Böcek kuşkusu mu ?

Emniyet İstihbaratının patronu son 4 yılda 4. kez değişti. Son değişikliğin Başbakan Erdoğan’ın ofisinde bulunan ‘’Böcek’’ ile bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

Emniyet İstihbaratının patronu son 4 yılda 4. kez değişti. Bu değişikliğin Başbakan Erdoğan’ın ofisinde bulunan ‘’Böcek’’ konusu ile bağlantılı olduğu ve Erdoğan’ın bu olaydan sonra Emniyet istihbaratına mesafeli davrandığı belirtiliyor.

‘’Böcek’’ olayından sonra İçişleri Bakanlığı soruşturma başlatmış ve 2 müfettiş, Ankara Yıldızevler’deki Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığında araştırma yapmıştı. Erdoğan’ın İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i değiştirmesi ve yoğun programını gerekçe göstererek bu yıl ilk kez 10 Nisan polis gününde emniyet heyeti ile görüşmemesi de dikkat çekmişti.

Son yıllarda emniyetin en önemli birimi haline gelen İstihbarat Dairesine, ANAP hükümetleri döneminde Emin Aslan ve Sabri Uzun Başkanlık yaptı. DYP iktidarında ise Bülent Orakoğlu bu göreve getirildi. Uzun, daha sonra iki kez daha aynı göreve atandı. Hanefi Avcı da bu dönemlerde Başkan yardımcısı oldu.

AKYÜREK VE ALTIPARMAK

AK Parti iktidarlarında ise önce Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek Başkan oldu. Rahip Santoro ve Hrant Dink cinayetinin ardından suçlanan Akyürek, 2009’da görevden alınınca yerine Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal getirildi. Namal’ın Başkanlığı da kısa sürdü ve bu kez göreve 2010’da Kastamonu Emniyet Müdürü Ömer Altıparmak atandı.

Altıparmak bu görevi süresince geri planda kaldı ve Başkan yardımcısı Gürsel Aktepe öne çıktı. TBMM Telekulak Komisyonuna da Aktepe bilgi verdi. Altıparmak ise görevini dün Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü sırasında Hrant Dink’e yönelik eylem bilgisine ulaşan ve Erhan Tuncel’i yardımcı istihbarat elemanı yapan Engin Dinç’e devretti.

Dink cinayeti sırasında Afyon İstihbarat Müdürü olan Dinç, cinayet ihbarını alınca İstanbul Emniyet İstihbarat Müdürünü aradığını, Hayal’i de cinayetten vazgeçirmeye ikna etmesi için Tuncel ile konuştuğunu söylemişti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: