KORKU İMPARATORLUĞU : İRANLI ÇEVRESİ AKTİVİST TUTUKLANDI

İRAN ANALİZ / Çevreci aktivist ve Muhammed Hatemi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasını isteyen mektubu imzalayan isimlerinden birisi Mustafa Beni Şeref İran güvenlik güçlerince tutuklandı. Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yüzlerce İranlı yazar, düşünür, aktivist, gazeteci, medya mensubu ve şahsiyetin tutuklandığı geniş çaplı baskı ve sindirme siyaseti sürüyor.

Danişçu Haberler’in bildirdiğine göre 30 Nisan tarihinde ŞehriKürd’teki istihbarat ofisine çağrılan Beni Şerif’ten bu günden sonra haber alınamadı. Haberlere göre avukatı yetkililerin sonrasında müvekkilinin evine gelerek arama yaptığını, laptop’una el konulduğunu söyledi.

Daha öncesinde Muhammed Hatemi’nin gelecek seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olarak yer almasını isteyen Çehar Mahal ve Bahtiyari eyaletlerinde 80 aktivistin imzaladığı çağrıda Beni Şerif de yer almıştı.

Öte yandan Şii rejimin fanatik savunucularından olan milletvekili Gulam Haddad Adil gibi Hamaney’e yakın şahsiyetler ise yaptığı açıklamasında Koruyucular Konseyi’nin (tamamı Velayeti Fakih dogmasının ve rejimin ayakta kalması için çalışan Şii din adamları ve şahsiyetlerden oluşan en önemli kurum) Hatemi’nin aday adaylığını hiçbir zaman onaylamayacağını söyledi. Bilindiği üzere İran’da Cumhurbaşkanı aday adayı olmak için kesinlikle şahsın Şii olması, dahası Velayeti Fakih adlı Humeyni’nin icadı olan dogmayı kabul etmesi şart koşuluyor. Bu çerçevede örneğin Şii olmayan 20 milyonu aşkın İranlı Sünni’yi temsil eden bir kişinin ise kendi ülkesinde değil cumhurbaşkanı olması, aday aday olması dahi imkansız; çünkü dayatılan şartlar gereği baştan elenmiş durumda.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: