SÖZDE MEZHEPLER ARASI DİYALOG KONFERANSINA BOYKOT

İRAN ANALİZ / Mısır Ezher-i Şerif Üniversitesi Yönetimi yaptığı açıklamasında Şii Nuri Maliki başkanlığındaki Irak hükümetinin düzenlediği “mezhep mensupları arasındaki yakınlaşma ve diyalog” başlıklı konferansı el-Havice’de Maliki güçlerinin işlediği katliam sebebiyle boykot edip katılmayacağını duyurdu. Açıklama Ezher Rektörü Prof. Dr. Şeyh Ahmed et-Tayyib en-Neccar’ın makamından yapıldı ve kamouyu ile paylaşıldı.

Ezher-i Şerif Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed et-Tayyib en-Neccar’ın yaptığı açıklamada kendisinin el-Havice olaylarını ve Irak’taki Ehli Sünnete yöneik Maliki hükümetinin gerçekleştirdiği ihlalleri protesto amacıyla konferansa katılmaktan imtina ettiğini söylediği aktarıldı.

Ezher Rektörünün müsteşarı olan Hasan eş-Şafii yaptığı basın açıklamasında şunları söylemişti: “El-Ezher Sünni dünyanın kalbi hükmünde olması itibariyle Irak ile nasıl muamele edeceğinin şartlarını belirlemiştir. Bunlar arasında bir tanesi Sünni ülkelerinde Şii yayılmacılığına karşı durmak iken bir diğeri ise Sahabelere küfür/lanet ile Ehli Sünneti bölmeyi suç gören fetvayı yayımlamak olmuştur.

Hatırlanacağı üzere Ezheri Şerif Üniversitesi 24 Nisan 2013 tarihli bir açıklama yayımlayarak bir gün öncesinde el-Havice’deki barışçıl gösterilere yönelik olarak Maliki terör unsurlarının işlediği katliamı kınamıştı. Barışçıl gösteri ve eylemlerin Şeriat ve modern kanunların desteklediği meşru hak olduğunu belirtmişti açıklama.

Ezheri Şerif Üniversitesi açıklamasında Şii fanatizmini devletin her kademesinde gösteren ve bu yönde siyaset güden Maliki hükümetine seslenerek Irak’taki milli birlik ve toplumsal yapıyı korumaya çağırmıştı.

Yapılan açıklamaların bir kıymetinin olmadığı Ezher’in katılmadığı, İran’dan ısmarlama sözde mezhepleri yakınlaştırma konferansında açıkça ortaya çıkmıştı. Özellikle sözde Şii Vakıflar Divanı başkanı Salih el-Haydari başta olmak üzere Maliki hükümeti ve yetkililerince konferansta Sünnilere yönelik düşmanca ifadeler ve konuşmalar gerçekleştirilmişti. el-Haydari ve benzerleri konuşmalarında meydanları dolduran milyonlarca Sünni Iraklıyı suçlayarak bunların arkasında yer alanların “baas, el-kaide ve teröristler” olduğu yönünde çirkin ithamlarda bulunmuştu.

İran ve Şii lobisine ait medya ise her zaman olduğu gibi bu konferansta konuşan gizli Şii veya İran ajandasına hizmet eden “Sünni” kılıklı bazı şahsiyetlerin sözlerini öne çıkarmaya çalışmıştı.

Öte yandan bir takım temaslarda bulunmak ve Ebu Dabi kitap fuarına katılmak üzere Birleşik Arap Emirliklerinden bulunan Ezher Rektörü Şeyh et-Tayyib burada da önemli açıklamalarda bulundu. İran’ın Arap Körfezi ülkelerinin iç işlerine herhangi bir şekilde karışmasını reddettiklerini kaydeden Prof. Tayyib Mısır’la ilgili de konuştu.

Müslüman-Hristiyan, Sünni ve Şii temellerinde tefrika oluşturmaya çalışan mezhepçi şerri Mısır’a bulaştırmak isteyen habis yabancı projelerin varlığına işaret ederek isim vermeden İran rejiminin oynadığı yıkıcı rolü ifşa eden konuşma gerçekleştirdi Ezher Rektörü.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: