Alman istihbaratı muhbirlere alternatif arıyor

Alman istihbarat yetkilileri, ırkçı grupları takip için neoanazi muhbir yerine başka alternatifler arıyorlar.

Almanya’da yıllar boyu cinayetler işleyen ve onlarca bankayı soyan ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili olarak güvenlik yetkililerinin yaptığı büyük hatalardan ders alındığını göstermek isteyen Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı, aşırı gruplardan kişilerin muhbir olarak çalıştırılmasından vazgeçmek istiyor. Gerek federal teşkilat ve gerekse eyalet teşkilatları bundan böyle radikal gruplar hakkında, daha çok içlerine sızdırdıkları kendi adamları aracılığıyla bilgi almayı hedefliyorlar.

Federal teşkilat ve eyalet şubelerinin temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu 22 Mayıs’ta Köln’de biraraya gelerek, başta neonaziler olmak üzere aşırı gruplar hakkında bilgi toplamak için ne gibi yolları kullanabileceklerini görüşecekler.

Özellikle Sachsen-Anhalt Eyaleti, aşırıların muhbir olarak kullanılmaması konusunda ısrar ediyor. Eyalet İçişleri Bakanı Holger Stahlknecht, aşırılardan göreve alınan muhbirlerin devlete sadık değil, paraya sadık olduklarını, bu tip kişileri ancak belirli şartlarda yönlendirebileceklerini söyledi. Stahlknecht, muhbirlik sistemini tamamen ortadan kaldırmak istemediklerini, ancak daha çok kendi istihbarat adamlarının gizli çalışmalarına ağırlık vermeyi amaçladıklarını belirtti.

Schleswig-Holstein Eyaleti’nin sosyal demokrat İçişleri Bakanı Andreas Breitner, aşırı gruplardaki bu muhbirlerden vazgeçmenin mümkün olmadığını söyledi. Yeşiller Partisi ise muhbirlik sisteminin tamamen ortadan kaldırılmasını istiyor.

FEDERAL İSTİHBARAT BAŞKANINDAN NSU UYARISI

Federal Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, bugün başlayan NSU duruşması öncesi yaptığı açıklamada, internet üzerinden biraraya gelen neonazilerin olası ferdi eylemlerinden endişe duyduğunu dile getirdi. Maassen, buna rağmen herşeyin kontrolleri altında olduğunu, gerektiğinde eylemleri engelleyebileceklerini söyledi.
Maassen de, aşırı gruplarda istihbarat için çalışan muhbirlerin varlığının devam etmesi gerektiğini savunarak, bunlarsız aşırı grupların merkezlerine ulaşmanın imkansız olduğunu belirtti. Federal İstihbarat Başkanı, polis ve istihbarat teşkilatı olarak bu hücrelere ulaşabilmek için sınırlı araçlara sahip olduklarını ifade etti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: