CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : Taşeronlaş​ma, işsizlik ve sosyal patlama vakıası…​.

3 Mayıs 2013

TBMM Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn.Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Atilla Kart /// CHP Konya Milletvekili

11 yılı bulan AKP İktidarlarında çalışanlar, emeğiyle geçimini sağlayanlar ; ağırlaşan ekonomik şartlar karşısında perişan durumdadır.

Taşeronlaşma ve geçici sözleşme ilişkileri sebebiyle iş güvencesinden yoksun olan; iş cinayetleri boyutuna varan iş kazaları sebebiyle de can güvenlikleri tehlikede olan çalışanlar tedirgin haldedir. Medya üzerindeki oto sansür ve toplumda yaratılan korku ve baskı iklimi sonucunda; toplum ve çalışanlar tepkilerini her ne kadar açık bir şekilde dile getiremiyorlar ise de , Türkiye’de , Hükümet eliyle “sosyal patlamanın” sosyo-ekonomik şartları büyük ölçüde yaratılmış durumdadır.

Hükümet, artık bu temel gerçeği görmeli ve yüzleşmelidir. Hükümet, gelir dağılımı adaletsizliğini giderecek kalıcı çözümleri ivedi olarak hayata geçirmek zorundadır. CHP olarak, bu yöndeki somut önerilerimizi , Anayasa Uzlaşma Komisyonu dahil olmak üzere tüm Komisyonlarda dile getiriyoruz.

Bu süreçte, şimdiki hal , Karayolları çalışanlarıyla, SSK emeklilerindenyapılan kesintiler konusunu dile getiriyor ve soruyoruz;

(1) Karayolları bünyesinde, taşeron işçisi olarak görev yapmakta olan ve açmış oldukları davalar Yargıtay aşamasından da geçmek suretiyle işçiler lehine sonuçlanan Yargı kararları da gözönüne alınarak; Yargı kararları doğrultusunda, bu işçilerimizin kadro kapsamına alınması yönünde, Bakanlık ve Hükümet tarafından sürdürülen herhangi bir çalışma var mıdır?

Çalışma varsa, hangi aşamadadır?

Yoksa, hangi gerekçeyle bu çalışmalar yapılmamaktadır? Yargı kararlarının uygulanması Anayasal zorunluluk olduğu halde , bu yönde neden herhangi bir çalışma yapılmamıştır?

(2) Karayolları bünyesinde taşeron işçisi olarak çalışan kaç kişi vardır? 9.000 kişinin çalıştığı yönündeki bilgiler doğru mudur?

(3) SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin , ağırlaşan hayat şartları sebebiyle , emekli olduktan sonra ikinci bir işte çalışmaları (genellikle taksi işletmecisi olarak) üzerine , elde ettikleri ücretlerinden yapılan kesintinin yasal dayanağı nedir?

Bu kesintiler sebebiyle elde edilen Bütçe geliri nedir? Bu yolla kaç kişiden kesinti yapılmaktadır?

Anayasa Mahkemesi kararına göre bu kesintinin yasal dayanağının olmadığı açıklık kazanmış olmasına rağmen, bu kesintiler hangi yasal ve takdiri gerekçeyle yapılmaktadır?

3 Mayıs 2013 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına.doc

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: