Askere Balyoz teknolojisi

Balyoz ve Ergenekon gibi soruşturmalarda dijital delilleri inceleyen Jandarma Kriminal’e elektronik delillerin incelenmesi, hasar gören disklerin onarılması, ses ve görüntülerde manipülasyon incelemesi yapabilecek ileri teknoloji sistemler alındı.

ERGENEKON, Balyoz, askeri casusluk gibi davalarda ses ve görüntü kayıtları, dijital veriler gibi çok sayıda belge adli deliller arasına girerken, Jandarma Kriminal savcılıklardan gönderilen dijital verilerin incelemelerini daha etkin ve hızlı yapmak için yeni teknoloji sistemleri bünyesine kattı. Darbe davası sanıklarının ‘dijital deliller sahte’, ‘montaj’, ‘manipüle edilmiş’ iddialarını bitirecek yeni sistemler 2012 yılı içerisinde tedarik edilerek kullanılmaya başlandı.

Eski sistem çok zorlamıştı

Milletin güvenliğini sağlamak görevini üstlenen askeri personelin bu görevi kötüye kullandıklarını ortaya koyan dijital veriler, ses ve görüntü kayıtları Türkiye gündemini meşgul ederken, iddialar üzerine açılan soruşturma ve davalarda da bu veriler adli delil olarak dosyalara girdi. Verilerin gerçekliğinin tespiti için adli makamlar Jandarma Kriminal ile temasa geçerken, eski sistemlerle çalışan Kriminal Daire, belgeleri incelemekte zorlandı. Bunun üzerine teknolojik verileri daha etkin ve hızlı incelemek için ileri teknoloji sistemler satın alındı.

2012 Faaliyet Raporu’na girdi

Jandarma Kriminal’e teknolojik sistem takviyesi, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2012 yılı faaliyet raporunda kamuoyunun bilgisine sunuldu. Yeni sistemler, elektronik delillerin incelenmesi, hasar gören sabit diskler onarılarak verilerin kurtarılması, ses ve görüntü kayıtları üzerinde iyileştirme, mukayese ve manipülasyon incelemelerinin yapılabilmesi, internet geçmişi, sosyal paylaşım ve sohbet geçmişinin taranabilmesi gibi imkanları kazandırdı. İşte rapordan o bölümler:

-VERİ İNCELEME SİSTEMİ: Adli makamlar tarafından incelenmek üzere gönderilen elektronik delillerin hızlı ve etkin bir şekilde incelenebilmesi maksadıyla teknolojik açıdan üstün çalışma istasyonu, yazma-koruma donanımı ve adli bilişim inceleme yazılımlarından oluşan sistem tedarik edildi.

-CEP TELEFONU İNCELEME SİSTEMİ: Cep telefonu, SIM kart, hafıza kartı, bilgisayar gibi elektronik delillerin hızlı ve etkin incelenebilmesi maksadıyla teknolojik açıdan üstün çalışma istasyonu, adli bilişim inceleme yazılım ve donanımlarından oluşan sistem tedarik edildi.

-SABİT DİSK ONARMA SİSTEMİ: Elektronik deliller üzerinde; yanma, kırılma, çizilme, bozulma gibi nedenlerle meydana gelebilen arızaların teknolojik imkânlar dâhilinde onarılarak içerisindeki verilerin tespit edilmesi maksadıyla teknolojik açıdan üstün temiz hava ortamı sağlayan sistem tedarik edilmiştir.

-SES İNCELEME SİSTEMİ: Ses kayıtları üzerinde iyileştirme, mukayese ve manipülasyon incelemelerinin hızlı ve etkin bir şekilde icra edilebilmesi maksadıyla sistem tedarik edilmiştir.

-VERİ ANALİZ VE KURTARMA SİSTEMİ: Elektronik deliller içerisinde bulunan internet geçmişi, sosyal paylaşım ve sohbet geçmişi, zararlı yazılım tespiti gibi incelemeleri hızlı ve etkin bir şekilde yapmak için sistem tedarik edilmiştir.

GÖRÜNTÜ VE MANİPÜLASYON İNCELEME SİSTEMİ: Fotoğraf ve video verileri üzerinde iyileştirme, mukayese ve manipülasyon incelemelerinin hızlı ve etkin bir şekilde icra edilebilmesi maksadıyla sistem tedarik edilmiştir.

SANIKLARIN İTİRAZI HEP AYNI

Yeni sistemlerle donatılan Jandarma Kriminal Bilişim Teknolojileri İnceleme Şube Müdürlüğü Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalara ilişkin dijital belgeler üzerinde inceleme yürütüyor. Darbe sanıkları dijital delillerin sahte olduğunu, internete görüntü ya da ses kaydı düşenler montaj ya da manipüle edildiğini, bilgisayarında delil bulunanlar sonradan yerleştirildiğini iddia etti.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: