Akil insanları şoke eden soru

akil-6704.jpg

Akil İnsanlar Marmara Grubu’na Bursa’da fabrika sahibinden zor soru.Bursa gezisini sürdüren Akil İnsanlar Marmara Grubu üyelerinden Hülya Koçyiğit, Yücel Saylan, Ali Bayramoğlu, Levent Korkut ve Mithat Sancak, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Erol Gülmez’e ait E.G. Pres Fabrikası’ndaki işçilerle bir araya geldi.

Heyet üyelerine fabrika sahibi Erol Gülmez, “Damat Ferit döneminde Heyeti Nasiha diye adamlar oluşturulmuş. Bugün, tarihteki o heyete biraz vatan haini olarak bakılıyor. Şimdi de sizin heyetiniz bunlara benzetiliyor. Ben size soruyorum, siz vatan haini misiniz?” diye sordu.Bu soruya heyet üyelerinden Yücel Sayman, yanıt verdi ve bilge olmadığını vurgulayarak şöyle dedi:

“Ben sizin düşüncenizden farklı söylesem ikna mı olacaksınız? Bizim sizi ikna etmek gibi bir niyetimiz yok. İlk defa bu soruları toplu olarak soruyoruz. Buraya geldik neye karar vereceğiz? Sahneye indik seyirci olmaktan çıktık. Biz seyirci değiliz. burada karar mekanizması biziz. İstediğimiz şey bu meselenin çözümüdür. Siz vatan haini olarak görüyorsanız öyle görün. ‘Evet’ yada ‘hayır’ desem de inanacak mısınız? Belki de öyleyimdir. Ne bileyim. Damat Ferit örneği verdin. Biri bir yerden gayet enayi bir örnek çıkartıyor. İstanbul’da işgal orduları mı var? O dönemde işgali kabul edelim diye o heyeti gönderiyorlardı. Şimdi Türkiye işgal altında mı? İstanbul işgal altında mı, biz de buraya gelip ‘bakın fazla ses çıkartmayalım da insanlar ölmesin’ biz öyle mi diyoruz? Bunu söyleyenin kafasına göre Türkiye işgal altında. Aptal bir örnek. Ben şimdi, ben vatan hainiyim de. Ama ben barış olsun silahlar sussun istiyorum.”

BAYRAMOĞLU: SAÇMALIKLARI KAFANIZDAN ATIN

Toplantıda konuşan heyet üyesi Ali Bayramoğlu, “Bir kere bayrak kalkacak. Türk kelimesi kalkacak TC kalkacak gibi saçmalıklarını kafanızdan lütfen atın” diyerek, böyle bir şeyin önerilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Bayramoğlu, şöyle devam etti:

akil-670-02.jpg

“En fazla vatandaşlık tanımının Türk olmayanları da içerecek bir şekilde demokratik bir şekilde tanımlanması anayasada söz konusu olacaktır. Türkiye’de şu anda ne bayrak tartışması var ne de TC tartışması var. Ne de Türk kelimesinin tartışması vardır. Eğer buradan yola çıkarsak karşı tarafın veya siyasi iktidarın önermediği şeyleri onlara atfedersek, düşünmediği şeyleri onlara atfedersek bir anlamda yel değirmenleriyle savaşmaya başlarız. Kendi öfkemizi başka yere transfer etmeye başlarız. Öfke ile neyi çözebiliriz. Bir arkadaşınız söyledi, ‘Açılım bölünmeyi getirecekse ben onu istemiyorum.’ Eğer öyleyse ben de istemiyorum. Ama soruyu şöyle soralım. Eğer açılım olmazsa, bu bölünmeyi getirirse ne düşüneceğiz? Ben bugün atılan bütün adımların Türkiye’nin bütünlüğünü korumak için atılan son büyük ciddi adımlar olduğunu düşünüyorum. Bu bir bölünme değil, bölünmeyi engelleme adımıdır.”

KOÇYİĞİT: KAYGILARIN ÇOĞU BENDE DE VAR

Böyle bir dönemeçte kaygı duyulmasının en doğal hak olduğunu kaydeden Hülya Koçyiğit, “Kaygıların bir çoğu bende de var. Ama kaygılara fazla kapılmadan aklı selimle müşterek akılla sağ duyu ile ‘biraz da ben olsam’ gibi düşünmek gerek. Yalnız değiliz bu ülkede hep beraber yaşıyoruz. Onların da talepleri olabilir. Tıpkı bizim taleplerimiz olduğu gibi. Önemli olan bunları müşterek talepler haline getirmektir. Bu ülkedeki bazı vatandaşlar kendilerini eşit olarak görmüyorsa onları kendimize nasıl yaklaştırırız” dedi.

Kendi çevresinde Kürt arkadaşlarıyla bir sorun yaşamadığını anlatan Hülya Koçyiğit, “Ama bugün PKK diye bir gerçek var. Bu bir terör oluşturuyor. Sadece biz değil onu temsil eden kesimden de insanlar ölüyor. Bu hepimizi ilgilendiren bir meseledir diye baksak. Bunların cevabı bende yok” diye konuştu.

PROF.DR. SANCAR: MEDENİ YOL BUGÜN İZLENEN YOLDUR

Heyet üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar da, “Dünyada bu soruna karşı askeri yöntemle giden bir tek ülke var o da Srilanka. Medeni yol bugün izlenen yoldur. Anlaşma ne olursa olsun biz bir padişahlık sistemi bir Sovyet sisteminde yaşamıyoruz. Referanduma halkın önüne gelecek. Toplum konuşuyor ama yeter ki şiddet olmasın” dedi.
OTEL ÖNÜNDE YUMURTALI PROTESTO
Akil İnsanlar Marmara Grubu, fabrika gezilerinin ardından sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile yapacakları toplantı için Hilton Bursa Oteli’ne geldi. Heyetin gelişi sırasında otel önünde toplanan 60 kişilik grup, Akil İnsanlar heyetini protesto etti. ‘Türkiye Türklerindir, Türk kalacak.’ ‘Hainler içerde, ülkücüler dışarıda’, ‘Hepimiz Türküz Atatürkçüyüz’, ‘Vur de vuralım öl de ölelim’ sloganları atan göstericiler. Toplantıya Türkiye Kamu-Sen ve Ülkü Ocakları temsilcilerinin alınmaması nedeniyle Vali Şahabettin Harput’u eleştirdiler.

akil-protesto-670-01.jpg

Daha sonra Kamu Sen Bursa İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, açıklama yaptı. Türkoğlu, 47 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin toplantıya davet edildiğini, ancak milli hassasiyeti yüksek bir kuruluş olarak kendilerinin buraya davet edilmediğini söyledi. Türkoğlu, “Temsilcilerin içerde Bursa’nın nabzını tutacağı söyleniyor. Bursalılar olarak fikrimizi iletmek istiyoruz. Bu çözüm süreci değil, bölünme çözülme süreci. Bunu anlatmak istiyoruz. Sorularımızı sormak istiyoruz” dedi.

akil-protesto-670-02.jpg

Grup bir süre daha slogan attıktan sonra ellerindeki yumurtaları toplantının yapılacağı otele fırlattılar. Bazı yumurtalar otel önünde güvenlik koridoru oluşturan polislere isabet etti. İçeri girmek isteyen grubu polisler engelledi. Bu sırada akil insanlar heyeti sivil toplum kuruluş temsilcileri ile basına kapalı olarak toplantıya başladı.

SÖZCÜ

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: