CHP’de Güney Afrika krizi, “, “Öcalan’a Mandela çözü mü” için İki CHP’li vekil Güney Afrika’da,partide kıyamet k opuyor…!

mmgfg.jpg

Meclis komisyonuna üye vermeyen CHP, AKP ve BDP’lilerle Güney Afrika’ya gitti. Heyet, ırkçı rejimin ardından ulaşılan ‘çözüm’ü ve ‘Hakikat Komisyonu’nu inceleyecek. Geziyi düzenleyen ise Abdullah Öcalan’ın özel avukatı İrlanda’lı Avukat Catriona Vine.

Öte yandan geziye katılan milletvekillerinden Sezgin Tanrıkulu ve özellikle Uusalcı çizgisiyle tanınan Levent Gök’e parti içinden çok büyük bir tepki var.

İmralı görüşmeleriyle başlayan süreç devam ederken, Londra merkezli Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün (DPI) davetiyle, Güney Afrika çözüm örneğini incelemek için bu ülkeye giden olan heyette AKP ve BDP’nin yanı sıra, CHP’li milletvekillerinin de yer alması CHP tabanında büyük tepki topladı.

Süreci sert bir dille eleştiren CHP, Meclis’te kurulan ‘Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu’na da üye vermemişti.

Gazeteci ve akademisyenlerin de yer aldığı heyet Güney Afrika’da. 25 kişilik heyet 1 hafta boyunca Cape Town’da kalacak. Vekiller Apartheid rejimi ve ona karşı mücadele deneyimlerini inceleyecek. Süreci tanıklar ve aktörlerinden dinleyecek olan heyet, Türkiye’ye dönünce temaslarına ilişkin ayrı ayrı rapor hazırlayacak. Çözüm sürecinde BDP’nin ısrarla kurulmasını istediği fakat kabul görmeyen “Hakikatleri Araştırma Komisyonu”nda Güney Afrika deneyimi mercek altına alınacak.

CHP IRA İÇİN DE GİTMİŞTİ

Geziye CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Ankara Milletvekili Levent Gök katılacak. Heyette AK Parti’den İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Van Milletvekili Burhan Kayatürk ve Sivas Milletvekili Nursuna Memecan ile BDP’den Van Milletvekili Nazmi Gür, Batman Milletvekili Ayla Akat ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü yer alacak.

Heyetin “Danışma Kurulu”nda ise Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Mithat Sancar, Yılmaz Ensaroğlu gibi isimler bulunuyor.

İngiltere ve Güney Afrika’lı uzmanlar da vekillere eşlik edecek.

Daha önce de yine DPI’nın organizasyonuyla İngiltere, İrlanda ve İskoçya gezen AK Parti, CHP ve BDP’li vekiller, çözümle sonuçlanan IRA sürecini incelemişlerdi.

BAŞKANIN ONAYI VAR

Heyette Levent Gök’le birlikte CHP’yi temsil eden olan Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de oluşturulan komisyonda yer almayıp, DPI’nın organize ettiği programlara katılmalarını değerlendirirken, Meclis’teki komisyonu “yanlış yöntemlerin uygulandığı dayatma” olarak niteleyen Tanrıkulu, şöyle konuştu: AKP’nin dayatmasına teslim olmak zorunda değiliz. Yanlış yönteme ‘evet’ demedik. Bu, dünyadaki çözüm örneklerini incelemeye engel değil. AKP emrivaki kararları dayatarak, ‘CHP barışın karşısında’ gibi bir algı yaratmak istiyor. CHP her koşulda barışın inşasının yanındadır.

Levent Gök ise bu gezilere, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun onayı ve görevlendirmesiyle katıldıklarını söyledi.

‘HAKİKAT’ İNCELEMESİ

BDP’nin Güney Afrika ziyaretine verdiği önem de diğerlerinden ayrılıyor. BDP’li vekiller, geçiş sürecinde Güney Afrika Parlamentosu’nda kurulan ‘Hakikatler Komsiyonu’na ayrı bir önem veriyor. BDP’liler Komisyonu’nun sürece katkısını hem partilerinde, hem de TBMM’deki komisyonlarda paylaşacaklar. BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ziyarete ilişkin şunları söyledi:

“Güney Afrika’nın Anayasa süreçleri de çok önemli. Hakikatler Komisyonu, belki TBMM’de kurulan “Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu”na bir şekilde katkı sağlar.”

Geziye katılan AKP ekibinde yer alan İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu da, çözüm sürecine katkı sağlayacak her türlü faaliyetin içinde yer alacaklarını söyledi.

Güney Afrika’da 1948-1994 arasında süren ırkçı apartheid rejimine karşı Mandela önderliğindeki ANC çatısı altında bir araya gelen siyahlar “çözüm”e kavuştu. Güney Afrika burjuvazisi ile ANC arasındaki müzakerelerin ardından 1994′teki ilk demokratik seçimle ırkçı rejim son buldu. 1995 yılında hem rejimin hem de ANC güçlerinin işlediği tüm insanlık suçlarını inceleyecek bir Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu kuruldu. Bu komisyonun diğer örneklerden farkı, cezalandırma amacı gütmek yerine suçlu ve mağdurun yüzleşmesi ve “hakikat karşılığında” sanıkların affedilmesiydi. 21.800 mağdur komisyona hikâyelerini anlattı ve yeni rejime geçiş sürecinde 1163 suçlu gerçekleri anlatma karşılığında affedildi.

MANDELA HEYETLE GÖRÜŞMEYİ KABUL ETMEDİ

30 NİSAN’da yola çıkacak heyetin Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’yla görüşme planı da gerçekleşemeyecek. Irkçı Apartheid rejimine karşı mücadelesi nedeniyle 27 yıl cezaevinde kaldıktan sonra cumhurbaşkanı seçilen 94 yaşındaki Mandela, yaklaşık bir ay önce rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Ancak heyet, Güney Afrika barış sürecinde aktif rol almış önemli birçok isimle bir araya gelecek.

Heyetin Güney Afrika ziyaretini organize edecek olan DPI, daha önce de vekilleri IRA örneği için İngiltere, İrlanda ve İskoçya’ya götürmüştü. DPI’ın Direktör Yardımcısı ise Öcalan’ın AİHM’deki davasını üstlenen İrlanda’lı Avukat Catriona Vine. 2010′da İmralı’da Öcalan’la görüşen Vine’ın ziyareti medyada, “Öcalan’a manken gibi avukat” başlıklarıyla yer almıştı. Vine, heyetin programını ilk elden organize ediyor. Geziye bizzat katılması da bekleniyor.

ULUS923-ÖZEL

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: