İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLEN BLOGCUNUN ANNESİNDEN İSYAN

İRAN ANALİZ / Polisin tutukladığı ve beş gün sonra infaz edilerek öldürüldüğü söyleyen blogcu Settar Beheşti’nin acıklı annesi Cuhar Eşki bir kez daha dava sürecinin yavaşlatılmasından ötürü İran yargısına sert çıktı.

Ceres adlı internet sitesinin aktardığı habere göre tıpkı infaz edilen, yargısız şekilde kurban edilen binlerce masum kurbanın annesi gibi Cuhar Eşki de sokağa çıktı. Şii rejimin dini lideri Ayetullah Hamaney’e seslenen acıklı anne: “Eğer biz bir İslami ülkede yaşıyor isek o zaman neden oğlumun katili sorgulanmıyor.” diyerek benzeri binlerce cevapsız çağrıdan bir tanesini daha yaparak medyada yerini aldı.

Konuşmasına devam eden acıklı anne: “Evladımının ölümünün ardından altı ay geçti. Ben hala muammadayım. Oğlumun dosyası hala mahkemeye ulaşmamış. Eğer durum böyle devam edecekse mahkeme önünde oturma eylemi yapacağım.” dedi. Oğlunun ölümüne sebep olan kişiler mahkemeye getirilinceye kadar kendisinin bu eylemi sürdürüceğini kaydetti.

Hatırlanacağı üzere hükümetin politikalarını eleştiren yazılar yazdığı bir blog yöneten Settar Beheşti İran güvenlik güçlerince tutuklanmıştı. Karakolda işkence ve dayağa maruz bırakılan blogcunun beş gün sonra öldüğü haberi ailesine iletilmişti. Benzer onlarca vakanın yaşandığı İran’da bu durumun da üstünün kapatılmaya çalışıldığına dikkat çeken uzmanlar, çürüme ve yozlaşmanın son derece yaygın olduğu yargının bu hadiselerde kasden işi sürüncemeye bıraktığını söylüyor. Birkaç kamuoyunu teskin etmeye yönelik sözde soruşturma ve mahkemeden sonra çoğu suçlu tekrar görevine geri dönüyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: