Palandöken topun ağzında…

Erzurum’da yayınlanan ANADOLU Haber Gazetesi Palandöken Belediyesi ile ilgili çok çarpıcı iddialar gündeme getirdi.

Ekinde bazı resmi belgelerle sağlamlaştırılan habere göre, Belediye için ekmek alım ihalesinde 22 bin Tl’lik bir usulsüzlük olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan Cem Atmaca imzasıyla kaleme alınan yazıda ise çok daha başka isnat ve imalarda bulunuluyor.

Haber ve Köşe yazısını yorumsuz aktarıyoruz….

BİZ KEDİYE KEDİ DERİZ. SİZ BU İŞE NE DERSİNİZ ORHAN BEY

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’IN, füze kalkanı projesi ile açıkça İran’ın hedef alındığını, “Biz kediye ‘kedi’ deriz” sözleriyle dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy’e, “Biz de kediye kedi deriz” diye yanıt vermesi dünya siyaset literatürüne çoktan geçti ve dillerden hiç düşmeyecek. Bizde Anadolu Haber Gazetesi Olarak Palandöken Belediyesiyle ilgili belgeye dayalı araştırmacı gazetecilik örneği sergiliyor. Palandöken Belediyesinin Fakirin, garibin, yetimin hakkını nasıl yandaşlarına peşkeş çektiğini belgeyle bilgiyle haberleştirip‘Bizde kediye kedi deriz. Siz bu işe ne dersiniz Orhan Bey ’ başlığıyla kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRDILAR

Palandöken İlçe Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl ekmek alımı ihalesinde en düşük teklifi veren firmanın sudan bahanelerle teklifinin kabul edilmediği başka bir firmaya bedelin 22 bin TL fazlasına verildiği ortaya çıktı.

Erzurum’da AK Partili Palandöken Belediyesi sosyal belediyecilik adı altında yapılan bazı ihalelerde yanlışlıklar ve kasten fesat karıştırdıklarına yönelik iddialar ortaya çıktı.

2012/1344 İhale kayıt numarası ile 07 Şubat 2012 tarihinde kapalı zarf usulü ile yapılan ihalede 122 bin 400 TL ile en düşük teklifi veren Üstünler Unlu Mamullerinin başvurusu sudan bahanelerle ile reddedildi. Fiyat teklifi verirken bedeli yazıyla yazmadığı için teklifi kabul edilmeyen Üstünler Unlu Mamullerinin yerine 144 bin TL teklif veren Has Ekmek Unlu Mamullerine ihale edildi.

BELEDİYE ZARARA UĞRATILDI

22 bin TL’lik farkı görmezden gelerek ihaleyi başka bir firmaya veren İhale Komisyonunun bu kararı tartışılıyor. Başkanlığını Zafer Bülent Engin’in yaptığı Mustafa Sungur, Mehmet Kars, Halil Demir ve Bülent Bayarslan’ın üyesi olduğu ihale komisyonunun belediyeyi zarara uğratan bu kararı sonrasında yetkili mercilerin nasıl bir müeyyide uygulayacağı merak konusu oldu. Komisyon üyelerinin Üstünler Unlu Mamullerinin teklifini geçersiz sayan gerekçesi ise oldukça garip. En düşük teklifi verdiği halde ihale teklifinde 122 bin 400 TL’lik teklif bedelini yazıyla da belirtmediği için iptal edildiği öne sürülen gerekçe belediyenin kasasından 22 bin TL’lik bir kayba neden oldu.

SAVUNMA KOMEDYASI

Palandöken Belediyesi İhale Komisyonu tarafından düşük teklifin kabul edilmediğinin gerekçesi ise tam bir komedi oldu. Öyle ki komisyonun gerekçesinde; “isteklice verilen bedel rakam ve yazı ile yazılmadığından bu teklif zarfı değerlendirme dışı bırakılmıştır” ibaresi yer alıyor.

Komisyonun gerekçesinde şu görüşlere yer verilmiş;

İhale Komisyonumuz

07/02/2012 Salı Günü saat 10:00’da Tip 1 ve Tip 2 Undan Üretilmiş Ekmek Alımı ihalesi iyin toplanmıştır. Komisyonumuza 2 adet teklif zarfı sunulmuş ÜSTÜNLER UNLU MAM GIDA VE İHT. MAD. NAK. HAY. AK. SAN TİC. LTD. ŞTİ ye ait teklif mektubundu isteklice verilen bedel rakam ve yazı ile yazılmadığından bu teklif zarfı, değerlendirme dışı bırakılmıştır.

Komisyonumuza sunulan HAS EKMEK UNLU MAM/MURAT TOKT AŞ’a ait teklif zarfı ekonomik açıdan en avantajlı olduğu ve gerekli kriterlere: uygun olduğu görülmüştür. Ekonomik açıdan en avantajlı teklifi veren MAS EKMEK!UNLU MAM. MURAT TOKTAŞ’a söz konusu ihalenin verilmesi hususunun Komisyonumuzca onaya sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

İHALE TBMM GÜNDEMİNE GELMİŞ

Palandöken Belediyesi İhale Komisyonu tarafından ihalede geçerli teklifin bir adet olduğu ve diğer teklifin yazıyla yazılmadığı gerekçe gösterilmesi CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt tarafından dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e de sorulmuş. CHP Milletvekili Öğüt’ün sözlü yanıtlanması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergede İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu usulsüzlük hakkında nasıl bir tutum sergileyeceği e sorulmuş.

Öğüt’ün soru önergesinde, “Erzurum PALANDÖKEN Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğünün 07.02.2012 tarihinde açık ihale 29. madde KİK açmış olduğu ihaleye iki firma teklif vermiş olup ancak geçersiz sayısı bir olarak beyan edilmiştir. Teklif mektubu aldığı halde geçersiz sayılan teklif için zarfın üzerine yazı ve rakamla teklif ettikleri para miktarı yazılmadığı gerekçe gösterilmiş ilgili ihalenin araştırması yapılacak mı?” sözlerine yer verdi.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: