Karşıyakalı Kapıya Dayandı T.C.’yi Yerine Astırdı

Tadilat sırasında Karşıyaka Adliye Sarayı’ndan ‘T.C.’ ibaresinin kaldırılmasına tepki gösteren İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu ve halk kapılara dayandı, T.C.’yi tekrar yerine astırdı.

1367235385.jpg

Geçtiğimiz günlerde Atatürk Köşesi, resimleri ve büstlerinin kaldırılmasıyla gündeme gelen Karşıyaka Adliye Sarayı, bugün geniş çaplı bir protestoya sahne oldu. Sloganlar, alkışlar ve ıslıklarla AK Parti hükümetine tepki gösteren kalabalık marşlar okudu. Tadilat sırasında kaldırıldığı ve yenilemeden sonra yerine asılmadığı iddia edilen T.C. ibaresinin tekrar eski yerine konması adına gerçekleşen eyleme CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege ile yönetimi, CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku ile yönetimi, CHP’liler, İşçi Parti’liler, TGB’liler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Adliye kapısına dayanan yaklaşık 200 kişi, kısa süreli arbedenin ardından temsili olarak T.C.’yi tekrar yerine astı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öfkeli kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

1367235379.jpg

Koçana; ‘’Yerine Konacağının Bilgisini Aldık’’

Dışarıda süren eylem sırasında Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüklerini ve sevindirici sonuçlar aldıklarını dile getiren İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Koçana, ‘’Şuanda Karşıyaka Adliyesi’nde devam eden bir tadilat var. Sadece tabelayla değil duruşma salonlarındaki Atatürk büstlerinin yerine konulacağını, Atatürk köşesinin yeniden yerine konulacağı bilgisini Başsavcıdan şimdi aldık’’ ifadelerini kullandı.

‘’Anayasa Suçu İşliyorlar!’’

1367235400.jpg

Bu uygulamanın tesadüfi olmadığını genel uygulamadan anladıklarını dile getiren Koçana, ‘’Anayasanın emredici hükümlerine rağmen değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerini değiştirmeye kalkanlar, açıkça Anayasa’yı çiğnemekte, Anayasa suçu işlemektedir. Bu suçu işleyenler daha Anayasa değişmeden Anayasa’yı fiilen uygulamadan kaldırmaya çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Devleti’nin adıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti organları ‘T.C.’ kısaltmasını kurum tabelalarından çıkartamazlar. Bu konuda verilen her emir, her talimat gizli veya açık anlaşma, her genelge kanunsuzdur’’ diye konuştu.

‘’Ülkemizin Rejimi Değiştirilmektedir’’

T.C. kısaltmasının Devlet kurumlarında, mahkemelerden kaldırılmasının sadece şekilsel bir konu olmadığının altını çizen Koçana, ‘’Kuvvetler ayrılığı ilkesi çiğnenerek, yasama-yürütme-yargı yetkisi tek elde toplanmaktadır. Ülkemiz emperyalizmin işbirlikçisi gerici ve bölücü güçlerin ittifakıyla bir faşist diktatörlüğe götürülmektedir. Terör örgütü lideri aktivist olmakta, Genel Kurmay başkanları terör örgütü lideri yapılmaktadır. Ülkemizin rejimi değiştirilmektedir. Cumhuriyet tasfiye edilmektedir. Milletimiz çözülmekte, ülkemiz bölünmektedir’’ dedi.

‘’Her Türlü Girişimde Bulunacağız’’

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu olarak her türlü girişimde bulunacağız diyen Koçana, ‘’T.C. kısaltmasının yerine asılmasını, Atatürk köşesi, büstü ve resimlerinin yerine konulmasını sağlayacağız, gerekli dilekçemizi verdik ve görüşmemizi yaptık. 1 hafta içinde hepsinin tamamlanacağının sözünü aldık’’ diye konuştu.

Kısa Süreli Arbede Yaşandı

Adliye önünde toplanan kalabalığın tepkisi üzerine kısa süreli bir arbede sonrasında temsili olarak hazırlanan T.C. kısaltması avukatların yardımıyla ‘Karşıyaka Adliye Sarayı’ tabelasına yapıştırıldı. 1 hafta içinde yerine asılmaması durumunda tekrar toplanacaklarını belirten öfkeli kalabalık okunan İstiklal Marşı’nın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Karaege; ‘’Kınıyoruz!’’

Bakanlıkları sıra sıra başlattığı bu hareketi kınadıklarını ifade eden CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege, ‘’Sıra sıra her yerden yavaş yavaş kaldırılıyor. Önce Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bir uygulamaydı, şimdi Adalet Bakanlığı’nın yaptığı bir uygulama. Yarın Orman Bakanlığı vs adım adım ‘T.C.’yi silmeye çalışıyorlar. Bunun altında yatan başka şey var, sadece rahatsızlık değil büyük federasyona doğru gidiş. Ondan dolayı bundan rahatsızlıkları. Kınıyoruz tabi ki’’ ifadelerini kullandı.-Ege’nin Sesi-Ali Arda PERK

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: