ADEM YAVUZ ARSLAN : Askerin Başbakan Erdoğan’a söylediği en zor cümle

Adem Yavuz ARSLAN

ayavuz

Uzun süredir gündemin ilk sırasında Çözüm Süreci var.

Hükümetin attığı adımlar, PKK’nın açıklamaları, muhalefet partilerinin sürece dair söylemleri esaslı tartışma konusu.

Görünen o ki yakın gelecekte olmaya da devam edecek. Başkentte ‘iyimser ama temkinli hal’in sürdüğünü söyleyip şimdilik bu konuya bir virgül koyalım. Bir süredir gündemde kendine yer bulamıyor ama çok kritik davalar devam ediyor.

İstanbul ve İzmir merkezli yürütülen iki ayrı casusluk ve fuhuş soruşturması da bunlardan.

Geçtiğimiz günlerde TİMAŞ’tan çıkan "Bal tuzağı: Bel altı istihbarat" isimli kitap bu davaların perde arkasına ilişkin çok ilginç bilgiler içeriyor. Malum olduğu üzere ‘Bal tuzağı’ kadını ve cinselliği kullanarak istihbarat edinme ya da casusluk yapmak için kullanılan bir tanım.

İstihbarat dünyasının da en eski ve en yaygın yöntemlerinden biri olarak bilinir.

Cevheri Güven’in kitabında bu konuda hayli zengin örnekler var. Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosu, MHP yöneticilerini istifaya götüren kaset skandalları gibi olaylara ilişkin bilinmeyen ayrıntılar da var.

Kritik isimlerden biri

Ancak askeri casusluk ve fuhuş skandalı ile ilgili ayrıntılar dudak uçuklatacak cinsten. Hatırlanacağı gibi 2010 ortasında başlayan soruşturmada devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler ele geçirildi.

Aynı zamanda çetenin elinde çok sayıda şantaj görüntüleri de bulundu. İşin içine yabancı istihbarat örgütleri ve üçüncü ülkeler de girmişti.

Hatta o dönemde başkentin kritik isimlerinden birisi durumun vahametini anlatmak için "Bırakın devletin yatak odasına girmeyi, oraya kamera kurup yayın yapmışlar" demişti. Savcılığın araştırması TSK’dan sızan belgelerin savaş çıkartabilecek nitelikte olduğunu ortaya koydu.

Fotoğraf ürkütücüydü ve emniyet elindeki bilgileri MİT ile paylaştı. MİT’in çalışması da verileri teyit edince devletin zirvesi konudan haberdar edildi. Başbakan, Cumhurbaşkanı ve dönemin Genelkurmay Başkanı Koşaner’e birer dosya gönderildi. Karargahta olağanüstü ve saatler süren bir toplantı yapıldı.

Kitaptan devam edelim (syf 209):

"Savcılığın gönderdiği belgeler incelendikçe komutanlar hop oturup hop kalkıyordu. Belgeler arasında Türkiye’nin komşu ülkelerde yaptığı bazı gizli operasyonlar da yer alıyordu. Bunlardan bazıları uluslararası hukuk kurallarına ve diplomasiye aykırı örtülü operasyonlardı ve savaş sebebi sayılacak nitelik taşıyordu.

Karargahtaki toplantıda Org. Koşaner hayatının en zor anlarını yaşıyordu. Bir taraftan TSK’nın fuhuş yoluyla adeta hallaç pamuğuna çevrilmiş olmasının getirdiği itibar erozyonu diğer taraftan durumun daha da vahimleşme ihtimali. Savcılık, örtülü operasyonlar ve çok gizli belgeleri iddianamenin ek klasörüne koyduğu an uluslararası bir kriz çıkması söz konusuydu.

Ayrı bir klasör yapıldı

Uzun değerlendirmeler sonunda taktik belirlendi. Komuta kademesi hayatlarının en zor kararını aldı. Başbakan Erdoğan’a gidilecek ve "Bu soruşturmada kimi alırsanız alın ama bu belgeleri soruşturma dosyasından çıkartın" denecekti.

Soruşturma dosyasından çıkarılması istenen belgeler belirlendi ve ayrı bir klasör yapıldı.

Koşaner hayatının en ağır yükünü alarak Başbakan Erdoğan’a gitti. İkilinin uzun görüşmesinden sonra Koşaner karargaha dönerken oldukça rahatlamıştı.

Kitapta, karargahın gizli belgeler için savcılık nezdinde girişimleri de detaylıca anlatıyor.

Sonuçta çok hassas bilgi ve belgeler iddianameye konmayıp doğrudan adli emanete alındı. Böylece uluslararası bir skandal önlenmiş oldu. Bu uzun alıntıları yaptım çünkü hem İstanbul hem İzmir merkezli davalarla ilgili çok spekülasyon yapıldı. Hatta geçtiğimiz günlerde İzmir’de olaylı duruşmalar da oldu.

Ergenekon ve Balyoz’a karşı çevreler casusluk ve fuhuş davasına da esastan itiraz ettiler. Ancak bunu yaparken yaklaşık 400 sanıklı dava ile ilgili komuta kademesinin sessiz kalmasına hiç kafa yormadılar. Güven’in kitabı o dönemin bilinmeyenlerine ışık tutuyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: