Silivri’de skandal !

Ziyarete gelenlerin eteklerinin bile çıkarıldığı Silivri Cezaevi’ne cep telefonu sokulmuş…

Türkiye’nin en sık korunan, en yüksek güvenlikli cezaevleri arasında gösterilen, küçük yaştaki kız çocuklarının dahi etekleri çıkarılarak üstleri aranan Silivri Cezaevi’ne cep telefonu sokulduğu ortaya çıktı. 2 adet cep telefonu ve uçlarında kablo bulunan 4 adet pil, Susurluk hükümlüsü, çete davasından tutuklu Sami Hoştan’ın koğuşunda bulundu.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre olay bir ihbar sonrası ortaya çıktı. 10 gardiyan hakkında soruşturma başlatıldı. Gardiyanlardan biri müdürleri sorumlu tutarken; Sami Hoştan da başka bir cezaevine gönderildi.Balyoz, Ergenekon, KCK gibi çok sanıklı büyük dava ve tutukluları ile gündemde olan Silivri Cezaevi’nde 24 Ocak günü hareketli saatler yaşandı. Yapılan bir ihbar sonrası koğuşlarda arama yapıldı. Ergenekon davasında tutuksuz, ‘kumar çetesi’ davasında tutuklu yargılanan Sami Hoştan ile Tamer Karaman’ın bulunduğu 5 Nolu Cezaevi F1 Blok F–1 koğuşu da aranan yerler arasındaydı. Burada yapılan kısmi aramada 2 adet cep telefonu, kulaklık, uçları sarı renkli kablolara bağlı 4 adet pil ve 100 TL para bulundu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı sonrası Silivri Cezaevi İdaresi olay ile ilgili soruşturma başlattı. Öncelikle, 2 Ekim–24 Kasım 2012 tarihlerini kapsayan kamera görüntüleri izlendi. Mercek altına alınan noktaların başında “Arnavut Sami” lakaplı Sami Hoştan’ın tutulduğu koğuş yer aldı.

‘BAŞEFENDİ ÇIK, GİZLİ GÖRÜŞÜYORUZ’

Suçlanan memurlardan biri 11 Nisan günü verdiği yazılı savunmasında suçlu olmadığını söyleyerek asıl sorumluluğun müdürlerde olduğunu iddia etti. Adının yazılmasını istemeyen memur, savunmasında özetle şunları anlattı: “Zaman zaman çeşitli koğuşlara ziyaret amaçlı ya da moral olsun diye gittim. Bunda idarenin de haberi vardı. Sami Hoştan’ın şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlığı var, ayrıca kemoterapi görüyor. Sık sık revire çıkarıldı. Bunda herhangi bir çıkar ilişkisi yok. Yasak maddelerin (cep telefonu) bulunduğunu mahkûmlardan öğrendim. Vardiyanın sorumlu baş memuru olmama rağmen, hiçbir amirim çağırıp da olay ile ilgili bilgi vermedi. Bütün görüşmeler, müdür beyler ile Sami Hoştan ve Tamer Karaman’ın gizli görüşmelerinden ibaret. 2. müdürler, cezaevi sorumlu baş memuru ve hazır kuvvet baş memuru tarafından sorgulanırken ben odaya girdiğimde Cezaevi 2’nci Müdürü D.A. bana yönelik ‘Başefendi biz gizli görüşme yapıyoruz’ diyerek odadan çıkmamı istedi.”

KOĞUŞTA AKŞAM SOFRASI KEYFİ KAMERADA

İzlenen kamera görüntülerinde, suçlanan memurlardan birinin 8 kez, Sami Hoştan’ın koğuşuna girip çıktığı belirlendi. Görüntülerde, acil bir durum olmamasına karşın Hoştan ve Karaman’ın revire çıkarıldığı, sayım sırasında koğuşa girilmediği, revire gidileceği sırada üst aramasının kapsamlı yapılmadığı görüldü.

Kayıtlardan biri de 12 Ekim günü saat 20:49–21:23 aralığına ait. Bu zaman diliminde İnfaz Koruma Memurları M.E.K., M.E. ve Ü.Y.’nin, Sami Hoştan ve Tamer Karaman’ın koğuşuna gittikleri, masalarına oturdukları, burada sohbet edip bir şeyler yedikleri görüldü.

İLKOKUL ÖĞRENCİSİ KIZI DİDİK DİDİK ARANMIŞTI

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un yanı sıra CHP milletvekilleri Mustafa Balbay, Prof. Dr. Mehmet Haberal ve MHP Milletvekili Engin Alan, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan isimler arasında yer alıyor. Zaman zaman ‘çıplak arama’ haberleri ile de gündeme gelen Silivri’de en dikkat çekici uygulamalardan biri Odatv davasından yargılanan Gazeteci Nedim Şener’in ilkokul öğrencisi kızına yapılmıştı. Babasının görmeye gelen küçük kızın eteği çıkarılarak kapıdan geçirilmişti. Benzer bir durumu, yine aynı davadan yargılanan Gazeteci ve Yazar Doğan Yurdakul’un kızı yaşamıştı. Nedim Şener, Yurdakul’un kızının yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: “Doğan Yurdakul’un kızı geliyor. Herkesten özür dileyerek söylüyorum. Aramalar sırasında sutyenini çıkarttırıyorlar. Sutyenim yok diye kaldırıyor bluzunu. Silivri kahraman olma yeri değil, çürüme yeri.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: