Kırmızı çantada 6 önemli dosya

Başbakan Tayyip Erdoğan, 16 Mayıs’ta yapacağı ABD gezisine 6 önemli konunun yer aldığı kırmızı çanta ve 50’ye yakın işadamı heyetiyle gidecek. Erdoğan ilk defa seçkin konukların kaldığı resmi konuk evi Blair House’da ağırlanacak.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan’ın çantasında, çözüm süreci, Türk-İsrail ilişkileri ve Gazze ambargosu, Suriye, İran, terörle mücadelede her türlü ortak istihbarat paylaşımı ile savunma sanayi alanındaki işbirliğine ilişkin 6 dosya bulunacak. Konular arasında ilk sırayı çözüm süreci ile ilgili dosya oluşturuyor. Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’ya çözüm süreci ile ilgili bilgi verecek. Konu ile ilgili komşu ülkelerle yapılan görüşmeler ve sorunlar da değerlendirilecek.

GAZZE AMBARGOSU KALKSIN

İkinci sıradaki dosyayı İsrail-Türkiye ilişkileri ve Gazze’ye uygulanan ambargo oluşturuyor. Başbakan, Obama’ya ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin “Erdoğan Gazze’ye gitmezse iyi olur” açıklamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirecek ve Gazze’ye uygulanan ambargonun bir an önce kaldırılması için İsrail’e baskı yapmasını isteyecek. ABD tarafının da İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için bir an önce büyükelçilerin göreve başlaması gerektiğini dile getirmesi bekleniyor.

İRAN VE SURİYE

Görüşmenin önemli başlıklarından birini de Suriye ve İran oluşturuyor. Türkiye, bu ülkelerle ile ilgili iki ayrı dosya hazırladı. Görüşmede üzerinde durulacak bir diğer madde ise istihbarat paylaşımı. Türkiye ABD ile Türkiye arasında bulunan terörle mücadelede anlık istihbarat paylaşımının kapsamının genişletilmesini ve “Her türlü” istihbarat paylaşımı şeklinde düzenlenmesini talep edecek. İnsansız hava araçları Predatorların kullanımındaki sıkıntılar da masada olacak.

BLAIR HOUSE’DA KALACAK

ABD, Erdoğan için özel bir protokol uygulayacak. Erdoğan, seçkin konukların kaldığı Beyaz Saray’ın karşısında bulunan resmi konuk evi Blair House da ağırlanacak. Konuk evine Türk bayrağı çekilecek. Beyaz Saray’dan daha büyük bir yapı olan Blair House’un sembolik önemi bulunuyor. Daha önce İsmet İnönü, Kraliçe Elizabeth, Charles de Gaulle, Vladimir Putin’in kaldığı Blair House’a hangi liderlerin davet edileceğine ise bizzat ABD Başkanı karar veriyor.

“EKONOMİK DENGE” ÇIKARMASI

Başbakan Erdoğan’ın ABD seyahatinin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler için de büyük önem taşıdığı ifade ediliyor. Türkiye ile ABD arasındaki siyasi ve askeri ilişkilerin çok iyi noktada olduğunu belirten yetkililer, “20 milyar dolara yaklaşan iki ülke ticaret hacmi, siyasi ilişkilerin performansını yansıtmıyor. Bu amaçla Erdoğan’ın 50’ye yakın işadamıyla gideceği ABD’de ekonomik ilişkilerin siyasi ve askeri ilişkiler seviyesine eşitlenmesi için kritik temaslar yapılacak” dediler. Erdoğan’ın ABD-AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’ndan doğabilecek haksızlık için ABD Başkanı Barack Obama’ya bir mektup yolladığını hatırlatan yetkililer, şöyle konuştu:

CEO’LAR GÖRÜŞME YAPACAK

“ABD ile AB arasında yapılacak olası bir STA’nın Türkiye açısından büyük maddi kayıp yaratacağı hesaplanıyor. Bu açıdan AB ile yürütülen görüşmelerin aynı paralelde Türkiye için de uygulanmasını istiyoruz. Bu durum da Başbakan’ın temaslarında gündeme gelecek. Görüşmelerde ticari dengesizliğin giderilmesi, enerji projeleri de değerlendirilecek. Temaslarda üçüncü nükleer santralle ilgili teklifin yinelenmesi de bekleniyor. Artık ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler askeri ve siyasi boyuttan ekonomik boyuta taşınmalı. Bakanlar ve iş dünyası temsilcileri ticari ilişkilerin üst seviyeye taşınması için önemli temaslar yapılacak.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: