PKK SEMPATİZANI KÜRT BASINI MENSUBU /// Zeynep Kuray : Öfkem daha da katlandı

Kürt basın kurumlarında yargılanan gazetecilerin yargılandığı davada tahliye edilen ANF muhabiri Zeynep Kuray, bu dava ile birlikte öfkesinin daha da katlandığını ifade ederek, "Bir taraftan barıştan söz ediliyor. Diğer taraftan ana akımdaki tüm gazeteciler Kandil’e gidiyor. Ama bizim arkadaşlarımız yargılanıyorlar. Niye bugün çalıştığım ajans ANF kriminalize edilmek isteniyor; çünkü aynı haberleri yaptığı için. Bu çifte standardı kabul etmiyoruz" dedi.

Kürt basın kurumlarında yargılanan gazetecilerin yargılandığı 26’sı tutuklu 46 sanıklı davadan DİHA Muhabiri Sadık Topaloğlu ile birlikte 17 ayın ardından tahliye edilen ANF Muhabiri Zeynep Kuray, DİHA’ya konuştu. "Biz bu karara sevinemedik, adeta bizim için bir ceza oldu" diyen Kuray, davanın Kürt basınına yapılmış bir saldırı olduğunu dile getirdi. Kuray, "Arkadaşlarımız çözüme giden bir yol için gazetecilik yaptılar. Kürdistan’da yapılan katliamları toplu mezarları açığa çıkarttılar. Bunun için canlarını verenler de oldu. Bugün yargılanan arkadaşlarımız bu geleneği miras aldılar ve bugüne getirdiler" dedi. Kendi davalarının görüldüğü Silivri’deki duruşma salonlarında "Ergenekon" davasının da görüldüğüne değinen Kuray, "Biz mahkemede yargılanırken diğer salonda da Ergenekon davası görülüyordu. Biz 17 bin faili meçhulün Haberini yaptığımız için yargılanıyorduk. Ama Ergenekon davasında yan tarafımızdaki salonda yargılanan generaller, Kürt basınının açığa çıkardığı faili meçhullerden dolayı değil, AKP’ye darbe teşebbüsünden yargılanıyorlardı. Bu Türkiye’de hukukun nasıl işlediğinin kanıtıdır" diye konuştu.

‘Sanıyorlar cezaevi duvarları bizi durduracak’

Davanın siyasi olduğunun altını çizen Kuray, "Siyasi bir dava olduğu için hiçbirimiz hukuki savunma yapmayacağız dedik. Çünkü önümüze delil olarak Haber müdürlerimizle konuşmalarımız, Haberlerimiz konulmuştu. Bu iddianame açıkça bize diyordu ki; sorgulamayacaksınız. Sorguladığınız taktirde kendinizi cezaevinde bulursunuz. Sanıyorlarki cezaevi duvarları bizi durduracak. Ama bunun imkanı yok. Benim öfkem daha da katlandı. Kesinlikle arkadaşlarımız tutukluyken boş durmayı kabul edemeyiz. Bu ülkede bir çifte standart var hem de derin bir çifte standart. Bir taraftan barıştan söz ediliyor. Diğer taraftan ana akımdaki tüm gazeteciler Kandil’e gidiyor. Ama bizim arkadaşlarımız yargılanıyorlar. Niye bugün çalıştığım ajans ANF kriminalize edilmek isteniyor; çünkü aynı Haberleri yaptığı için. Bu çifte standardı kabul etmiyoruz" dedi.

‘Emniyet-AKP tertibini ortadan kaldıracağız’

Tutuklu meslektaşlarının tutukluluğunun son bulması için büyük bir mücadele vereceklerini ifade eden Kuray, "Sadece davadan davaya yürüyüşle olmaz bu iş. Arkadaşlarımızı çıkaracağız ve bu emniyet-AKP ortak tertibini ortadan kaldıracağız. Bugün Namık Durukan’a görüşme notlarından dolayı ödül veriliyor; ama tutuklu olan bizim arkadaşlarımız. Arkadaşlarımızın özgürlüğü için ve tüm herkesin sesi olmak için mücadelemize devam edeceğiz" diye belirtti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: