EYLEMCİ İŞÇİLER İRAN ÖZEL KUVVETLERİNCE DAĞITILDI

İRAN ANALİZ / Kerman eyaletindeki Hatunabad Bakır Fabrikasında haklarının gasp edildiğini öne sürerek protesto eylemi yapan yüzlerce işçinin İran özel kuvvetlerince saldırıya maruz kalıp dağıtıldığı bildirildi.

Mahiyan Haberlerin bildirdiğine göre geçtiğimiz Çarşamba gününden bu yana fabrika girişlerini kapatan 300 işçi fabrikaya herhangi bir şeyin girişine izin vermedi. Dün akşam özel kuvvetlerin güç kullanarak müdahale etmesi ile işçilerin dağıtıldığı belirtildi.

Haberlere göre işçiler talepleri karşılanıncaya kadar oturma eylemi düzenleyerek eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanlığının talimatı üzerine küçük fabrikalardan Hatunabad Fabrikasına nakledilmelerinden sonra çalışmayı sürdüren işçilerin bir yıllık sözleşmeden sonra işe alınacakları garanti edilmişti. Ancak 18 ay geçmesine rağmen bir adım atılmadığını söleyen işçiler kendilerinin hala sözleşmeli işçi olarak kaldıklarını belirtip barışçıl eylemlerle haklarını almak için eylem başlatmıştı.

Güvenilir kaynaklara dayandırdığını söylediği haberinde Mahan Haberler kimsenin özel bir maden fabrikasınca işe alınmayacağını, ancak idarenin alternatif çözümlere baktığını aktardı.

Büyük ölçekli bir çok fabrikanın kapatıldığı, başarısız siyasetçiler ve idareciler nedeniyle milli servetin belirli kesimler eline gittiği İran’da işsizlik ve fakirlik oranlarında patlama yaşanıyor. Bunun bir sebebinin ise çok ciddi miktarlarda örtülü ödenek ile devlet bütçesinden, Şii vakıf ve dini yapıların gelirlerinin Sünni ülkelerdeki Şiileştirme faaliyetleri ve İran uzantısı örgütlerin finansmanı için yapılan harcamalar olduğuna dikkat çekiliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: