IRAK YEREL SEÇİMLERİNDE ÖLÜLER BİLE OY KULLANMIŞ !

İRAN ANALİZ /Diyala valisi Ömer Aziz el-Humeyri yaptığı açıklamasında iki hafta önce gerçekleştirilen sözde yerel seçimlerde yaşanan skandalın boyutlarını gözler önüne serdi. Sahtekarlık, baskılar ve rüşvetin açıkça yapıldığı seçimlerde çok sayıda ölü kişi adına oy kullanıldığı, böylece bazı sandıklarda % 100 gibi inanılmaz oranlarda sonuçların çıktığı ortaya konuldu.

Diyala Valisi el-Humeyri’nin açıklaması Irak’ta sadece bir şehirde yaşanan seçim skandalının boyutlarını resmi ve en üst düzeyden ortaya koyuyor. Diğer şehirlerde de benzer skandalların yaşandığına dair iddialar dile getirilmişti. Vali el-Humeyri açıklamasında hayatta olmamasına rağmen yerel seçimlerde adlarına oy kullandırtılan ölülerin isimlerinin elinde olduğunu söyledi ve bunu yapanları kınadı.

Ölülere oy kullandırtılan sandıklardan bazılarında katılımın % 100 doluluğa ulaştığı, seçim merkezleri dışındaki bazı yerlerde kapalı sandıkların bulunduğunu sözlerine ekledi Diyala Valisi. Üçkağıtçılık, tehdit ve rüşvetin yanında, ölüler adına oy kullananların yanı sıra Diyala’da aynı zamanda oy kullanma esnasında müşahitler ve sandık görevlilerinin de birçok usulsuzlük yaptığına dikkat çekildi. Vali de bu tür illegal eylemleri ve uygulamaları kabul etmediğini, kınadığını söyledi.

AP muhabirinin Bağdat’ta seçim sandıkları toplanırken çektiği foto.

Maliki’nin idaresindeki resmi kurumların ilk açıklamaları yerel seçimlere katılımın %90 olduğu yönünde. Maliki’nin başkanlığındaki Şii blok toplam 12 eyaletten 8 tanesinde hemen zaferini ilan etti. Bir diğer İran uydusu örgütün başkanı olan Ammar el-Hekim’in grubu ise sadece bir şehirde kazandı. Mukteda Sadr’ın bloğu ise üçüncü seviyeye geriledi. Allavi’nin grubu ise sonlarda yer alıyor.

Öte yandan başkent, Selahaddin ve Diyala’daki seçimlerde meclis başkanı olan Usame en-Nüceyfi’nin ittifakı ikinci olarak öne çıktı.
Seçimler öncesinde sızdırılan Maliki’nin güvenlik birimlerine kendi partisi için oy kullanmaları yönündeki baskıları seçim sürecinde açıkça ortaya çıktı. Çoğunluğu Şii kökenli militanlardan ve parti mensuplarından oluşturulan ordu ve güvenlik birimlerinin Maliki için oy kullanmaya zorlandığı yönünde ciddi eleştiriler dile getirildi.

Reuters muhabirinin Kerbela’da oy kullanmak için bekleyen askerleri çektiği foto

Hatırlanacağı üzere Erbil, Süleymaniye ve Dohuk gibi Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde yerel seçimler yapılmadı. Kürt Bölgesel Yönetimi seçimleri 21 Eylül tarihine erteleme kararı alarak merkezi hükümetin veya Maliki’nin fiiliyatta ülkede karar alma mekanizmasında ne kadar etkisiz olduğunu da gözler önüne serdi. Tartışmalı bir konumda olan Kerkük’te seçimin ne zaman yapılacağı ise muallakta.

Bunların yanı sıra kuzeydeki Ninova ve batıdaki Anbar eyaletlerinde de yerel seçimler yapılmadı. Maliki rejiminin çeşitli aralıklarla cinayetler işleyerek provoke etmeye çalıştığı milyonlarca kişinin katılımıyla düzenlenen intifadanın patlak verdiği bu şehirde seçimler ertelendi. Gerekçe olarak Maliki hükümeti güvenlik durumunu ileri sürmüştü.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: