KİTAP TAVSİYESİ : “TEK PARTİ DEVRİNDEN 27 MAYIS İHTİLALİ’NE” DEMOKRATLAR

Demokrat Parti’nin 4’te 1’i anlatıyor

DP önce ve sonrasıyla çok konuşuldu ve konuşuluyor. Ama Refik Koraltan’ın da söyleyecekleri var.

Zor günlerden geçip, zor dönemlerde, zor vazifeler üstlenmiş bir neslin ferdi. Osmanlı Devleti’nin son devrinde hukukçu kişiliğiyle vatan hizmetine girmiş, İstiklal Harbi yıllarında üzerine düşeni yapmaya gayret etmiş, Cumhuriyet’le birlikte de memleketin çeşitli yerlerinde valilik ve emniyet müdürlüğü görevini ifa etmiş. Ancak bütün bunlar bir yana bugünden geçmişe bakınca Refik Koraltan ismi akıllara önce Demokrat Parti’yi (DP) getiriyor. Ülkenin kaderine 10 sene hükmeden DP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Reisi Refik Koraltan’ı.

Şimdiye kadar DP zamanına veya onunla özdeşleşen karakterlere dair birçokları araştırma yaptı, belgeler ortaya çıkardı ve kalem oynattı. Kamil Maman’ın yayına hazırladığı “Demokratlar” da söz konusu zincire eklenen bir halka. Fakat onu diğer pek çok eserden ayrı kılan ve farklı bir zemine oturtan özelliği var. Maman, Koraltan’ı ve hatıratını bu derece kapsamlı ele alıp, okuyucu karşısına çıkartan belki de ilk isim. Kaldı ki kitabın serüvenine dair anlattıkları da göz önüne alınırsa hayli yorucu ve zor bir çalışmanın ürünü. Ama yazarın azmi ve merakı –ki kitabın okuyucu ile buluşmasında kesinlikle en önemli saik– projenin hitama ermesine vesile teşkil etmiş.

Neler mi anlatıyor eser? ‘Neler yok ki!’ gibi klasik bir cevap bile sanırım okurun merakını celbetmeye yeter. Ama biz bununla yetinmeyelim ve muhtevadaki başlıklardan birkaçını sizinle paylaşalım: “Meşrutiyet Âşığı Bir Delikanlı”, “İnönü Onu Mecliste İstemiyor”, “Demokrat Parti Hayali”, “Koraltan, Samet Kuşçu Yakınlığı ve 9 Subay Hadisesi”. Bunlar ilk kısımdan. Tabii kitabın bir de ayrıntıları var. Mesela Koraltan DP’yi niçin ve nasıl kurduklarını anlatırken hayli ilginç misaller veriyor. Atların açlıktan birbirinin kuyruğunu yediğini söylüyor. Ev toplantılarındaki diyaloglar ise başlı başına dikkat çekici. Mesela o dönem itibarıyla İsmet İnönü’nün emekliye ayırdığı Fevzi Çakmak Paşa, Cumhurbaşkanını darbe ile devirmeyi teklif ediyor. Merakınız biraz arttı mı? O zaman diğer malumatlar için esere başvurun…

DEMOKRATLAR

Kamil Maman (yayına hazırlayan)

Timaş Yayınları

235 sayfa

02125112424

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: