Sıla Gazetesi Fikir Köşesi yazarı Selahattin Balcılar : Arap Baharının Arka Yüzü Ve Bölges el Yansımaları

Sıla Gazetesi Fikir Köşesi yazarı Selahattin Balcılar’ın "Arap Baharının Arka Yüzü ve Bölgesel Yansımaları" makalesini Başak okurlarınında beğenisine sunuyoruz.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Amerika’nın Büyük Orta Doğu Projesi devam ederken, Neo Osmanlıcı Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olması, Türkiye’nin AB merkezli dış politikasını Ortadoğu’ya çekmesi ve Büyük Orta Doğu Projesinin kapsam alanında, Türkiye Suriye Ürdün ve Lübnan’ın bir araya gelerek Levant 4’lüsü adıyla bir ekonomik birlik kurması ne kadar akılcı, ne kadar geçerli ve ne kadar uzun ömürlü, hatta küresel güçlerin ne kadar müsaade edebileceği bir proje.

Bu projenin tabelası duruyor, Levant 4’lüsü ancak bir toplantı yapabildi, Levant 4’lüsünün kapısına kilit vuruldu ve konjöktör bu projeyi yuttu.

Türkiye Neo Osmanlıcı Ahmet Davutoğlu’nun derin stratejisi doğrultusunda Orta Doğu’da ekonomik çıkar ve tarihin izlerini ararken patron celallendi, alıpta kaçan mı diyerek takvimlerde değişiklik yaparak, baharı erkene çekerek düğmeye bastı ve Arap Baharını başlattı.

Tunus’ta, Yemen’de, Libya’da, Mısır’da ve Suriye’de 100 binlerin sokağa dökülmesi, Tunus’ta bir seyyar satıcının kendini yakmasıyla başlamadı, bu seyyar satıcı masalını herkes yuttu ama ben yutmadım, Arap Baharını " Ya lelli" çekerek Arap halkı başlatmadı, Arap baharı BOP’un bir parçası olarak sahneye konuldu.

Peki Arap Baharı ne getirdi ne götürdü, Arap Baharına bir de bu pencereden bakalım.

Tunus’ta Fransız yanlısı Bin Ali ve Leyla hanımın iktidarına son verildi, sinir uçları alınarak iktidara Naftacı Gannuşi getirildi ve Tunus’taki Fransız çıkarlarına Amerika da ortak edildi, Tunus’taki baharın sonucu böyle.

Yemen’de pazarlık yoluyla Devlet Başkanı indirildi ve Başkanın geleceği garantiye alındı, birde Yemen Çin bağlantısı kesildi, yemendeki Arap Baharının yansımaları da iki cümleden ibaret.

Libya’da Cemahiriyeci Kaddafi götürüldü, yerine Küreselci Celili getirildi ama, Libya’da aşiret çatışmaları devam ediyor, Libya’da küresel güçlerin iş hacmi artarken, Türk müteahhitleri darbe yedi, Libya’daki Arap Baharının yansıması da böyle.

Mısır’da sinir uçları alınarak İhvan’ın oluşturduğu Müslüman Kardeşler iktidara getirildi, Başbakanımız Mısır sokaklarında alkışlandı, Mısır’a bir milyar dolar kredi açarak Tayyip bey Muhammed Mursi dostluğunu pekiştirmek istedik ama, biz İsrail’le Mavi Marmara mücadelesi yaparken, Mısır İsrail dostluğu pekişti, hatta Mısır Sina’daki askerlerini İsrail’in güvenliği adına biraz geri plana çekti ve bu arada İhvan Dinler Arası diyalog rolünü çok iyi oynayarak Mısır’da Lise kitaplarına Hıristiyanlık dersi konuldu, Mısır’daki bahar havası da böyle.

Adam turpun büyüğü heybede demiş, Arap Bahar’ında turpun büyüğü Suriye, Suriye’nin petrolü yok, Madeni yok, ekonomisi yok ama, Suriye’de 30 aydır Arap Baharı devam ediyor, iç çatışmada milyonlar gitti, 300 Bin Suriye’linin nafakası da bize kesildi.

Suriye’de iç savaş çok uzun sürmeli ki, herkes birbirine düşman olmalı ki, kimse kimseyle bir araya gelemesin, Suriye’deki uzun iç savaşın sırrı bu, Dünyanın Suriye’yi seyretmesinin sebebi bu.

Peki Suriye’nin özelliği nedir, Suriye’nin özelliği İran ve Lübnan’daki Hizbullah bağlantısı ve artı değer olarak Suriye’de Kürt nüfusun yaşıyor olması.

Göstergelere göre Suriye’de sona doğru gelindi, yakın zaman içerisinde Suriye’de maşa kullanılarak bir dış müdahale bekliyorum, müdahale bekliyorum derken yol haritam Afganistan ve Irak’ın işgali.

Amerika’da İkiz kuleler bombalanmış fatura El Kaide’ye kesilmişti, El Kaide’nin izi Afganistan’da bulunmuş ve Afganistan işgal edilmişti, Irak’ın işgali de kimyasal silah suçlamasıydı.

Gelelim Amerika’daki Boston saldırısına, Boston saldırısı 2 çeçen gencin üstüne kaldı ve bu arada çok sayıda çeçen militanın Suriye’ye giriş yaptığı haberleri yayılmaya başladı, bir de ABD’nin Suriye’yi kimyasal silah kullanmakla suçlaması gündeme gelince, Afganistan ve Irak’ın işgali penceresinden bakarak ABD’nin Suriye için harekete geçeceğini anlıyorum.

Ya İran ya Rusya sorusunun cevabı ise basit, İran bir kaç sivri açıklama yapar, Rusya’nın ağzına da bir parmak bal çalınır, Afganistan ve Irak işgalinde susanlar Suriye işgalinde de sus pus olurlar.

Birde şüphe meselesi var, ikiz kuleler saldırısında yerdeki karıncayı bile izleyen ABD, koskoca uçakları nasıl izleyemedi diye şüphelenenler, Boston saldırısından da şüpheleniyor.

Boston saldırısının faturası kesilen 2 çeçen gencin bu ilk eylemiymiş, ama iki çeçen gencin derin bir amcaları varmış, Çeçen gençlerin amcası Ruslan Tsarni Kafkaslarda adı çok sayıda komplolara karışan Türk vatandaşı Selami Şahsuvaroğlu’nun iş arkadaşı, Amca beyin dahası da var, amca bey CIA’nın en önemli aktörlerinden Grahm Fuller’in amcasının kızıyla evli ve CIA bağlantılı bazı merkezlerde çalışmış.

İkiz kuleler saldırısında şüpheye düşenler, acaba Boston saldırısında da bir CIA parmağı varmıdır diye şüpheye düşüyorlar.

Şüpheyi anladık, Suriye’ye müdahaleyi de anladık, acaba müdahale öncesi Suriye’de neler oluyor.

Esat karşıtı Özgür Surye Koalisyonunun başındaki Arap kökenli Muaz El Hatib’in ayağı kaydırıldı ve yerine Hıristiyan kökenli George Şabra getirildi, bir de Esat’a karşı alternatif hükümet kuruldu, Hükümetin başına ise Kürt kökenli ABD vatandaşı Ghassan Hiptto getirildi, Irak’ta Türklerin adı olmadığı gibi Suriye’de de Türklerin adı yok, işin ilginç yanı Arap ülkesi olarak bilinen Suriye’nin yönetimdeki bir numarası da, iki numarası da Arap değil, bari Arap Ülkesi olan Irak’ın bir numarası Kürt 2 numarası Arap’tı.

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesi meselesine gelince, Suriye’li kürtler iç çatışmada renk belli etmiyor ve Kürtler Kuzey Suriye’de derinden gidiyor, peki Kuzey Suriye’de Kürtlere PKK desteği var mıdır, orasını ben bilmem orasını Hakan Bey bilir.

Peki şimdi Arap baharına dönüp baktığımızda, Araplar mı kazanmış, Türkiye’mi kazanmış, yoksa her zaman kazananlar mı kazanmış.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: