Ergenekon tutuklularından yazılı açıklama !

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen 66’sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası’nın 288. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Gazeteci Tuncay Özkan, Danıştay Saldırısı dosyası sanığı Alparslan Arslan ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in de aralarında bulunduğu 38 tutuklu sanık hazır bulundu.

Duruşmaya başka davadan tutuklu bu davadan tutuksuz olarak yargılanan Yalçın Küçük de katıldı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler’in de aralarında bulunduğu 28 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

BEDİRHAN ŞİNAL’İN İDDİALARI

Cumhuriyet Gazetesi’ne molotofkokteyli atılması dosyasının tutuklu sanığı Bedirhan Şinal polislerin kendisine komplo kurarak 1992 olan doğum tarihini, 1988 olarak değiştirdiklerini öne sürerek kemik yaşının tespit edilmesini istedi. Şinal, 3 yaşındayken annesinin uyuşturucu komasından öldüğünü ve sevgiye muhtaç bir şekilde yaşadığını belirterek, okula devam etmeyip ülkü ocaklarına takıldığını anlattı. İstanbul emniyeti içinde bulunan bir yapı tarafından kendisinin kullanıldığını öne süren Şinal, 15 yaşındayken öğrenim gördüğü okulda müdürün arabasına ses bombası koyarak arabayı havaya uçurduğunu söyledi. Birçok suç işlendiğini ancak polisin buna gözyumduğunu iddia eden Şinal, "Polis bana Cumhuriyet Gazetesi’ne atmam için el bombası verdi. Önce kabul ettim ancak sonra ‘İnsanlara zarar veremeyeceğimi’ belirterek vazgeçtim. Ancak gazeteye molotofkokteyli attım. Tutuklandım" şeklindeki iddialarını tekrarladı.

Duruşma sanık Şinal’in savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

TUTUKLU VEKİLLER YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Ergenekon Davası’nda tutuklu olarak yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal bir sayfalık yazılı açıklama yaptı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde yüzbinlerce yurttaşın oyuyla milletvekili seçildiklerini belirtilen vekiller, " Yaklaşık 2 yıl geçmiş olmasına rağmen halen tutukluluğumuz devam etmektedir. Silivri’deki mahkeme, bu tutumuyla milli iradeyi, anayasayı, meclisin çıkardığı yasaları ve günümüzde artık içtihat haline gelmiş olan geçmişteki uygulamaları hiçe saymaktadır" dedi. Açıklamada, "İddia makamının esas hakkındaki mütalaası ile bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, bugüne kadar devam eden haksız tutukluluğumuza sözde gerekçe olarak gösterilen suç isnatları, gerçekte anayasada her ferde tanınan haberleşme hürriyeti, düşünce ve kanaat hürriyeti, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti, sivil toplum faaliyetlerinde bulunma hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşünde bulunma hakkı ve siyasi parti kurma faaliyetlerinden ibarettir. Bizim, bu faaliyetlerimiz içerisinde hiçbir şekilde cebir, şiddet ve terör bulunmamaktadır. İnanıyoruz ki, demokrasimizin ve meclisin üzerindeki bu ayıp kaldırılacak, milli iradenin tutsaklığı son bulmuş olacak, ülkemizin uluslararası düzeydeki itibarı yükselecek, bu şekilde bizim de TBMM’de yer alarak milletimize hizmet etmemizin önü açılacaktır" denildi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: