AKSİYON DERGİSİ : Çözüm sonrasına hazır mıyız ?

Murat Karayılan, Kandil’de onlarca gazetenin şahitliğiyle açıkladı ki, PKK’nın silahlı unsurları 8 Mayıs 2013’ten itibaren Türkiye topraklarından çıkacak. Karayılan kim? KCK Yürütme Konseyi Başkanı. KCK ne? PKK’nın şehir yapılanması.

Peki çekilme ne zaman bitecek? ‘Kademeli’ cevabıyla yetiniliyor, kesin bir süre verilemiyor. Terör örgütüyle mücadelede silahlar durdu mu? Evet. Şimdiye dekki süreçte belirgin aksaklık veya eksiklik var mı? Hayır. Ancak ‘öngörüler’ havada uçuşmakta. ‘Endişe’ ve ‘kaygılara’ malzeme yapılmakta bunlar. Her ideolojinin olaya kendi penceresinden bakması gayet tabii. Aksini düşünmek bile abes. Fakat birileri çözüm yolunda ‘siyaset üretirken’, kimileri ‘siyasi zeminini’ kaybetme telaşında. Bu da anlayışla karşılanabilir. Peşinen söylenebilir ki, ‘barış sonrasına odaklananlar’ kazanacak ve kazandıracak ülkeye. Göçenler geri dönecek. Tarım arazileri şenlenecek. Hayvancılık canlanacak. Sanayi yatırımları bölgeye kayacak. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak.

Silahlar niçin hemen bırakılmıyor? “Bütünüyle üçüncü aşamada devreden çıkacağını” söylüyor, Karayılan. Önce ikinci aşama gerçekleşmeliymiş: “Normalleşme süreci, barışın kalıcılaşması, toplumsal uzlaşma, eşitlik ve özgürlükler sürecidir. ‘Önder Apo’ dahil herkesin özgürleşeceği bu sürecin pratikleşmesi paralelinde silahın tümden devre dışı kılınması ve gerillanın silahsızlanması gündeme gelecektir.” Somut talepler dillendiriliyor: “Koruculuk, özel tim vb. tüm özel savaş yapılarının devre dışı edilmesi ve demokratik sivil toplum zihniyetine uygun bir ortamın oluşturulması gereklidir.”

En kritik propaganda tam da burada sahneleniyor zaten. “PKK değil, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) çekiliyor.” deniyor. Bunun pratiği mümkün mü? Değil elbette. İç güvenliğin ve dış düşmanlara karşı asker konumlanmasının zaafa uğratılacağı iddiaları akla ziyan. Şu satırlar Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) gelişmelerle eş zamanlı son toplantısının bildirisinden: “Toplantıda, halkımızın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler görüşülmüş, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekil ilave tedbirler değerlendirilmiştir. Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır.” Birkaç gün evvelinde de, Genelkurmay Başkanlığı, ‘teröristle mücadelenin sürdüğünü’ bildirmişti kamuoyuna.

Hal böyleyken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Bu, örgütün zaman kazanmaya yönelik sinsi bir taktiğidir. Türkiye, yol geçen hanı, terörist ikmal ve dinlenme yeri değildir. Teröristlerin sınırlarımızdan geçişlerine seyirci kalmak, bunu kolaylaştırmak, PKK’nın değirmenine su taşımak olacaktır.” sözleriyle değerlendiriyordu aktüel durumu. İleri sürüldüğü üzere, kural koyucu rolü İmralı’daki Abdullah Öcalan ile Kandil’deki Karayılan tarafından kapıldı mı? Sualle yüzleşirken takınılan çekimser tutum dahi evet lehinedir. Ki bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve hükümetini hafif görmek ve hiçe saymaktır. Hele halkı katiyen tanımamaktır. Diyelim ki tavizlerin bini bir para, kontrol illagalitede ve kandırılıyoruz; o vakit bunun hesabı sorularak iktidara oturabilir pekâlâ. Kamuoyundan ve medyadan bilgi kaçırılamayacağı aşikar. Anasıyla, kılcalıyla detayların spot ışıklarıyla izlendiği de. Siyaseten, ‘beklemek’ akıl kârı. Hürriyet yazarı Taha Akyol da, bir dizi belirsizliği ve ucu açıklığı sıralıyor 26 Nisan tarihli yazısında. Sonunu şöyle bağlıyor: “Bu yol uzun ve incedir, keskin virajları vardır. Sebatla, dikkatle, siyasi ve diplomatik maharetle yürümek gerekir.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: