AKSİYON DERGİSİ : Barış sürecinin gerçek mayınları

Akil insanlar diyar diyar dolaşarak Türkiye’nin bir numaralı gündemi barış sürecini anlatıyor. Gazete, televizyon ve radyolarda her gün bundan bahsediliyor.

Sosyal medyada uçuşan tweetler birbirinden ilginç. Atmosfer mayınlı. Kimi kaygılar anlamlı. Provokasyondan korkuluyor. Ancak yine de genel hava olumlu. İktidarı ‘şeffaf davranmamak ve bazı mühim detayları gizlemekle’ suçlayan muhalefet partileri de gayet farkında ki; ‘taşın altı daha çok el’ istiyor. Hükümet de biliyor ki; mümkün mertebe toplumun bütün kesimleri işin içine çekilebilmeli. Gelişmeler seyrinde akarken; gerçek ‘mayınlar’ meselesi de acilen çözüm bekliyor. ‘Çatışmalar durdu; artık ölüm haberlerine son’ derken, Iğdır’daki olayla sarsıldık. Onbaşı Mustafa Altan ve er İbrahim Özkıdır, Ağrı Dağı eteklerindeki Korhan Yaylası’nda şehitti.

Bastıkları mayın patlamıştı. İl Özel İdaresi’nin düzenlediği bahar şenliği mateme dönüşmüştü. Vali Ahmet Pek’in açıklamasından bir pasaj: “Korhan Yaylası’ndaki karakolda görevli jandarma erleri devriye gezerken, Bayraktepe’de mayına basıyorlar. Daha önce aynı yerde bir çoban ve inek mayına basmıştı. Mayından temizlenmiş bölgeydi. Ama arada kalanlar oluyor. O tepeye her zaman çıkıyorlar, gidip geliyorlardı.” Birkaç yıl evvel Suriye sınırına gömülü patlayıcıların tümden temizlenmesini konuşuyorduk. Kimin çıkaracağını, ihalenin kime kalacağını tartışıyorduk. İsrail’in bile adı geçiyordu. Güney komşumuzdaki iç savaş sonrası dış tehdit burnumuzun dibine kadar yaklaşınca ‘iyi ki de yerli yerindeler’ düşüncesindeyiz. İçerdeki mayınlara odaklanma zamanı şimdi. PKK’yla mücadelede karakol ve okul çevrelerine döşenenler tehlike saçmakta.

Tunceli’deki Aktuluk Yatılı İlöğretim Bölge Okulu risk altındaki sivil noktalardan yalnızca biri. 50 metre mesafedeki jandarma karakolu boşaltıldı ama arazisi hâlâ mayınlı. Her tarafı da tel örgülerle ihatalı değil. İkaz tabelaları küçük ve silik. Piknik yaparken, oynarken veya gezerken her an facia yaşanabilir Güneydoğu ve Doğu illerimizde. Son 10 yılda 8 kişiyi kaybettik buralarda. Ateşkes ortamında riziko katlandı. Terör örgütünün gizledikleri de patlayabilir. Yerleri de meçhul üstelik.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: