Suriyeli istihbarat subayının şok itirafları

Suriye’de görev yaparken aralarında Türk gazetecilerin de bulunduğu basın mensuplarının kaçırılma olayı ile ilgili şok bir video ortaya çıktı.

Suriye’de görev yaparken aralarında Türk gazetecilerin de bulunduğu basın mensuplarının kaçırılma olayı ile ilgili şok bir video ortaya çıktı. Yayınlanan videoda, bir gazetecinin ölümü iki gazetecinin de kaçırılmasıyla sonuçlanan kirli operasyonu gerçekleştiren Beşar Esad’ın istihbarat subayının itirafları yeralıyor. Şok itiraflar gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. Videoda yer alan itiraflarla Beşar Esad’ın gazetecilerle ilgili operasyonu deşifre oluyor.

Japon gazetecinin öldürüldüğü biri Türk iki gazetecinin de kaçırıldığı kirli operasyona bizzat katıldığını belirten Mahmud Biytar isimli Muhaberat subayı istihbaratçı üsteğmen 3,5 dakikalık itiraflarında Halep’te Beşar Esad’ın ordusunda görevli üsteğmen olarak çalıştığını belirtiyor.

‘OPERASYONU RAMAZAN’DA GERÇEKLEŞTİRDİK’

Videoda operasyon için Ramazan’da karar alındığını belirten Biytar, “Ramazan’da arkadaşlarım bana geldiler. Gazetecilere karşı operasyon yapılacağı bilgisini verdiler. Yabancı dört gazeteci. Üç erkek bir kadın. Birisinin Türk olduğunu söylediler” diyor.

JAPON GAZETECİ ÖLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında gerçekleşen saldırıda Japonya Basın Ajansı için çalışan 45 yaşındaki deneyimli savaş muhabiri Mika Yamomoto, boynundan vurularak öldürülmüştü. Yamomoto’nun meslektaşı Kazutaka Sato ise sağ kurtulmuş Özgür Ordu mensuplarınca kurtarılmıştı. Saldırı ardından Suriye istihbaratı tarafından kaçırılan Türk Gazeteci Cüneyt Ünal 3 ay esir kaldıktan sonra 17 Kasım 2012 günü serbest bırakılmıştı. Filistinli gazeteci Bashar Kadumi’den ise halen ses yok. Videosu ortaya çıkan istihbaratçının söylemlerine göre Kadumi de hayatta ve kaçırıldığı sırada sadece ayağından basit bir yara almıştı.

“OPERASYON EKİBİNİ DEŞİFRE ETTİ”

Suriye istihbarat subayı Biytar, sorgu kasedinde operasyonun kimler tarafından yapıldığını cevaplayan Biytar, “Operesyonu Kaysar Rasşid, Ali Keytu, gözlemci Abdulkadir Attu, Wafa Azeyzi ve ben Mahmud Biytar birlikte gerçekleştirdik” ifadesini kullanıyor.

‘HEDEF KAÇIRMAK, OLMAZSA ÖLDÜRMEK’

Hedeflerinin gazetecileri tutuklama ya da başaramazlarsa öldürmek olduğunu kaydeden Biytar, gazetecilere yönelik operasyon konusunda şunları söyledi: “Keskin nişancıda RPG kullanıcısı da ateş açtı. Gazetecilerden ikisi operasyon sonrasında tutuklandılar. Bu iki gazeteci, sağ ve iyi durumdaydılar. Birisi sadece bacağından hafif yaralanmıştı. Güvenlik güçleri tarafından aynı yerde tutuklandılar. Birisi bacağından yaralıydı ve güvenlik güçleri tarafından tutuklandılar. Yüzde yüz eminim…”

Tutuklanan gazetecilere neler yapıldığına ilişkin bilgiler veren Biytar şöyle konuştu: Onları Suriye’nin en büyük istihbarat merkezi olan Hava Kuvvetleri İstihbarat’ına götürdüler. Onlara ne yapılacağını sordum. Şam’a götüreceklerini söylediler.”

‘EKİBİN YARISI SURİYE İSTİHBARATINDAN’

Wefa Azeyzi’nin Ulusal İstihbarat’ta subay olarak çalıştığını kaydeden Mahmud Biytar, “Kaysar Raşid Hava Kuvvetleri ile çalışan Şebbiha… Diğerleri ise Ali Keytu bizimle birlikte güvenlikten, askerleri istihbarat ile birlikte çalışıyor” şeklinde konuşuyor.

‘OPERASYON İÇİN PARA ALDILAR’

Operasyon karşılığında para alıp almadığı sorulan Biytar, “Operasyon karşılığında para alıyoruz. Arkadaşlarımın her birine 50 bin Suriye lirası vaad ettiler. Bana televizyona çıkıp ‘Operasyonu Özgür Ordu yaptı’beyanatı karşılığında 15 bin Suriye lirası vaad ettiler” diye konuşuyor.

‘OPERASYON EMRİ İSTİHBARATTAN GELDİ’

Operasyon emrinin kim tarafından verildiğine ilişkin açıklamalar yapan Biytar, “Siyasi istihbarattan Raid Sumar ve ulusal istihbarattan yakınen tanıdığım Ebu Şadi… Bu ikisi Kaysar ve Ali Keytu’ya emir verdiler. Herkese görevini verdiler. Kaysar Raşid keskin nişancı. Ali Keytu RPG kullanıcısı, (Japon gazeteci) keskin nişancı ile değil RPG ile öldürüldü” şeklinde konuşuyor.

‘ÖNCE KEŞİF YAPTIK’

Operasyona keşif yaparak hazırlandıklarını kaydeden Esad’ın istihbaratçısı Biytar, “Öncesinde keşif yapıldı. Abdulkadir ‘Gazeteciler burada operasyon için hazırız’ mesajı gönderdi. Operasyon Simar Halebi ile Ebubekir bölgeleri arasında yapıldı” diyor.(Sontv.com)

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: