Habur hakiminin önlenemez yükselişi

2009’da Habur’da PKK’lıları serbest bırakan hakim, hızla yükseldi.

habur-1.jpg

Kandil ve Mahmur’dan gelen PKK’lıları Habur’da kurulan mahkemede yargılayıp serbest bırakan hakim Asabil Yırtıcı, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu. Habur’daki yargılamadan sonra askere giden ve 2011’de Sakarya Akyazı’ya tayin edilen 7 yıllık hakim Yırtıcı, önceki günkü kararname ile de Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesine atandı.

Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine, Kandil ve Mahmur’dan gelen 34 kişi, 19 Ekim 2009’da Habur’dan Türkiye’ye giriş yapmış, grubu on binlerce kişi karşılamıştı. Bu kişiler için gümrük sahasında salon hazırlandı. Sorguların ardından 34 kişiden 29’u serbest bırakıldı. Beş kişi ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Hakim Asabil Yırtıcı da, bu 5 ismi serbest bıraktı.

34 PKK’lı, Habur sınır kapısında kurulan mahkemede, “Pişman olduklarına yönelik beyanda bulunmamalarına’’ rağmen, TCK’nın “Etkin pişmanlık” hükümleri işletilerek serbest bırakıldı. Hakim Yırtıcı, ifadelerin güvenlik nedeniyle Habur’da alındığını, istihbari bilgiler doğrultusunda suç unsuru bulunmadığı için PKK’lıların serbest kaldıklarını söylemişti.

2009’da üç yıllık hâkim olan Asabil Yırtıcı, yargılama sonrası askere gitti. Daha sonra görevine döndü ve Haziran 2011’de Silopi’den, Sakarya Akyazı hakimliğine atandı. Bir yıl 10 ay da burada görev yaptı. Yırtıcı, önceki gün HSYK’nın yaz kararnamesi ile de Gümüşhane Ağr Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2002′de mezun olan Yırtıcı, hakimlik stajı sonras. 2006’da mesleğe kabul edildi ve ilk görev yeri Yozgat’ın Çekerek ilçesi oldu. Burada 2 yıl kalan Yırtıcı, 2008’de Silopi’ye Sulh Ceza hakimi olarak atandı. 2011’de Akyazı Asliye Ceza hakimi, 2013’de ise Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

SÖZCÜ

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: