Mümtaz Soysal : Kedi

1eadKu_NOw6.jpg

DENİR ki, vaktiyle, ama çok eski devirde değil, rakının henüz milli içki olmayı sürdürdüğü yakın dönemde, farenin biri ev halkı uykudayken aile reisinin tabağına dökülmüş rakıyı içmiş ve kuyruğunu masaya vurarak “O kedi buraya gelecek!” diye bağırıp dururmuş hâlâ.

Söylentinin bu kadarı bile hoş ve kolay anlaşılır olduğu halde ardına laf ekleyen ekleyene.

Kimine göre, farenin kuyruğu öylesine güçlü ve acıtıcıymış ki, bırakın o kediyi, evin öbür fareleri de ürküp bir yerlere sıvışmışlar.

Üzüm yemek yerine bağcı dövmek biçiminde anlatımlar da boldur bizim dilimizde ve kültürümüzde. Galiba birbirimizi kırmadan bir araya gelip hep birlikte doğru işler yapmakta güçlük çekiyoruz. Dışımızdakilerle, hatta karşımızdakilerle yarışmak yerine birbirimizle yarışmayı tercih eden bir havamız var. Sanki yer ya da sıra kapmak gibi. Öylesi ise, ister istemez kendiliğinden bir sabırsızlık ve telaş yaratıyor. O yüzden, atletizmdeki deyimle “faux départ” (fo depar)larımız çok oluyor, kural dışı yanlış çıkış yüzünden yarışa hiç başlamamış sayılırcasına vakit ve enerji kaybımız oluyor.

Elbet, “vaktimiz yok, tehlike kapıda, Cumhuriyet yıkılıyor” diyebilir ve ilkbakışta haklı görünebilirsiniz. Ama, amaç fırlamak, hem de kıra döke öne geçip yalnız ve yanlış bir hedefe varmak mıdır? Tartışılarak, ortak akılla kararlaştırılmış hedefe erişip toplumu da oraya taşımak değil midir hedef?

Yüzde otuzu biraz aşmış oy sayısıyla devlet yönetimine geçen iktidar partisi seçim sistemini düzeltmek ve örneğin yüzde on barajı indirmek yerine kendi işine gelen durumu sürdürmek ve üstüne üstlük kendisine özgü anayasa siparişleri vermekle ilk yanlış çıkışını yapmıştı. O yüzden güvenirliğini yitirdiği için istediği sağlam sonuca varmakta güçlük çekiyor. Politika özde iktidar sahibi olmak ve onunla toplumu daha iyi durumlara taşımanın yarışıdır ama, spor gibi onda da centilmenlik temel kural olmalıdır. Rakı içmiş fare misali, gereksiz kabadayılık politikaya hiç yakışmıyor; çünkü insanlar ne kedi ne de fare. İnsan olarak ayran kabartmakla da bir yere varılmıyor.

Cumhuriyet

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: