SUDAN’DA Şİİ TEHDİDİ KONFERANSI VE ÖNEMLİ GELİŞMELER

İRAN ANALİZ / Sudan İslam Fıkıh Teşkilatı Başkanı meşhur alim Prof. Dr. İsam el-Beşir yaptığı açıklamasında yetkililere seslenerek Hartum’daki İran Elçiliğine ait Kültür Merkezinin ilga edilmesi ve ülkesinde paganist ritüellerin, propaganda içerikli faaliyetlerin ve Şii mezhepçiliğine ait programların dini kisve altında yürütüldüğü Hüseyniye denilen yerlerin kapatılmasını istedi. “Sudan’da Şiiler: Tehditler ve Karşı Koyma Yolları” başlıklı yakın tarihinde bir ilk olan Şii tehdidinin ve yansımalarının ele alındığı konferans, Afrika’nın Şiileştirilmesi için uzun süredir Sudan’ı sıçrama tahtası olarak kullanan İran için önemli bir meydan okuma anlamına geliyor.

Sudan İrşad ve Vakıflar eski bakanlığı da yapan meşhur İslam alimi Prof. Dr. İsam el-Beşir Ensarüs Sünne adlı hareketin düzenlediği uluslararası konferansa katılarak burada önemli konulara değindi. İslam’ın sahih öğretilerine ters, akidesi bozuk sapkın bir fırka olarak adlandırılan Şii akımının tehditlerine dair akademik ve ilmi konuların ele alındığı konferansta konuşan allame el-Beşir Sudanlı yetkililere seslendi. Şii propagandası ve çalışmaları yürüten okulların ve merkezlerin müfredatını elden geçirmesi yönünde Eğitim ve Öğretim Bakanlğına çağrıda bulunan Prof. el-Beşir bu noktada ülkesindeki Şiileştirme faaliyetlerinin nasıl tehlikeli boyutlara geldiğini gözler önüne serdi.

Foto: Allame Prof. Dr. İsam el-Beşir

Şii fikrinin yayılması için Sudan’da dağıtılan 8 milyon kitabın dağıtımı ve yayılmasıyla ilgili olarak devletin ne tür bir rol üstlendiğini soran Allame el-Beşir Şii kitaplarının tehlikesine dair çalışması gereken ilgili kurumların ortada olmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Foto: Şii din adamları ve bazı Şiileşen Afrikalı şahsiyetler

Şiileştirme tehdidiyle savaşmak için hükümetin, sivil toplumun ve cemaatlerin gösterdiği gayretlerin koordinasyon halinde olması ve geliştirilmesi talebinde bulunan Sudanlı Allame Prof. Dr. el Beşir bu noktada Ehli Sünnetin aralarındaki tüm ihtilafları bir kenara bırakarak, saflarını sıklaştırmaya, Sudan’daki Şiileştirme tehdidine karşı durmak için ortak hareket etmeye, teşkilatlanmaya davet etti.

Öte yandan Ensarüs Sünne Cemaati lideri Şeyh Ebu Zeyd Muhammed Hamza ise konferansa söz alara katılımcıları selamladı ve Şiilerin örgütlü çalışmalarının şu an tüm İslam ülkelerini kapsayan bir işgale benzediğini söyledi. Sudan halkının Şiileştirilmesinden duyduğu endişe ve korkuyu dile getirerek bazı sinsi çevrelerin sözde mezhepler arasında yakınlaşma gibi çağrıların arkasında yatan gerçek nedenleri hatırlattı.

Bilindiği üzere merkezi İranda bulunan sözde Uluslararası İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurulu adlı resmi kuruluş otuz yıla yakın bir süredir Sünnilerin Şiileştirilmesinden, Şii propagandası yapmaktan, Şii ideolojisini ihraç etmek için kuruluşlar, yayınevleri ve paravan teşkilatlar kurmaktan başka bir şey yapmadı. Bu kuruluşta onlarca yıl yer alan, tüm konferanslarını ve programlarını takip eden ancak sonrasında Şianın ve İran’ın yıkıcı rolünü tam olarak kavrayan Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi gibi alimler şimdi bu sözde yakınlaştırma kurulu tarafından çirkin saldırılara maruz kalıyor. Bahreyn’deki 2011 Şii isyanının mezhepçi terörü, akabinde sapkın Nusayri mezhebinin liderliğindeki Esed rejimiyle tam ittifak kurup korkunç katliamlar işleyen İran’ın, yedeğindeki Hizbullah ve sair Şii terör örgütlerinin fitnesine işaret çeken Karadavi gibi meşhur alimler, Sünni ulema ve şahsiyetler bu kuruluş ve İran-Şii eksenince kafir, uşak ve benzeri akıl almaz iftiralar ile hedef alınıyor.

Sözde yakınlaştırma kurulu adlı İran rejiminin kurduğu bu yapının altbirimlerinden ABNA (Ehli Beyt Haber Ajansı) vs bir sürü haber ajansı, sitesi ve Türkiye’de kurdurtulan paravan dernek, teşkilat, internet sitesi ve yayınevlerine bakıldığında bunların nasıl Sünni düşmanlığı, Türkiye ve Osmanlı düşmanlığı temelinde yayın yaptıkları görülüyor.

Bu çerçevede tehlikenin farkında olan Sudanlı alimler ve şahsiyetlerin düzenlediği Şii tehdidinin boyutlarını gözler önüne seren konferans ciddi önem taşıyor. Konferansa katılan Mısırlı Dr. Yasin Berhami de Şiileştirme siyasetinin ve İran’ın attığı adımların bölgesel-küresel denklemde ne anlama geldiğine dair kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi.

İran siyasetinin bölgeyi nükleer silahlardan arındırarak tek nükleer güç olarak kendisini hakim kılmaya çalıştığını, böylece bölge ülkelerine nüfuz etmeyi hedeflediğini kaydeden Dr. Berhami önemli mesajlar verdi. Sudan’da ilk defa düzenlenen Şii tehdidi ve bununla başa çıkma yolları başlıklı konferansın ciddi önem taşıdığını kaydeden Mısırlı alim Ensarüs Sünne el-Muhammediyye teşkilatını konferansı tertibinden dolayı tebrik etti.

İran’ın İslam dünyasının Şiileştirilmesi ve Sünnilik ile savaşında büyük ekonomik kaynakları seferber ederek 51 farklı Şii uydu kanalı aracılığıyla çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Dr. Berhami: “Bunların yanı sıra İran rejimi dev mali kaynaklarını Hüseyniyeleri (mesela İstanbul’daki İsra Kültür Merkezi adlı yer bir Hüseyniye olarak faaliyet görüyor) açtırarak, Şii mezhebini yaymak isteyen devletlere imkanlar sağlanarak çalışmalarını yürütüyor. ” dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: