Operasyon Yok İstihbarat Var !

PKK’nın, "çekilme" açıklamasının ardından gözler güvenlik güçlerinin atacağı adımlara çevrildi.

Kandil açıklamasının ardından, güvenlik güçlerine "Silahlı eylem olmadığı sürece operasyon yapmayın" talimatı gitti. Geçiş havadan izlenirken adım adım istihbarat çalışması yapılacak

PKK’nın, "çekilme" açıklamasının ardından "bölgede neler yaşanıyor. Güvenlik güçlerinin tutumu nasıl olacak?" sorusu gündeme geldi. Akşam bölgedeki kritik alanların nabzını tuttu ve "çekilme" sırasında neler olacağını araştırdı.

Buna göre çekilme Karayılan’ın açıkladığı gibi 8 Mayıs’ta başlayacak. Ancak PKK çatışmaların yoğun yaşandığı askeri üslerin yakınındaki Hakkari ve Şırnak kırsallarını neredeyse tamamen boşalttı. Bu bölgedeki PKK’lıların "sıcak çatışma" olasılığı göz önüne alınarak Kuzey Irak’a geçişi sağlandı.

ÇIKIŞ HAKKARİ’DEN

En Son Abdullah Öcalan’ın nevruz mesajından sonra "çekilme için talimat bekleyin" anonsu tespit edilmişti. Bunun ardından PKK’lılar arasında başka bir telsiz konuşması geçmedi.

PKK’nın yerleştiği en kritik kırsallardan Diyarbakır Lice’de asker yıllardır bulunduğu önemli mevzileri boşalttı. Bu mevzilere yakın alandaki PKK’lılar buradan kırsalı kullanıp Kuzey Irak’a yönelecek. Diğer illerde yerleşik olan PKK’lılar da Karayılan’ın açıklamasının ardından gruplar halinde sürekli kullanılan kırsallardan Hakkari güzergahına varıp buradan sınır dışına çıkacak.

EVE DÖNENLER

Sınır dışına çıkışların yanı sıra az da olsa girişler de tespit edildi. Güvenlik güçleri bu geçişlerin "silah kullanmayıp eve dönen" PKK’lılar olduğunu değerlendiriyor. Güvenlik güçleri operasyon yapmasa da "Halka açılan bölgedeki mayınlar", "Çekilme sırasında koruculara yönelik muhtemel saldırılar" ve "çözüm süreci de olsa örgüte katılmak isteyen gençlerin dağ kadrosuna katılmasında rahat ortam bulma" riskleri nedeniyle alarmda olacak.

OPERASYON YOK

Bölgedeki güvenlik güçlerine "Çalışmaları sürdürün, silahlı eylem yapılmadığı sürece operasyon yapmayın" talimatı geldi. Güvenlik birimleri çekilme sürecinde adım adım istihbarat toplayacak. Geçişlerin tümü insansız hava araçları ile izlenecek. Aynı zamanda savaş uçakları kontrol uçuşları yapacak.

BEYAZ SARAY ‘ALKIŞLADI’

Beyaz Saray, PKK lideri Murat Karayılan’ın Kandil’den yaptığı ”geri çekilme” açıklamasını BBC Türkçe’ye değerlendirdi.

Beyaz Saray, ”Başkan Obama’nın daha önce söylediği gibi, Türkiye halkına 30 yıldan fazla bir süredir birçok acı ve kedere neden olan bir mücadelenin barışçıl şekilde çözüm çabalarını alkışlıyoruz” dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: