Şİİ HUSİ ÖRGÜTÜ CUMA NAMAZINDA BİRÇOK CAMİYİ BASTI

İRAN ANALİZ/ Şii Husi örgütüne ait militanların Cuma günü Yemen’in kuzeyindeki Sa’de eyaletinde birçok camiye baskınlar düzenlediği, camilerin içinde namaz kılmakta olan birçok genci tutuklayarak kendilerine bağlı açık-gizli cezaevlerine götürdükleri kaydedildi. Geçtiğimiz hafta içerisinde gözlemlerde bulunmak üzere bölgeye hareket eden hukuk teşkilatları ulaşmadan önce Husi örgütü kendisine ait birçok cezaevini kapatarak sayısı bilinmeyen mahkum sivilleri farklı yerlere nakletmişti.

es-Sahve Net adlı yerel kaynağın aktardığı haberde: “Husiler birçok ilçedeki camiyi işgal etti. Bazılarında caminin içerisine silahlarını soktu. Yine birçok kez Cuma hutbelerinin okunmasını engellediler ve bilindik sloganlarını attılar.” şeklinde bilgiler paylaşıldı.

Husilerin silah zoruyla gerçekleştirdiği cami işgalleri, Allah (cc)’ın evi olan camilerin hürmetinin çiğnenmesi, imam ve hatiplerin engellenmesi, camilerdeki gençlerin tutuklanması gerek cami cemaati gerekse bölge halkında öfkeye sebep oldu.

Tüm bunlar yaşanırken, İran destekli Husi terör örgütü militanlarının Habdan bölgesinde de benzer baskınlar ve saldırılar gerçekleştirdiği kaydedildi. Yemen devriminine katılan Yahya Abbad ile Abdulbari eş-Şaviş adlı iki gencin tutuklanarak örgütün elinde esir olduğu bildirildi. Habdan’a bağlı Azime bölgesi sakinlerinden olan bu iki gencin dışında bir üçüncü gencin daha tutuklandığı bilgisi paylaşıldı. İsmi henüz öğrenilemeyen üçüncü gencin ise aracıyla birlikte Haydan, Mezarim noktasında durdurulup Husilerce kaçırıldığı aktarıldı.

Haydan bölgesinde devrim saflarında yer alan iki gencin daha öncesinde kimliği belirsiz kişilerce ölüm tehditleri aldığı, birisinin evinin önünde bomba patlatıldığı, diğerinin ise evinin önünde kurşulanma yoluyla hedef alındığı hatırlatıldı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: