Şİİ HUSİLERDEN YEMEN’İN KUZEYİNDE FEDERAL BÖLGE ÇALIŞMALARI

İRAN ANALİZ /Yemen’in kuzeyindeki Sa’da bölgesinde İran destekli Şii Husi örgütünün kendisine ait bağımsız bir federal bölge kurma yönündeki çalışmalarını yoğunlaştırdığı kaydedildi. Devrim sonrası oluşan otorite boşluğunu fırsat veren Şii örgütün uzun süredir bu bölgedeki Sünni aşiretleri hedef aldığı, yüzbinlerce kişiyi bölgeden sürdüğü, birçok yerde kontrol noktaları oluşturarak fiili hakimiyetini tesis etmeye çalıştığı biliniyor.

Sa’da ve Haref Süfyan Halkı Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Mecli konuyla ilgili olarak bir uydu kanalına katıldığı programda önemli bilgiler paylaştı. Haliç Girişimini reddeden, rejimi devirme talebinde bulunan Husi örgütünün taktiksel olarak Milli Diyalog Konferansına katıldığını belirten Dr. Mecli bu noktada iki yüzlü davranan örgütün arkaplanına işaret etti. Bu konferansa katılarak devletin imkanlarından faydalanmaya çalışan Husilerin öte yandan Sa’da halkını hedef alan saldırılarını da sürdürdüğünü sözlerine ekledi Mecli. Geçtiğimiz hafta içinde Sa’daki üç camiyi hedef alan Husi teröristlerinin burayı kapatmakla tehdit ettiklerini söyleyerek mezhepçi yüzlerini ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Sa’da bölgesinde gerçek anlamda devlet otoritesinin bulunmadığına dikkat çeken Dr. Mecli sözde valinin ise Husi terör örgütü tarafından atandığı gerçeğini vurguladı. Bunların şimdi el-Beke gibi sınır kapılarını açmaya çalıştıklarını, buradan giriş-çıkış yapan insanlardan vergi alındığını, bu da yetmezmiş gibi diyalog konferansında bunu normalmiş gibi yansıtmaya çalıştıklarını söyledi. Oysa Suudi Arabistan ile sınır bu kapının yarı açık olduğunu, Yemen sınır muhafızlarının bulunmadığını, aksine Husi milislerinin buraya hakim olarak, uyuşturucu, silah ve el-Kat denilen (uyuşturan bitki) kaçakçılığı yaptıklarını belirtti.

Husilerin kendilerine has bir havayolu şirketi kurma hazırlığıyla ilgili olarak da konuşan Dr. Mecli bu noktada Sa’da havalimanının onarım çalışmaları yapıldığını, böylece özellikle İran başta olmak üzere örgüte destek verecek herhangi bir tarafla direk hava köprüsü oluşturulmaya çalışıldığını kaydetti ve ekledi: “Bildiğiniz üzere Husiler maddi, manevi, silah veya mühimmat olsun İran’dan çok büyük destek ve yardım almaktadırlar. Yine Hizbullah örgütü de Husi cemaat unsurlarını eğitim ve yetiştirilmesini sağlamaktadırlar. Bu destekler aracılığıyla da birçok basın-yayın teşkilatı kurmuş, bunları finanse etmiş, kendilerine yardımcı yapılar oluşturmuşlardır. Yine bir uydu kanalı açma hazırlığındaki örgütün kendisine has havayolu şirketi açması da uzak bir şey değildir.Sa’da havalimanıyla ilgili olarak bu projeyi devlet yürütmüştü veAirbus gibi büyük uçakları alabilecek genişlikte yenilenme yapılmıştı. Ancak mevcut emniyet durumu istikrarlı değil, böylesi bir durumda Sa’daya uçak hareketinin yapılması da mümkün görünmemektedir.”

Silah zoruyla bölgeyi kontrolünde tutan Husi örgütünün aynı zamanda kendisine ait kanun dışı cezaevlerini bilinen bölgelere nakletmeye çalıştığını kaydeden Dr. Mecli bunun Milli Diyalog Konferansı çalışmaları çerçevesinde bölgeyi ziyarete gelecek heyet öncesinde göz boyama amaçlı bir adım olduğuna dikkat çekti.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: