Başbakan Erdoğan : Üç Beş Çanak Çömlek, Marmaray’ı 4 Yıl Gecikti rdi

Başbakan Erdoğan: Üç Beş Çanak Çömlek, Marmaray’ı 4 Yıl Geciktirdi

9CD772DF-794A-429C-A5B7-39454D364459-6073-0000071372A160A8_zps1315a86e.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Asya ve Avrupa kıtasını denizin altından birbirine bağlayacak olan Marmaray projesinin, özellikle Yenikapı taraflarında ortaya çıkan tarihi eserlerden dolayı 4 yıl geciktiğini söyledi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını İstanbul Bölge Koruma Kurulu’nun Marmaray projesi konusunda verdiği kararları eleştiren Erdoğan, "3-5 çanak çömlek Marmaray’ı 4 yıl geciktirdi. Yazık değil mi günah değil mi?" diye konuştu. Erdoğan, aynı kurulun Taksim Kışlası’na onay vermemesini ise "Burada bir tarihi eser var, bu tarihi eseri kurul nasıl reddeder? Bu kurullar niçin var? Bu tarihi eserleri korumak için. Çanak çömleği koruyorsun da oradaki tarihi kışlayı neden korumuyorsun." ifadeleriyle eleştirdi.

Erdoğan, Kızılcahamam’da kampta bulunan AK Parti il başkanları ve ilçe başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, Kanal İstanbul projesi için "Bir çılgın projenin gerçekleşebilmesi için bize hendek atlattılar. 3-4 sene bir projeyi gecikmeli olarak çıkarıyoruz. Niye? Önümüzde çok ciddi engeller var. Örneğin Marmaray projemiz var, basit çanak çömlek hikayesi bize dört sene kaybettirdi. 3-4 sene önce Marmaray açıklanacaktı. Bak şimdi bu 29 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz. Yazık değil mi, günah değil mi? Her geçen zaman bu ülkenin aleyhinde rakam gidiyor. Muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkacaksak bu yatırımlarımızı hızla gerçekleştirmeliyiz." dedi.

Erdoğan, İstanbul’a üçüncü havalimanı için de "Şu hale gelene kadar neler neler çektik. Bunları ben seçim kapmanyasında ilan etmiştim. Türkiye dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olacak." diye konuştu.

Erdoğan ardından Taksim Kışlası konusunda da benzer ifadeler kullanarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını İstanbul Bölge Koruma Kurulu’nu eleştirdi: "Taksim gezi alanı dedik, hemen buna da karşı çıktılar. ‘Kışlayı yeniden orada yapacağız’ dedik, malum çevreler başta ana muhalefet partisi ve destekçileri hep birlikte karşı çıktılar, engellemek istediler, reddettiler. Red edince ben de dedim ki ‘reddinize red.’ Burada bir tarihi eser var, bu tarihi eseri kurul nasıl reddeder? Bu kurullar niçin var? Bu tarihi eserleri korumak için. Çanak çömleği koruyorsun da oradaki tarihi kışlayı neden korumuyorsun. Denizin dibinde 3-5 tane çanak çömlek çatal kaşık bulunmuş bunları koruyorsun ama Taksim Meydanı’ndaki devasa kışla gayet güzel mimari estetiği gayet güzel buna hayır diyorsun. Böyle bir anlayış mantık olur mu? Bu ideoloji değil de nedir. Ana muhalefetin il başkanı çıkıyor basın toplantısı yapıyor. Yok böyle birşey. Onun için dedik, olacak. E şimdi oluyor. İnşallah orada hem kışlamızı yapacağız, mimari olarak orada duracak. Ama altında alışveriş merkezinden, toplantı salonlarına kadar belki rezidans otel vs ama arka planda da Divan Oteli tarafında da bir şehir müzesi yapmak suretiyle İstanbul’umuzun şehir müzelerini artırmış olacağız. Aynı şekilde yayalaştırma çalışmaları devam ediyor, trafiği alta alıyoruz. meydan tamamen yayalara kalıyor yani insana kalıyor." diye ekledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: