KÖŞEYE SIKIŞAN MALİKİ GRUBUNDAN FEDERALİZM ÇIĞIRTKANLIĞI

İRAN ANALİZ / Nuri el-Maliki’nin başkanlığını yaptığı tamamı Şiilerden oluşan Kanun Devleti Koalisyonu Zi-Kar eyalet meclisinden federal güney bölgesi ilan etmesini istedii. 2003 işgaliyle birlikte başta Abdulaziz (şimdi Ammar) el-Hekim liderliğindeki Irak İslam (Devrim) Yüksek Konseyi gibi çeşitli İran güdümündeki fanatik örgütler Irak’ın güneyinde bağımsız Şii federal yapı kurmak için yoğun çalışmalar yürütmüşlerdi. Ancak başarısız olunca, konjonktüre bağlı olarak taktik değiştiren bu Şii örgütler yeniden Irak’ın bölünmesi için düğmeye bastı.

İran güdümündeki Irak İslam Yüksek Konseyi’nin (el-Hekim Grubu) uzun süre çalıştığı, ancak kamuoyu yoklamaları ve birkaç oylama girişiminde şiddetli tokat yiyerek geri adım attığı güney bölgelerinde Şii federalizmini sağlamaya yönelik girişimler yeniden günyüzüne çıkmaya başladı. Irak’ın bölünmesi için geniş kapsamlı Sünni etnik temizlik saldırıları yürüten, vatansever Şii alimleri ve çeşitli şahsiyetleri suikastlara öldüren Bedir Tugayları adlı İran destekli Şii terör örgütünün bağlı bulunduğu yapılar başarısız oldu. Bu grubun BOP projesini yürüten aşırı İslam düşmanı Evanjelist Bush ve ekibiyle ciddi müttefik olduğu hatırdan çıkartılmamalı.

Aşağıdaki fotoğrafta Sünni düşmanı (makbur) Abdulaziz el-Hekim ile Bush’un sağ kolu görülüyor.

Açıkça federalizm çağrısı yapan, bu yönde büyük miktarlarda kaynaklarla elindeki tüm imkanları seferber eden İran uzantısı oluşumların dedikleri İran-Şii lobisine bağlı karapropaganda siteleri tarafından tam tersi şekilde aktarıldı. Sanki el-Hekim ve diğer Şii partiler Irak’ın parçalanmasına karşı bir politika yürütüyormuş tarzında verilen haberlerin bir müddet sonra farklı ajanslar, resmi kanallar ve İngilizce kaynakların ifşa etmesi ile yalan olduğu ortaya çıktı.

Ülkeyi bölmeye çalışan İran uzantısı bu oluşumların Türkiye’deki benzeri uzantılarının “milli birlik ve beraberlik” yönündeki çağrılarının takiyyeden ibaret olduğu zamanla daha iyi anlaşıldı. Yine Hekim gibi farklı farklı ülkelerde İran uzantısı olarak çalışan fanatik Şii örgütlerin şimdi Suriye’de bir Alevi Federal devleti kurulması için altan alta yoğun çalışmalar yürüttükleri biliniyor. Federalizm ve Şii bölgesi çağrısında bulunan Maliki’nin bir önceki seçim kampanyasında tek Irak sloganlarının şimdi işe yaramaması nedeniyle yeniden federalizme sarıldığı görüldü.

Bu çerçevede Maliki’nin başkanlığındaki Şii Kanun Devleti Koalisyonu Zi Kar Eyalet Meclisinden güney bölgelerinde federalizm talebinde bulunarak burasının “Sünni eyaletlerden tamamen azledilmesini” istedi.

Batı bölgelerindeki dört eyaletin “Şii düşmanı” olduğunu söyleyen Kanun Devleti Koalisyonu “mezhepçi” diye yaftaladığı milyonlarca Sünni Iraklıdan kurtulmak için güney bölgelerini ayağa kalkmaya davet etti!

Yöneticileri, kadroları ve unsurlarının tamamının Şiilerden oluştuğu yüzde 100 mezhepçi Dava Partisinin Zi Kar eyalet meclisindeki temsilcisi Abdulhüseyin Hicran konuşmasında Anbar’da askerleri öldürülen operasyonların sonucunun Şiilerin hedef alınması olduğunu ileri sürdü. Bir adım ileri giden Hicran batı Irak’taki dört eyaletin açık bir şekilde Şii düşmanı olduklarını, güneydeki halkı hedef almak için mezhepçi temellerde kışkırtma yapılan konuşmalar olduğunu söyleyerek kendisinin alenen yaptığı şeyi başkasına nisbet etti.

Oysa 2003 işgaliyle birlikte Amerikan ve batı güçlerinin tanklarıyla birlikte Irak’a dönen çoğu Şii örgüt yıllarca İran’da ve Suriye’de eğitilen, burada beslenip terör faaliyetleri yürüten yapılar olarak öne çıkmıştı. Bunların 2003′ten bu yana işgalcilerle birlikte iktidarda olduğu Irak’ta çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu güney bölgelerindeki halk da şiddetli yoksulluk, fakirlik, açlık, eğitimsizlik, altyapı ve diğer hizmetlerdeki ihmaller ve beceriksizlik ile karşı karşıya. Batı veya Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde aynı sıkıntıları yaşayan halk bu duruma ilaveten, fanatik mezhepçi iktidarın Sünni düşmanlığı ile karşı karşıya. Bu noktada dile getirilen adaletin tesisi, zulmün kaldırılması talebi, işgal hükümetinin mezhepçi ve kanlı siyasetine eleştiriler, işgal anayasası ve siyasi sürecin baştan ele alınarak yeniden dizayn edilmesi gibi taleplere aklı başında Şii din adamları, aşiretler ve halk da destek veriyor.

Taklid merci Ayetullah el-Uzma Mahmud es-Sarhi gibi din adamları da mezhepçi fanatizmden beslenerek ülkeye en büyük zararı veren İran rejimini eleştiriyor, ülkedeki Şii-Sünni ve diğer ırk-din mensuplarının binlerce yıldır burada yaşadığı gerçeğine dikkat çekiyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: