Mustafa Balbay : Gizli Tanık Terörü !

Kamuoyunun Ergenekon davası ile birlikte tanıdığı, “gizli tanık” olayının, sözcüğün tam anlamıyla teröre dönüştüğünü, bu sütunlarda daha önce de dile getirmiştik. Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin davanın açılmasıyla birlikte bu “terörün” hangi boyuta vardığını daha geniş bir çevre görmüş, yaşamış oldu.

Ergenekon davasının “Selçuk” kod adlı gizli tanığı, “Turgut Özal ölmedi, öldürüldü” diye ifade verince, bu kanaatin sahipleri hemen üzerine atladı. En başta da aile. Semra Özal, eşinin görevi başında öldürülmüş bir şehit olduğunu söylüyor, gizli tanık Selçuk da bunu bir bakıma doğrulamış oluyordu.

Başka hiçbir delil olmaksızın sadece bir gizli tanığın ifadesiyle açılan davada görüldü ki söz konusu ifadedeki tam cümle şu:

“Turgut Özal’ı şantajla Semra Hanım’a zehirlettiler.”

***

Semra Özal bunu öğrenince açmış ağzını yummuş gözünü. Bakın Özal ailesi 25 Nisan 2013 tarihli Vatan gazetesine neler söylemiş:

“Sadece kulak dolgunluğu ile gerçekte olmayan olayları olmuşçasına anlatan bu sözde tanık, insanların şeref, onur, haysiyet ve namus kavramlarını bir çırpıda yerle bir etmekten kaçınmayan garip bir varlıktır. Gizli tanık olarak mesnedi ve delili bulunmayan olayları insanları karalamak için ortaya atan bu insanın tedaviye muhtaç olduğu açıktır. Bu çirkin iddianın gerçekle ilgisi yoktur. Akıllara ziyan bir iftiradır. Gizli tanıklık müessesesinin kötüye kullanılmasıdır.”

Semra Özal’ın yukarıdaki değerlendirmelerinin tümüne katılıyorum.

Gerçekten de gizli tanıkların önemli bir dilimi kulaktan dolma bilgilerle konuşmakta, olmamış olayları olmuş gibi göstermekte, şeref, onur, haysiyet ve namus kavramlarını hiçe saymaktadır. Bu gizli tanıkların çoğu tedaviye muhtaçtır, ifadeleri akıllara ziyan bir iftiradır.

Ergenekon sanıkları 5 yılı bulan yargılama süresince böylesi saldırılarla defalarca karşılaşmıştır. Gizli tanıklar herkese, istediği gibi iftira atarken suçlanan kişiler tutuklu sanık konumunda itiraz edince mahkeme heyetinin yasaklarıyla karşılaşmıştır.

İfadelerinin gerçeklerle bağdaşmadığı kanıtlanan gizli tanıklar, suçlanmak, uyarılmak bir yana, özel olarak korunmuştur.

***

Ergenekon sanıkları suçlanınca olağan karşılanan, ama işin boyutları değişince kafaları karıştıran gizli tanık olayı, adalet sistemimizin içinde bulunduğu durumun en çarpıcı fotoğrafıdır.

Bugün Emniyet’te gizli tanıklarla ilgili ayrı bir birim var. Gizli tanık olarak kullanılacak kişiler burada değerlendiriliyor, hazırlanıyor. Kimlerle ilgili ifade verecekleri belirleniyor. Yasaya göre ifadelerini hâkim huzurunda vermeleri gerekiyor. Ancak buna uyulmuyor. Hâkimler bu yetkilerini savcılara, onlar da polislere fiilen devretmiş durumda.

Gizli tanık ifade verdikten sonra işi bitmiyor. Özel olarak korunmaya devam etmesi gerekiyor. Zira onun her türlü güvenliğinden artık polis sorumlu. Böylece gizli tanığın zamanla polis muhbiri olarak kullanılması da olağanlaşıyor.

Ergenekon davasında gizli tanıklık geri tepince, inandırıcılığını yitirince, belli bir noktada ters tepti. Önce gizli tanık olarak ifade veren, daha sonra açık tanık olmaya karar veren Şemdin Sakık olayı buna ilişkin bir kırılma noktası oldu.

Gizli tanık teröründen Özal ailesinin de payını alması, önümüzdeki dönem olabileceklerin de göstergesidir. Çünkü henüz kullanıma girmemiş pek çok gizli tanık ifadesi vardır. Bunların içinde bugünkü hükümeti de etkileyebilecek, “Özal’a suikast” mantığına uygun davalar açmaya uygun iddialar söz konusudur.

Arşiv zindanları henüz tanığı meçhul davalarla, davası meçhul gizli tanık ifadeleriyle doludur. Hedefin ne zaman kim olacağı belli değildir.

Gizli tanık terörünü yaratanlara ilanen duyurulur.

Cumhuriyet

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: