Sürgün edilen Ergenekon hakimi isyan etti

Ergenekon davasına bakarken bazı sanıkların tutuksuz yargılanmasını istediği için hedefe konan, Hâkim Köksal Şengün, Bolu’dan sonra Düzce’ye sürülmesini şöyle değerlendirdi: “Bu meslek artık bitti. Emekliliğimi isteyeceğim”

HABER MERKEZİ (Caner Taşpınar)- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yaz kararnamesiyle Bolu’dan Düzce’ye atanan Ergenekon Mahkemesi eski Başkanı Hakim Köksal Şengün emekliliğini isteyeceğini açıkladı. YURT’a çarpıcı açıklamalarda bulunan Hakim Şengün, “Bu meslek benim için artık bitti. Emekliliğimi isteyeceğim” diye konuştu.

Şengün, Ergenekon davasında tutukluluğun devamına ilişkin verilen kararlara koyduğu muhalefet şerhleriyle yandaş basında eleştirilerin odağı olmuştu. Şengün, hakkında kaçma şüphesi olmayan sanıkların tutuksuz yargılanmasını savunduğu için hedef haline getirilmişti.

Yaklaşık üç yıl önce eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da aralarında olduğu hukukçulara yönelik operasyonun ardından Hakim Şengün hakkında sanıklarla pazarlık yaptığına yönelik asılsız iddialar ortaya atılmıştı. Bu operasyonun ardından tecrübeli hukukçu Bolu’ya sürülmüştü. Bolu sürgünün ardından HSYK 2013 yaz kararnamesi Hakim Şengün’ü bir kez daha şoke etti. Son kararnameyle Şengün, bu kez Düzce Hâkimliği’ne atandı.

‘RAPORUM BİTSİN EMEKLİYİM’

Hâkim Şengün, kararnamenin ardından sorularımızı yanıtladı. “Atamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza “Benim değerlendirmem bir şey ifade etmez. Bu kararı verenler değerlendirsin” dedi. Şengün, “Karara itiraz edecek misiniz?” sorumuza ise “İtirazın bir anlamı yok. Bu meslek benim için artık bitmiştir” yanıtını verdi.

Şengün, emekliliğini isteyeceğini de ilk kez YURT’a açıkladı. Hastalığı nedeniyle şu an raporlu olduğunu ifade eden Şengün, “Raporum biter bitmez emekliliğimi isteyeceğim” diye konuştu.

‘CEMAATLE MÜCADELE SÜRGÜN GETİRDİ’

HSYK yaz kararnamesiyle Beypazarı’ndan Gaziantep’e atanan Demokrat Yargı Derneği Başkanı Hakim Orhan Gazi Ertekin, kararı "sürgün" diye tanımladı. Atamaya ilişkin YURT’a konuşan Ertekin, "Bu sürgün demektir. Dernek merkezi ve ailem Ankara’da. Talebim olmadan atama yapıldı. Cemaatle mücadelenin bedeli bu işte" dedi.

Atamanın gözdağı olduğunu belirten Ertekin şöyle konuştu: “Hakkımda birçok soruşturma açıldı. Kararname baskısı da bu baskılardan biri. İtiraz edeceğim. Cemaate ve hükümete karşı mücadele ettiğim için bu atama yapıldı. Her şeye rağmen cemaatle olan mücadelem devam edecek.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: