Olayların sebebi ABD çıktı

Venezuela’da Maduro’nun seçilmesiyle başlayan olayların ardından ABD ajanı yakalandı.

İSTANBUL – Venezuelalı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 14 Nisan Devlet Başkanlığı Seçimlerinin ardından çıkan şiddet olaylarıyla ilişkili olarak Timothy Hallet adlı bir ABD vatandaşı tutuklandı. Bu arada Venezuela parlamentosu ise yaşanan şiddet olayları ile ilgili soruşturma başlatacağını açıkladı.

Prensa Latina Türkçe’nin haberine göre, İçişleri Bakanı General Miguel Rodriguez tarafından yapılan açıklamada tutuklanan kişinin istihbarat birimlerinde çalıştığının düşünüldüğü belirtildi.

Basına açıklamada bulunan Rodriguez, Venezuela Bolivarcı İstihbarat Teşkilatının olayı derinlemesine araştırdığını belirtti.

APRIL CONNECTION…

"April Connection" adı verilen operasyonda ulaşılan sonuçlara göre grubun amacı seçimlere karşı ilgisizlik ortamı oluşturarak sonuçları değersizleştirmek ve hükümetin tanınmamasını sağlamamak olarak belirlenmiş durumda.

Operasyon sırasında sağ eğilimli gençlerle sık sık bir araya gelen ABD vatandaşını takibe alan istihbarat birimleri, bu kişinin muhalif hareketi örgütlemek ve istihbarat sağlamak için ülkeye geldiğine ikna oldular.

Hükümet karşıtı eylemlere dair yazışmaların ellerinde olduğunu açıklayan yetkili, şiddet eylemlerinin planlanması aşamasındaki ses ve görüntülere de ulaştıklarını açıkladı.

SEÇİM SONRASINA SORUŞTURMA

Bu arada Venezuela parlamentosu, seçimlerin ardından ülkede yaşanan ve dokuz kişinin hayatını kaybettiği şiddet olayları ile ilgili bir soruşturma başlatıyor. ABD destekli sağcı aday Henrique Capriles’in seçim sonuçlarını kabul etmemesinin ardından muhalif liderler taraftarlarını sokağa çıkmaya çağırmış ve göstericiler Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) büroları da dahil birçok binaya saldırı düzenlemişti. Hükümet ise bu saldırıların muhalefetin darbe planının bir
kanıtı olduğunu söylemişti. Venezuela Ulusal Meclisi ise şiddet olaylarını soruşturmak üzere oluşturulacak bir komitenin pazartesi gününden itibaren çalışmalara başlayacağını bildirdi.

"SUÇLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEK"

Soruşturmayı yürütecek ekibin başındaki Pedro Carreno ise Capriles’i “katil” olarak nitelendirdi ve “Er ya da geç, suçlarının bedelini ödeme zorunda kalacak” dedi. Carreno ayrıca, saldırılarda 11 yaşındaki bir kız çocuğunun da hayatını kaybettiğini hatırlatarak, bu şiddet olaylarının “faşizm” olduğunu söyledi. Meclis Başkanı Diosdado Cabello da Capriles için “faşist bir katil” nitelendirmesinde bulunurken, Cezaevi Bakanı Iris Varela, Capriles’i bir cezaevi hücresi ve rehabilitasyon tedavisinin beklediğini söyledi.

Nicholas Maduro’nun seçim galibiyetini gölgelemek isteyen Capriles, sonuçların ardndan seçimlerde 3 binden fazla usulsüzlük yapıldığını iddia etmişti. Ancak Capriles’in “hile" yapıldığına dair kamuoyu ile paylaştığı bilgiler ise ya tutarsız ya da gerçeği yansıtmıyor. Capriles ve taraftarlarının, hükümetin seçimlere hile karıştırdığı şeklindeki iddialarını Venezuela Analysis’ten Chris Carlson inceledi.

YENİDEN SOKAĞA ÇIKMAKLA TEHDİT

Capriles ise hükümeti şiddet olaylarını abartmakla suçlarken, seçim sonuçlarının ardından taraftarlarına yalnızca barışçıl gösteriler yapmalarını söylediğini iddia etti.

Seçimlerin şaibeli olduğunu ve gerçek kazanın kendisi olduğunu iddia eden Capriles, iki gün önce düzenlediği basın toplantısında oyların öylesine denetlenmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Seçim Kurulu geçtiğimiz hafta içinde oyların tamamının yeniden sayılması talebini kabul ettiklerini açıklamıştı.

Ancak Capriles “ciddileşmenin zamanının geldiğini” ve kendilerine en kısa zamanda ayrıntılı bilgi verilmediği takdirde hükümeti yeniden sokağa çıkmakla tehdit etti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: