PKK’nın çekilmesi valilerin takibinde

PKK’nın 8 Mayıs’ta başlayacak çekilmesi sırasında TSK’nın Heron ve güvenlik kameralarından alacağı istihbarat bilgileri dahil tüm istihbarat valilerde toplanacak. Her tür talimatı vali verecek

PKK’nın 8 Mayıs’ta çekilmesiyle başlayacak çözüm sürecinde her türlü güvenlik önlemi valilikten sorulacak. Çekilmeyi, valiliklerde yapılandırılacak merkezler takip edecek, süreç içinde elde edilen istihbarat bu merkezlerde toplanacak. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Heron ve güvenlik kameralarından alacağı istihbarat bilgileri de valilik tarafından değerlendirilecek. Vali, gerek gördüğünde askere "operasyona çık" diyecek. Bu olasılığa karşı TSK, bölgede her zaman hazır kuvvet bekletecek. Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet ve Jandarma’dan gelen istihbaratı tek bir elde toplanması için kurulan Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu (MİKK), bu süreçte etkin rol oynayacak. MİT’in 2012’de yeniden hayata geçirdiği MİKK, valiliklere istihbarat akışı sağlayacak.

11-D MADDESİ DEVREDE

TSK’nın, terör örgütü PKK’nın çekilme sürecinde alacağı pozisyonda İl İdaresi Kanunu’nun 11-D maddesi esas alınacak. Herhangi bir çatışma ya da takviye askeri güç gerektiren asayiş olayında askeri birlikleri vali göreve çağıracak. Asker, valinin çağrısı olmadığı sürece iç güvenlik harekatı düzenlemeyecek. Yasanın, valilerin görev ve yetkilerini düzenleyen 11’inci maddesinde "Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır.

Bu maksatla Devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür… Memleketin sınır ve kıyı emniyetini ve sınır ve kıyı emniyetiyle ilgili bütün işleri, yürürlükte bulunan hükümlere göre sağlar ve yürütür" hükmü bulunuyor. Ancak, terörle mücadelenin yoğun olduğu illerde, inisiyatif TSK’da oluyordu. Birlik komutanları aldığı istihbarat doğrultusunda operasyon düzenlemek için gerekli evrak ve yazıları hazırlayıp valiye gönderiyordu. Vali, bu yazıyı imzalayarak askerin operasyona çıkmasına izin veriyordu. Ancak, çekilme sürecinde bu prosedür de vali yetkisinde olacak. Valilik gerek görürse askere "operasyona çıkın" diyecek.

TSK BEKLEYECEK

Süreç içinde her türlü olasılığa karşı TSK, bölgede hazır kuvvet bulunduracak. Valiliğin, göreve çağırması durumunda bu birlikler harekete geçirilecek. Genelkurmay Başkanlığı, hafta başında yaptığı açıklamada valinin talebini gerektirecek olaylar için yeterli kuvvetin bölgede konuşlandırıldığını bildirmişti. Açıklamada "TSK’nın terörle mücadeledeki görevi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununda belirlenmiştir" denilmişti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: