BÜLENT KORUCU : Demirkırat’ın suçsuzluğunun delili bizzat 27 Mayıs

Bülent Korucu

b.korucu

Demokrat Parti’yi devirip siyasi hayatımızda derin yaralar açan 27 Mayıs Darbesi’nin dayandığı tezlerin neredeyse tamamı çürüdü. Tahkikat Komisyonu kurularak anayasanın ihlal edildiği iddiası ise son günlerini yaşıyor.

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in avukatı geçen hafta vefat etmeden birkaç gün önce TBMM’ye müracaat etmiş.

Burhan Apaydın, Meclis Başkanlığı’ndan Tahkikat Komisyonu raporunun açıklanmasını istemiş. Yassıada Yargılamaları sırasında da DP’liler ısrarla raporun mahkemede okunmasını talep etmiş ama muvaffak olamamıştı. Komisyon Başkanı Ahmet Hamdi Sancar’ın “Şahıslarımızın arşivi ve encümenin bütün evrakı elinizde, isnat edilen suça dair en edna bir delil bile yoktur.” meydan okuması da sonuçsuz kalacaktı. Oysa Bebek, Köpek ve Barbara gibi psikolojik harp taktiği magazinel davalar bir yana en ciddi suçlama anayasayı ihlaldi. Ve bu suçlamayı delillendirecek yegâne belge, Komisyon Raporu kamuoyundan kaçırılıyordu. Aksiyon, söz konusu rapora ulaştı. 27 Mayısçıların neden endişe edip gizledikleri anlaşılıyor. Zira rapor sadece DP’lileri aklamakla kalmıyor; 27 Mayıs’ı ve sivil uzantılarını da mahkûm ediyor.

Rapor CHP Genel Başkanı İnönü’nün siyasi hayatını özetleyerek söze giriyor. En can alıcı darbeyi İnönü’nün başbakanlığı sırasında çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu ile vuruyor. Aynı anayasa yürürlükteyken çıkarılan kanun ve İnönü’nün gerekçeleri dikkat çekici. Kanunu Meclis’te savunan Millî Müdafaa Vekili Recep Peker şunları söylüyor: “İşte bu surette dâhilî ve haricî anasır ‘Memlekette sözü dinlenecek zabıta, emri infaz edilecek bir hükümet ve verdiği kararların meşruiyetine inanılacak bir Meclis yoktur.’ manzarası vücuda getirmiştir. Meclisler, hükümetler bu yangının infilakından evvel, arazı keşfedip icap eden tedbirleri alma mecburiyetindedir.”

DP’lilerin iddiası CHP’nin 1925’teki tezleriyle örtüşmektedir. Muhalefet lideri İnönü, başta Meclis ve hükümet olmak üzere devletin meşruiyetini kaybettiğini ileri sürüyor ve “Arkadaşlar, şartlar tamam olduğunda ihtilal, milletler için meşru bir haktır. Bu yolda devam ederseniz, ben de sizi kurtaramam! Türk Milleti, Kore Milleti’nden daha az haysiyetli değildir!” şeklinde konuşmada beis görmüyordu. 12 Eylülcülerin şartları olgunlaştırma kavramının karşılığı burada ‘tamamlanmak’ şeklinde ortaya çıkıyordu. Aralarında askerî öğrencilerin de bulunduğu yüzlerce gencin öldürülüp hastane morglarında saklandığı yalan haberi örneklerden yalnızca biriydi. Bu yalana darbeden sonra da devam edilmiş, gazete manşetlerini süslemişti.

Raporun “CHP liderine bir vazife düşmektedir. İnönü Meclis kürsüsünden veya tebliğ ile millete şunları açıklamalıdır” diye başlayan kısmı bile DP’lilerin suçsuzluğunu ispata yetebilir. İnönü’ye “Çık bizim vatanı satmadığımızı, kızlarımızı kimseye peşkeş çekmediğimizi, üniversitelileri öldürmediğimizi, Meclis ve hükümetin meşru olduğunu söyle.” denmektedir. DP’liler tehlikeyi görüyor ama kaynağını yani ordudaki cuntaları fark edemiyor. Ve pek tabii ki önleyici tedbirleri alamıyor. Cuntacı 9 Subay olayı bunun en zirve noktasıdır. Kuşatılmış Başbakan Menderes, cuntayı avucunun içinden kaçırınca darağacına giden yolu açmıştır.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: