Gizli tanık ol, aile boyu sigorta al

TBMM’ye sevk edilen Torba Yasa’ya göre Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi davalarda kullanılan gizli tanıklar ve tüm akrabaları, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınacak.

TBMM’ye sevk edilen Varlık Barışı düzenlemesinin de yer aldığı Torba Yasa’ya kritik bir madde eklendi. Tasarıya göre, Tanık Koruma Yasası kapsamında korunan kişiler, GSS kapsamında sayılacak. Tasarıyla; Ergenekon, Balyoz, KCK gibi davalara dayanak olan ve çoğu kez tartışmalı ifadeleriyle tepki toplayan gizli tanıklar sigortalı olacak. Tasarıya göre, tanık koruma tedbiri kapsamında tanıklık yapanlar, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 236. maddesine göre tanık olarak dinlenen suç mağdurları ve bu iki gruptaki tanıkların yakınları sigortalılıktan yararlanacak.

İmam nikâhlı eş

Buna göre tanık koruma tedbiri kapsamında ifade verenlerin nişanlısı, evlilik bağı kalmasa bile eşi, kan hısımlığından veya kayın hısımlığından üstsoy veya altsoyu, ikinci derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın akrabaları ve evlatlık bağı bulunanlar ile yakın ilişki içerisinde olduğu kişiler de sigortalı sayılacak.
GSS sistemine göre, aylık geliri 295 TL’den az olanların sigorta primleri devlet tarafından ödeniyor. Üniversite öğrencileri dahi, gelir testini geçtikleri takdirde prim desteğinden yararlanamıyor.

Açılıma prim desteği

Bakanlar Kurulu, sosyo-ekonomik gelişmişlik durumuna göre bazı illerde işverenlere 6 puana kadar ilave prim desteği sağlayacak. Bu iller arasına önemli oranda Doğu ve Güneydoğu kentlerinin girmesi bekleniyor.

Tasarıya konan vergi barışı düzenlemelerine göre ise yurtdışından para, döviz altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymet getirip beyan edenler sadece yüzde 2 vergi ödeyecek. Bunlar hem soruşturmaya incelemeye konu olamayacak, hem de bir başka nedenle yapılan inceleme ya da soruşturmalarda bir matrah farkı bulunursa, bu matrah farkından indirilecek.

Hükme göre ayrıca, kişiler ya da şirketler yurtdışında elde ettikleri iştirak kazançları, iştirak hisselerinin satışından elde ettikleri ticari kazançları Türkiye’ye transfer ederlerse, herhangi bir kurumlar vergisi ya da gelir vergisi ödemeyecek. Yurtdışındaki şirketleri tasfiye edip kazancını Türkiye’ye getirenlere de hiçbir vergi alınmayacak. Müteahhitlerin yurtdışına götürdüğü işçilerin sigorta priminin beş puanlık kısmını da devlet karşılayacak.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: