PKK SEMPATİZANI /// Ahmet Türk : Çözüm olmazsa birileri Ergenekon gibi yargılanabilir

Ahmet Türk, "Çözüm konusunda ciddi adımlar atılmazsa inanın ki, bugün Ergenekon yargılanıyorsa yarın birileri onları Ergenekon’un yargılandığı yere gönderir."

MEC Politik tarafından "Çözüm sürecine" ilişkin gerçekleştirilen toplantıda konuşan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, "Çözüm iki taraflıdır, tek taraflı olmaz. Bu ülkeye barış gelecekse biz barışı getirenleri alkışlamak için varız. Önemli olan halklarımızın geleceğidir. Bu mantıkla siyasetin içindeyiz. Biz özgürleşmeden Türk halkı da özgürleşmez" dedi.

MEC Politik tarafından "Çözüm sürecine" ilişkin olarak Mardin’de (Merdin) organize edilen toplantı, Hilton Oteli’nde gerçekleştirildi. Kentte bulunan sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı toplantıya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da katıldı. Toplantı da konuşan Türk, Türkiye için Mardin modelini istediklerini ifade ederek, "Arabın, Süryaninin, Kürdün, Ezidinin ve Ermeninin birbirleri ile kardeşçe yaşadığı, birbirlerine saygı gösterdiği bir Türkiye istiyoruz. Bütün farklılıkları, kültürleri zenginlik gören bir anlayış ile bu ülkenin sorunlarına eğilmelerini ve formül bulmalarını istiyoruz" dedi.

‘KÜRT TARAFI İRADESİNİ ORTAYA KOYDU’

Yeni dönemin demokratik bir zeminde ve demokratik siyaset mantığı ile sorunları çözme dönemi olduğunu ve ateşkesin sağlanması, silahlı güçlerin Türkiye dışına çıkmasının barış için önemli bir şans olduğunu dile getiren Türk, şunları ifade etti: "Biz BDP olarak bu süreci sonuna kadar destekleyeceğimizi çok açık bir şekilde ifade ettik. Sorunların demokratik yollar ile çözülmesi için de Kürt tarafı bir bütün olarak iradesini ortaya koydu. Ama dürüst olmak lazım. Çözümden bahsederken elbette talepler olacak. Aslında bu mücadele sadece Kürtlerin özgürlük mücadelesi değil, bu mücadele Ortadoğu halklarının özgürleşmesidir.

Bizim özlediğimiz bütün halkaların özgürlüğüdür. Eğer Arap halkının özgürlüğünü görmezden gelirsem ben insanlıktan çıkmış olurum. Burada bir insanlık mücadelesini veriyoruz. Çünkü Kürtler gerçekten çözüm noktasında kararlı. Bugün barış ve çözüm sürecinden kim geri dönerse kendisi zarar eder. Hükümette çok iyi bilsin ki, eğer bu barışı kalıcı bir barışa çeviremezse çözüm konusunda ciddi adımlar atılmazsa inanın ki, bugün Ergenekon yargılanıyorsa yarın birileri onları Ergenekon’un yargılandığı yere gönderir. Çözüm iki taraflıdır. Tek taraflı olmaz. Bu ülkeye barış gelecekse biz barışı getirenleri alkışlamak için varız. Önemli olan halklarımızın geleceğidir, barıştır. Bu mantıkla siyasetin içindeyiz. Biz özgürleşmeden Türk halkı da özgürleşmez."

Türk’ün ardından Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kadri Yıldırım kısa bir konuşma yaptı. Toplantı STK temsilcilerinin sürece dönük konuşmaları ile sona erdi. (anf)

Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com/ahmet-turk-cozum-olmazsa-birileri-ergenekon-gibi-yargilanabilir-58289h/#ixzz2Rsjz1NV5

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: