Amerika’nın Sesi : Ergenekon davasına ilişkin tedirginlik büyüyor

Amerika’nın Sesi, Ergenekon davası ile ilgili "Türk askerlerinin hükümeti devirmek için komplo kurdukları iddiasına ilişkin dava, hem Türkiye içinde hem dışında giderek artan eleştirilere maruz kalıyor" değerlendirmesini yaptı.

WASHİNGTON(ANKA) – Ergenekon davasına ilişkin rahatsızlığın büyüdüğü yorumları yapılıyor. Amerika’nın Sesi, Ergenekon davası konusundaki kaygıların büyüdüğüne dikkat çekerken "Dava, hem Türkiye içinde hem dışında giderek artan eleştirilere maruz kalıyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Kongresince finanse edilen Amerika’nın Sesi, İngilizce yayınında Ergenekon davasına ilişkin haber analizinde dava konusundaki "rahatsızlığın büyüdüğü" savına vurgu yaptı.

Analizde "Türk askerlerinin hükümeti devirmek için komplo kurdukları iddiasına ilişkin dava, hem Türkiye içinde hem dışında giderek artan eleştirilere maruz kalıyor" sözleriyle giren Amerika’nın Sesi, analizine şöyle devam etti:

"Tarihi dava, hükümetin ordunun sivillerin kontrolü altına alma çabalarının bir parçası olarak lanse edilmişti. Ancak davanın giderek hükümeti eleştirenleri daha geniş biçimde kapsamasıyla endişeler arttı."

Bu çerçevede, daha sonra davanın kapsamı içerisine aralarında parlamento üyeleri, gazeteciler ve akademisyenlerin de bulunduğu 275 kişinin de alındığına dikkat çekilen analizde "Uluslararası toplum, kaygıyı dile getirmeye başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık insan hakları raporu da, sanıkların birçoğunun uzun tutukluluğunu da dile getirdi. Merkezi New York’ta olan İnsan Hakları İzleme Örgütü de, haklılığı konusunda ciddi kaygıların olduğunu söyleyerek davayı eleştirdi" dedi. Analizde şu ifadelere de yer verildi:

-YARGI "HAŞİM KILIÇ’IN UYARISINI DİKKATE ALACAK MI?"-

"Hükümet, yargının bağımsız olduğunda ısrar ediyor ve devam eden davayı savunuyor. Ancak Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşım Kılıç, geçen hafta yargının siyasileşmesine ilişkin olarak kamuoyundaki artan rahatsızlığı kabul etti."

Haşim Kılıç’ın yargıya yönelik uyarılarını da aktaran Amerika’nın Sesi, haberini, "Gözlemciler, yargının o uyarısına nasıl dikkate alacağının, Ergenekon davasının yeni bir demokrasi çağının habercisi mi, ya da sadece otoriter bir sistemden diğerine geçişine damgayı vuran bir gelişme midir konusunu belirleyeceğini ifade ediyorlar" sözleri ile son verdi. (ANKA)

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: