YANDAŞ MEDYA /// STAR GAZETESİ : Haber gerçeğe uygun

Yargıtay, HSYK üyesi olduğu dönemde Ergenekon şüphelisi Engin Aydın’la yemek çıkışı fotoğraflarını yayınlayan STAR aleyhine dava açan Ali Suat Ertosun’u haksız buldu. Yüksek mahkeme, “Haber görünür gerçeğe uygun” dedi.

SKANDAL FOTOĞRAFLA GÜNDEME GELEN ERTOSUN’A YARGITAY’DAN GEÇİT YOK

Yargıtay 4.Hukuk Dairesi, HSYK Krizi sırasında dönemin HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ile Ergenekon soruşturması şüphelisi Engin Aydın’ın yemek çıkışı fotoğrafının yayınlanmasını “eleştiri sınırları içinde ve görünür gerçeğe uygun” olarak değerlendirdi. Daire, STAR Gazetesi’nde Mehmet Bekaroğlu ile yapılan bir söyleşide geçen “Hayata Dönüş operasyonu iddia ediyorum bir Ergenekon operasyonudur” ifadelerini de “kişilik haklarına saldırı” kapsamında olmadığına hükmetti. Yargıtay 4.Hukuk Dairesi, dönemin HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un STAR Gazetesi aleyhine açtığı iki davada basının “bilgilendirme, öğretme, aydınlatma ve yönlendirme yetki ve sorumluluğu”na atıf yaptı. Basın özgürlüğüne vurgu yapan Daire, “basının bu nedenle ayrı bir konumu bulunmaktadır” dedi.

Ergenekon sanığı ile yemek

HSYK Krizinin yaşandığı, bazı üyelerin hükümetle polemiğe girdiği dönemde, STAR’da çıkan haberlerde, Ergenekon sanığı Engin Aydın ile Ertosun’un Kent Otelde yemek çıkışı fotoğrafı ile Engin Aydın’ın not defterinde çıkan ve soruşturma dosyasına giren belgelere yer verilmşti.

ELEŞTİRİ SINIRLARI AŞILMIŞ DEĞİL

Yargıtay’ın bozma gerekçesinde şu değerlendirme yapıldı: “Davaya konu yazı bir bütün olarak değerlendirildiğinde; davacının basına yansıyan fotoğraflarına da yer verilmek suretiyle, kamuoyunda Ergenekon davası olarak bilinen davada yargılanan kimi sanıklarla çekilmiş fotoğrafları ve kamuoyuna ‘kararname krizi’ olarak yansıyan olaya ilişkin haberlerin eleştirel biçimde kaleme alındığı, yazının dava açılmadan kısa süre önce vefat ettiği anlaşılan ve Ergenekon sanığı olduğu bildirilen Adalet Bakanlığı emekli müşaviri Engin Aydın’ın 3.Ergenekon iddianamesi eklerinde bulunan not defteri ve iletişim tespit tutanakları içeriğinden bahsedilerek hazırlandığı, bu itibarla davacı hakkındaki haberin görünür gerçeğe uygun olduğu, yargılama sonunda iddiaların doğru çıkmamasının yayın tarihindeki görünürdeki gerçekliği ortadan kaldırmayacağı ve davalıların da haber nedeniyle sorumlu tutulmayacağı kabul edilmelidir.”

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: