İRANLI VEKİLDEN AHMEDİNECAT’A SUÇLAMALAR

İRAN ANALİZ / Şii milletvekili Ali Buzorgvari yaptığı açıklamasında Cumhurbaşkanı Ahmedinecat’ı hedef alarak onu Haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde tansiyonu artırmak ve tartışmaları yaymakla suçladı. Geçtiğimiz günlerde Ahmedinecat yolsuzluk ve çürüme ile suçladığı İran rejiminin belkemiğini oluşturan kişilere yönelik olarak tehditler savurmuştu. Yolsuzluk ile rüşvete bulaştığını söylediği 300 isimden oluşan listeyi ifşa etmeyi planladığını söylemişti.

ILNA’nın bildirdiğine göre Bozorgvari açıklamasında: “Ahmedinecat onuncu idaresinde ülkedeki ticarete ve piyasanın durumuna dair her şeyi unuttu. Görünen o ki bunlardan sonra onun tüm idaresi tansiyon oluşturmak ve meclise karşı asılsız suçlamalar yapmak için bir bahane bulmak olacak.” şeklinde konuştu.

Son günlerde Ahmedinecat yine tartışmalı bir açıklama yaparak kendisinin rejimin önde gelen şahsiyetlerince tehdit edildiğini ileri sürmüştü. Bu açıklamalar üzerine de İran derin devletini oluşturan Şi din adamları ve nüfuz ettikleri devrim muhafızları, meclisteki şahsiyetlerden şiddetli tepkiler gelmişti. Hepsi açıklamalarında Ahmedinecat’a ateş püskürerek onu ülkede gerilim yaratmak ve kamuoyunda infiale neden olmakla suçlamıştı.

Son açıklamayı yapan Bozorgvari ise meclis ziraat ve su komisyonu üyesi bir milletvekili. Kendisi açıklamasında hükümetin başı olarak Ahmedinecat’ın iddialarına karşı çıktı ve onu suçlayarak: “Ahmedinecat kendisinin son eyalet yolculuklarından utanç duymalı. Başlattığı tüm projeleri bir önceki yolculuklarında zaten çoktan başlatılan projelerdi.” diyerek iki yüzlü takiyyeci anlayışın ne boyutlara vardığını gözler önüne serdi.

Ahmedinecat aynı zamanda cumhurbaşkanı olarak hükümet yolculuklarının sağ kolu olan İsfendiyar Rahim Meşai’nin seçim kampanyaları için kullanmakla suçlanıyor.

Haziran 2013 tarihinde yapılması planlanan İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkede hiçbir şeyi değiştirmeyeceğine, adayların Şii olmasının yanında Velayeti Fakih dogmasına inanma şartının koşulduğu, adil ve şeffaf bir zeminin bulunmadığı ortamda yapılacak seçimlerin formaliteden olacağına dair yorumlar yapılıyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: