“Mossad ve MİT arasında üst düzey görüşme”

Debka sitesi, geçen hafta Ankara’da toplanan Türk ve İsrailli heyetlerin, Suriye ile ilgili istihbarat paylaşımında mutabık kaldıklarını iddia ederken "Mossad ve MİT arasında en üst düzeyde görüşmelerin yapılacağını, Başkanları Tamir Pardo ve Hakan Fidan’ın biraya geleceğini" de öne sürdü. 28.04.2013 12:32

(ANKA) – İsrail’in istihbarat örgütlerine yakınlığı ile bilinen Debka sitesi, geçen hafta Ankara’da Türk ile İsrail heyetleri arasında gerçekleşen görüşmelerde Suriye ile ilgili istihbarat paylaşımında mutabık kaldıklarını öne sürdü. Debka, iki ülke istihbarat örgütleri Mossad ve MİT arasında en üst düzeyde görüşmelerin yapılacağı ve Başkanları Tamir Pardo ve Hakan Fidan’ın bir araya geleceği iddiasında da bulundu.

"DEBKAfile Özel" logosu ile yayımlanan iddialara göre, dokuz Türk’ün ölümüne yol açan Mavi Marmara baskını konusunda 22 Nisan’da Ankara’da Türk ile İsrailli yetkililer arasında gerçekleşen tazminat görüşmelerinde ödemelere ilişkin kriterlerin belirlenmesi bir saatten az bir süre aldı.

Bunun ardından iki heyetin "iki taraf açısından daha acil konulara girdikleri"ni savunan Debka, görüşmelerden bir gün önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, "ortak acil güvenlik çıkarları" nedeniyle Türkiye’den İsrail ile ilişkileri yeniden tesis etmek için hızlı hareket etmesini istediğini belirterek Kerry’nin bu çağrısına heyetlerin, "askeri ve istihbarat işbirliğini ilerletme yolları" konusunda yoğun bir görüşmeyi başlatarak yanıt verdiklerini kaydetti.

Debka, görüşmelerde "Hemen alınan bir karar ise, Türkiye ve İsrail arasında Suriye savaşı konusunda istihbarat paylaşımına yönelik ortak bir mekanizmanın kurulması oldu" savına da yer verdi.

Türkiye ve İsrail’in, Suriye ile ilgili "en iyi istihbarata sahip" ülkeler olarak tanındığını yazan Debka, buna karşın iki ülkenin istihbarat toplama yöntemlerinin farklı olduğunu, farklı içeriği ve kaynaklarının bulunduğunu öne sürdü. Debka şu iddialarda da bulundu:

"Türkler, Suriyeli isyancıları ve Suriye’de faaliyet gösteren Lübnanlı muhbirleri kullanıyorlar. İsrail’in sahip olduğu elektronik kaynaklara hakim değiller. İki teşkilatın da farklı isyancı gruplar ile temasları var.

Her iki teşkilatın girdi paylaşımına ilişkin bir düzenlemenin gecikmeden oluşturulmasından çok kazanç sağlayabileceği konusunda çabucak mutabık kalındı."

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: