini korumaya aldı

İsrail’de cezaevinde ölen "Mahkum X"in ölümüyle ilgili cezaevi çalışanlarına dava açılmayacak

İsrail Adalet Bakanlığı, istihbarat servisi Mossad için çalıştığı öne sürülen ve kamuoyunda "Mahkum X" diye bilinen Ben Zygier’in 3 yıl önce cezaevinde ölmesiyle ilgili olarak cezaevi çalışanlarına dava açılmasını gerekli görmedi.

Olayla ilgili ilk soruşturmanın tamamlanmasının ardından İsrail makamlarının ilgili mahkemeden davayı düşürmesini istediği, Zygier’in ailesininse soruşturmanın derinleştirilmesini talep ettiği belirtildi.

İsrail polisi raporlarında, Zygier’in kaldığı hücrenin gözetiminde ihmal tespit edilmesine rağmen Adalet Bakanlığı, yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle, gardiyanlara dava açılmayacağını bildirdi.

Avustralya’nın ABC televizyonu şubat ayında, hem İsrail hem Avustralya vatandaşı olan Zygier’in İsrail’de gizlice cezaevine konulduğunu ve içeride 10 ay geçirdikten sonra 2010 yılında burada öldüğünü ortaya çıkarmıştı.

İntihar ettiği öne sürülen Zygier ile ilgili haberler, İsrail hükümetinin konuya ilişkin iki yılı aşkın süre sansür uygulamasının ardından olayı aydınlatırken, Avustralya hükümetini de meseleyi bildiğini, ancak gizli tuttuğunu itiraf etmeye zorlamıştı.

ABC’nin daha sonraki haberlerinde, Zygier’in, Avustralya İç İstihbarat Teşkilatı ASIO’ya Mossad’ın çalışmalarıyla ilgili bilgi sızdırdığının anlaşılmasından sonra yakalandığına ilişkin iddialara da yer verilmişti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Bob Carr daha sonra yaptığı açıklamadaysa Zygier’in İsrail hükümeti adına çalıştığını ileri sürmüştü.

Carr, Zygier’ın Avustralya pasaportunun İsrail tarafından istihbarat toplama amacıyla kullanıldığının doğrulanması durumunda, bunu "en sert biçimde" protesto edeceklerini söylemişti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: