Ali Rıza Üçer : Güneydoğu’da PKK Hizbullah Gerilimi ve İsrail

muhz0.jpg

Hizbullah’a ait Hür Seda internet sitesinde Hibullah/PKK çekişme, çatışmasına ilişkin oldukça ilginç haberler ve ipuçları var. Bunlardan biri de Kudüs Mavesseret Tsion Belediye Başkanı Arie Shamam, Mavesseret Tsion Belediye yetkilileri Yair Ramash, Haviv Levy ve Anges Casero’dan oluşan İsrail’den gelen heyetin Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ı ziyareti. Bu ziyareti çok önemli ve tarihi bir gün olarak gördüğünü ifade eden Demirbaş, “Bizim felsefemize göre hiçbir halk, hiçbir inanç birbirine düşman değildir. Bunu, İslam peygamberi Medine Sözleşmesi’nde söylemiştir. Farklılıkların bir arada barış içerisinde yaşaması gerektiğini düşünüyoruz. Devletler arasında sorun olabilir ama biz halklar ve yerel yönetimler, hakların barışından ve kardeşliğinden yanayız. Böylesi buluşmaların yapılması bizim için çok önemli ve değerlidir. Belediyelerimiz arasında, kültürel, sosyal, kadın, çocuk ve gençlik konularında işbirliği ve çalışmaların yapılamasını istiyoruz. Özgürlükler devletlere bırakılmayacak kadar değerlidir.

Diyarbakır, çok kültürlü, kimlik ve çok inançlı bir kenttir. Bir Kürt ve Müslüman olarak, kendim için ne istiyorsam,benimle birlikte yaşayan bütün halklar için aynısını istiyorum. Ermeni, Süryani, Yahudi, Yezidi, Keldani, Arap, Alevi, Mesihi ve tüm inançlar için aynısını istiyorum” diyordu. Kudüs Mavesseret Tsion Belediye Başkanı Arie Shamam ise “Diyarbakır’a davet edilmekten büyük bir memnuniyet yaşadığını anlatarak, “Bizim kentimizi ilk kuran bir Kürt’tür. Şuan nüfusumuzun yarısı Kürtlerden oluşmaktadır. Bu davet, bizim için çok önemli bir anlama sahiptir. Diyarbakır’da bulunmaktan çok memnunuz. Buraya geldiğimizde kendimizi evimizde hissettik. Bu ziyaretimizle inanıyoruz ki, çok iyi bir ilişkinin başlangıcını yaparız” diye karşılık veriyordu.

http://hurseda.net/Guncel/77232-Israilden-Diyarbakira-Gizemli-Ziyaret.html

Önümüzdeki dönem Güneydoğu’da PKK ile Hizbullah arasında büyük boyutlu gerilim ve çatışmalar olursa şaşırmamak gerekiyor. Öcalan; Şeyh Sait, Seyit Rıza, Fethullah Gülen ve Abdülhamit’e övgüler düzerken yani PKK tabanını daha da gerici bir mecraya sürüklerken Hizbullah’ın soluğunu ensesinde hissediyor muhtemelen. Ancak bu çırpınışlarla battıkça daha da batacakları görülüyor.

Hizbullah’ın partisi Hüda Par önümüzdeki yerel seçimlerde BDP’nin elindeki birçok belediyeyi de alacak muhtemelen. Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesindeki açılım operasyonları taşları yerinden oynatmanın ötesinde şiddetli kırılmalara ve zemin kaymalarına yol açma potansiyeli taşıyor.

Ali Rıza Üçer

İLK KURŞUN

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: