ARAŞTIRMA DOSYASI : Çin Tuzu

cin-tuzu.jpg

MSG ( Mono Sodyum Glutamat )

Nedir Bu Çin Tuzu ?

MSG ( Mono Sodyum Glutamat ) Diğer Adıyla Çin Tuzu MSG olarak da bilinen monosodyum glutamat, glutamik asidin anyonik formu olan ve glutamat denilen bir tuzdur.
Glutamik asit, proteinleri oluşturan 20 amino asitten elzem olmayan bir aminoasittir. KODU: E-621 veya E 260 ( gıda katkıları listesi ) olarak sınıflandırılmış bu madde, gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılır. Gıdaların orijinal tadını arttırarak daha lezzetli hâle getiren bu madde, Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanıldığından Çin tuzu olarak da adlandırılmaktadır. Glutamik asit tuzu kristalleri; deniz kabukluları (özellikle istiridye), parmesan peyniri, domates, mantar, kelp yosunu gibi tabiatta çoğu besinde belli miktarlarda doğal halde bulunur, insan vücudunda ortalama 2 kilogram kadar üretilir.

İlk zamanlar tahıl gluteninden elde edilirken artık bakteri fermentasyonuyla imâl edilmektedir. İlk defa 1866′da Alman kimyager Karl Heinrich Leopold Ritthausen tarafından keşfedilmiş ve tanımlanmıştır.

Geleneksel Doğu Asya mutfağında sıkça kullanılan deniz yosunu ekstresi yüksek düzeyde glutamik asit içermekteydi. 1907′de Kikunae Ikeda MSG’yi ayrıştırmayı başardı. 1909′da Japon şirketi Ajinomoto tarafından patenti alındı. Saf formu tuz benzeri, beyaz kristal tozu hâlindedir ve sodyum katyonlarından ayrıştırılmıştır. Et, balık, sebzeler ve tahıllarda bağlı; domates, patates, soya sosu ve çeşitli peynirlerde serbest formda bulunan glutamatın MSG adıyla üretilmiş kimyasal formu Çin ve İtalyan mutfağı başta olmak üzere ticari pek çok üründe lezzet vermesi için kullanılmaktadır.

Bu katkı maddesi alındıktan sonra beyin aşırı duyarlı hâle gelmekte ve daha az baharat tadını daha çok gibi hissetmektedir. Bu madde üzerinde yapılan nörokimyasal çalışmalar sonucunda MSG, düşük seviyeli bir nörotoksin olarak tanımlanmıştır. LD50=16600mg/Kg Yapılan klinik çalışmalarda ödem, alerjik bünyeli insanlar dışında olumsuz bir etkisi bulunmamıştır. Ancak, aşağıda

Belirtilen zararları olduğuna dair görüşler mevcuttur :

* Sinir hücrelerine zarar veriyor.

* Merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak Alzaymır, Parkinson, Huntington hastalığı, epilepsi (sara), retinal dejenerasyon (gözde retina tabakası hasarı), yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk.

Çin’li, ABD’li ve diğer bazı araştırmacılarca MSG kullanan insan ve fare deneklerinde diyet ve spor kısıtlamalarına karşın 3 kat daha fazla obezite görülmüştür.

Umami Tat

Büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı diyabet, böbrek ve karaciğerde ciddi hasarlar. MSG, gıdaların orijinal tadını artırarak onları daha lezzetli hâle getirdiği gibi onlara ‘umami’ ismi verilen bir tat da verir.

Umami tatlı, ekşi, tuzlu, acı ile beraber 5 temel tattan biridir.

Glutamik asidin umami tadı fazla değildir ama glutamik asidin “glutamat” olarak bilinen tuzları (mesela Monosodyum glutamat veya monopotasyum glutamat gibi) kolayca iyonize olurlar ve tipik umami tadını verirler.

İnsan dilinde glutamat için reseptörler vardır. MSG, başta salam, sosis, hamburger, hazır çorbalar, cips, kraker, et suyu tabletleri, köfte harçları, salata sosları olmak üzere pek çok hazır gıdada bulunur. Bu katkı maddeli yiyecekleri tüketenler bunları daha çok yemek isterler ve bu hazır gıdalar zaten yüksek kalorili olduklarından ciddi beslenme bozuklukları ortaya çıkar.

Bir taraftan bunların kalorilerinin fazla olması, diğer taraftan bunları yiyenlerin sebze-meyve, balık gibi gıdalardan uzaklaşmaları birçok sağlık problemine de davetiye çıkarır.

Çin Tuzu’nun En Büyüy Zararı Doyma Hissini Körertmesidir.
Bundan Daha Büyük bir zarar olamaz , çünkü yedikçe yeme hissi uyandıran bu tuzla hiç bir zaman doyma sınırına ulaşamayacaksınız ve yedikçede yeme istediğiniz kat ve kat artacaktır.

MSG’nin en önemli özelliği ; beyine “lezzetli” komutu vermesi. Lezzetsiz ürünlerin de bu madde nedeniyle “lezzetli gibi algılandığı ve bağımlılık yarattığı” iddia ediliyor. Uzmanlar MSG’nin merkezi sinir sistemini tahrip ettiği uyarısında bulunuyor.

Çin tuzu ile üretilmiş bir gıdayı yediğinizde size oldukça lezzetli ve doyurucu bir tat olarak gelecektir , fakat daha sonra doymadığınızı ve bir şeyler yeme istediğinizin hala devam ettiğini göreceksiniz.

Görünümünden Sofra tuzu ile Çin Tuzunu Ayırt Edebilimemiz oldukça zordur. Bu yüzden restoranlarda, cafelerde, Fast-Food dükkanlarında Kısacası Hazır yiyecekler satan yerlerde kullandığımız tuzların içerisine çin tuzuda ilave ediliyor olabilirmi ?

Örneğin neden hazır yiyeceklerde ilk yediğinizde tasız – tuzsuz bir tat verirken , içerisine bir miktar tuz attığınızda bir anda çok lezzetli geliyor Hiç düşündünüz mü ? veya hazır yiyecek restoranlarından bir şeyler yediğinizde neden daha aradan bir saat bile geçmeden sizi bir acıkma hissi kaplıyor ?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çin tuzunun ne olduğu bilindiğinde en büyük piyasalardan biri olan hazır yiyecek piyasası kendini korumaya alabilir. Çin tuzu duyulmaya başladıktan sonra çin tuzunu destekleyen hatta yararlı olduğunu ileri süren yazılar yazılabilir hatta çin tuzunun faydalı olduğunu dile getiren internet siteleri bile kurulabilir insan sağlığına bırakın zararının olduğu saymakla bitmeyen yararlarının bile olduğunu ileri sürübilerler. Örnek olarak doğal besinlerdede Glutamat olduğunu kendilerine destek olarak belirtebilirler çin tuzunun fiyatının çok yüksek olduğunu söyleyebilirler Peki Bu Çin tuzunun Fiyatı Ne kadardır size ? 1 Tonu 160 Dolar civarında.

Amaç Düşünmeyen , sorgulamayan, üretmeyen , şişman ama daha doymamış nesiller üretmektir…

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: